Przejdź do treści

Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Dziś jest: poniedziałek, 20 października 2014r. Godzina: 19:54

Przeczytaj koniecznie więcej artykułów

Szpital - Lider Informatyki

Szpital - Lider Informatyki

Regionalny Szpital Specjalistyczny otrzymał tytuł Lidera Informatyki 2014 w kategorii - służba zdrowia. O wdrożeniu innowacyjnego systemu komputerowego w lecznicy poinformowali dziś, tj. 1 października Prezydent Grudziądza Robert Malinowski oraz Dyrektor Marek Nowak. więcej

Kalendarium historyczne więcej wydarzeń

Metryka miasta

11.04.1065

Metryka miasta

II Pokój Toruński

19.10.1466

II Pokój Toruński

Kluby sportowe

Prezentacja klubów sportowych

    Grudziądzkie kluby sportowe stwarzają możliwość trenowania, szkolenia i doskonalenia umiejętności w wielu różnorodnych dyscyplinach. Zaczynając od tych bardzo popularnych w całym kraju, jak piłka nożna, siatkówka czy piłka ręczna przez pływanie, lekką atletykę, sporty walki, po podnoszenie ciężarów, kolarstwo, wioślarstwo, tenis stołowy, jeździectwo, a także siłowanie na rękę, szachy, żeglarstwo oraz wiele innych. Na terenie Miasta można także korzystać z kortów tenisowych, strzelnicy sportowej, krytych pływalni, hal sportowych i toru kartingowego.


1. GKS Olimpia


Jednym z najbardziej zasłużonych dla Miasta klubów sportowych jest Grudziądzki Klub Sportowy „Olimpia” założony w 1923 roku. Barwy tego klubu reprezentował m.in. jeden z najwybitniejszych polskich sportowców – złoty (1980 r. Moskwa) i srebrny (1976 r. Montreal) medalista olimpijski w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, dwukrotny Mistrz Europy na tym dystansie – Bronisław Malinowski. Ostatnie lata to głównie sukcesy młodzieży w judo oraz lekkiej atletyce (złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski i brązowy medal w rywalizacji seniorów w skoku wzwyż Piotra Ślebody). Na pierwszy plan wysuwają się jednak osiągnięcia piłkarzy. W sezonie 2008/2009 zespół seniorów uzyskał pierwszy w historii Miasta awans do II ligi.

Prowadzone jest szkolenie młodzieży i dzieci poprzez m.in. piłkarskie przedszkole, w ramach którego odbywają się zajęcia dla najmłodszych adeptów piłki nożnej. Na obiekcie powstał kompleks boisk ze sztucznej trawy i poliuretanu w ramach programu „Moje Boisko - Orlik 2012”, a także pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztuczną trawą. Modernizacji poddawany jest również stadion wyposażony m.in. w nowe krzesełka i częściowe zadaszenie.                                                           
Sekcje: piłka nożna, judo, lekka atletyka.

Dane kontaktowe: ul. Piłsudskiego 14, tel. (056) 46 11 667, www.gksolimpia.com
Prezes: Jacek Bojarowski


2.
ASTS Olimpia-Unia


Największe lata świetności Autonomicznej Sekcji Tenisa Stołowego „Olimpia”-„Unia” Grudziądz przypadły na przełomie pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Wówczas to w kolejnych sezonach w skład kadry Klubu wchodzili czołowi zawodnicy w kraju, doprowadzając w 2001 roku „Olimpię”-„Unię” do Drużynowego Mistrzostwa Polski. Najbardziej utytułowanym wychowankiem jest Szymon Malicki, który zdobywał medale Mistrzostw Polski Juniorów, Młodzieżowców i Seniorów. Ostatnie lata spowodowały spadek do I ligi.    

Dane kontaktowe: ul. Piłsudskiego 14, tel. (056) 46 21 478
Prezes: Józef Mularczyk

3. ALKS Stal


Reprezentanci Autonomicznej Ludowej Kolarskiej Sekcji „Stal” Grudziądz od wielu lat kończą sezon jako Klubowi Mistrzowie Polski. Zawodnicy Klubu brali udział w dwóch ostatnich Igrzyskach Olimpijskich. W 2004 roku w Atenach startowali Łukasz Kwiatkowski i Rafał Furman, a cztery lata później w Pekinie - Łukasz Kwiatkowski. Regularnie kolarze ALKS Stal stają też na podium Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata Juniorów. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Juniorów, który odbywa się w Grudziądzu i okolicach, uzyskuje najwyższe oceny od światowej federacji kolarskiej UCI.
Sekcje: kolarstwo szosowe, kolarstwo torowe


Dane kontaktowe: ul. Sportowców 3, tel. (056) 46 51 331, www.alksstal.org
Prezes: Eugeniusz Grynda


4. Grudziądzkie Towarzystwo Żużlowe


Sport żużlowy w Grudziądzu ma wieloletnie tradycje. Działający do 2002 roku Grudziądzki Klub Motorowy odnotował występy w najwyższej klasie rozgrywek – ekstralidze, połączone z sukcesami indywidualnymi śp. Roberta Dadosa (Indywidualny Mistrz Polski i Świata Juniorów). Zawodnicy zdobyli wówczas także Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwo Polski. Obecnie tradycje żużlowe kontynuuje Grudziądzkie Towarzystwo Żużlowe występujące w I lidze. Wychowanek Klubu Artur Mroczka zdobył dwukrotnie Drużynowe Mistrzostwo Świata Juniorów, a indywidualnie stanął na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Europy Juniorów.

Dane kontaktowe: ul. Hallera 4, tel. (056) 46 44 442, www.gtz.grudziadz.net
Prezes: Zbigniew Fiałkowski


5. Aeroklub Nadwiślański


Grudziądz od lat nierozerwalnie związany jest z lotnictwem. To tu w 1921 roku powołano do życia Wyższą Szkołę Pilotów, przekształconą później w Oficerską Szkołę Lotnictwa, którą przeniesiono do Dęblina. W 1932 r. w podgrudziądzkiej miejscowości Lisie Kąty  powstał aeroklub lotniczy, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Na jego lotnisku odbywają się cykliczne imprezy lotnicze o charakterze krajowym i międzynarodowym. Reprezentanci Aeroklubu mają na swym koncie wiele znaczących sukcesów, medali Mistrzostw Świata  (brązowy medal Joanny Biedermann w szybowcowej klasie standard w 2007 r.) W 1998 r. Aeroklub Polski za wyniki na arenie krajowej i międzynarodowej przyznał grudziądzkim modelarzom pierwsze miejsce w kraju.


Sekcje: balonowa, szybowcowa, samolotowa, modelarska

Dane kontaktowe: Lisie Kąty 20, tel. (056) 46 81 832, www.lisie.pl
Prezes: Marcin Prusaczyk


6. KW „Wisła”


Klub Wioślarski „Wisła” to klub z wieloletnimi tradycjami i wielkimi osiągnięciami sportowymi w zakresie wioślarstwa. Cztery zawodniczki tego klubu uczestniczyły w Igrzyskach Olimpijskich. Dwie w Montrealu w 1976 roku: Róża Data i Danuta Konkalec oraz dwie w Moskwie w 1980 roku: Wanda Piątkowska i Beata Kamuda. Obecnie wioślarze i wioślarki reprezentują klub w Mistrzostwach Świata, Europy i Polski, stanowiąc często kadrę narodową naszego kraju. Młodzież tajniki wioślarstwa poznaje w profilowanych klasach sportowych zaczynając już od gimnazjum. Dużym sukcesem było mistrzostwo świata w dwójce podwójnej w 2009 r. wywalczone przez Magdalenę Fularczyk.

Dane kontaktowe: ul. Portowa 8, tel. (056) 64 30 324; www.kwwisla.pl
Prezes: Henryk Wichrowski


7. UKS „Rotmistrz”


Uczniowski Klub Sportowy Rotmistrz Grudziądz rozpoczął działalność 24 lutego 2004 roku w wyniku starań grupy inicjatywnej grudziądzkich szachistów skupionych przy Klubie Garnizonowym w Grudziądzu. Poza rozwojem i popularyzacją ruchu szachowego odbywają się także zajęcia i nauka gry w szachy propagowane wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Z myślą o najmłodszych adeptach królewskiej gry organizowane są Zimowa i Letnia Szkoła Szachów. Mimo stosunkowo krótkiego okresu działalności w Drużynowych Mistrzostwach Polski zawodnicy Rotmistrza awansowali z najniższej – A-klasy do I ligi, w której w 2009 roku zajęli trzecie miejsce, będąc bardzo blisko awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej. Zawodnicy Rotmistrza zdobywali także tytuły Mistrzów Polski wśród samorządowców, polityków, nauczycieli, Wojska Polskiego.

Dane kontaktowe: ul. 6 Marca 1, tel. (056) 45 82 679, www.rotmistrz.prv.pl
Prezes: Mirosław Ściborowski


8. JKS Rywal


Jeździecki Klub Sportowy „Rywal” jest kontynuatorem tradycji Klubu Jeździeckiego “Pegaz”, założonego w Jankowicach w 1976 roku. W Grudziądzu pierwszy powojenny klub założono w 1990 roku. Obecnie trenuje w nim 45 zawodników, którzy do dyspozycji mają 25 koni, plac treningowy oraz halę do treningu zimowego. Szeroka oferta klubu nie ogranicza się tylko do rywalizacji sportowej w skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu, czy powożeniu. Można skorzystać z nauki jazdy konnej, kursów instruktorskich, zajęć dla osób niepełnosprawnych, hotelu dla koni itp. Imprezy z udziałem reprezentantów Klubu uświetniają coroczne obchody „Dni Grudziądza”.

Dane kontaktowe: ul. Waryńskiego 63, tel. (056) 64 25 353, www.rywal.nks.pl
Prezes: Michał Masłowski


9. MKS „Start”


MKS Start Grudziądz jest jednym z tych klubów, które regularnie odnoszą znaczące sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Klub słynie też z organizacji imprez i meczów międzypaństwowych. Początki dzisiejszego Startu to rok 1952, kiedy to powstało Zrzeszenie Sportowe „Start”. Klub ten od 1997 roku występuje w I lidze Drużynowych Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów, zdobywając m.in. brązowy medal i trzecie miejsce w kraju w tej rywalizacji. Indywidualnie  na pierwszy plan wysuwają się osiągnięcia Mariusza Sułeckiego, obecnego trenera sztangistów, który zdobywał medale najważniejszych imprez w kraju i na świecie, a także Martina Kochańskiego, Wicemistrza Europy do lat 17.          
Przedstawiciele sekcji bokserskiej zdobywali medale i tytuły mistrzów województwa oraz kraju. Klub zasłynął także z organizacji bokserskich meczów międzypaństwowych, obozów kadry Polski, Mistrzostw Polski, turniejów międzynarodowych.      
Sukcesy odnoszą także działacze Klubu. Prezes Kazimierz Kiczyński został wybrany prezesem Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego.
Sekcje: bokserska żeńska i męska, podnoszenie ciężarów, trójbój siłowy

Dane kontaktowe: ul. Konarskiego 36, tel. (056) 46 21 623, www.start.grudziadz.com
Prezes: Kazimierz Kiczyński


10. MKS Grudziądz


    Międzyszkolny Klub Sportowy powstał w 1998 roku. W 2005 roku drużyna seniorów awansowała do II ligi piłki ręcznej. W sezonie 2007/2008 zespołowi zabrakło 2 punktów do awansu do I ligi. Sukcesy odnoszą także grupy młodzieżowe. W 2009 roku drużyna do 21 lat zdobyła brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski. Z myślą o najmłodszych adeptach szczypiorniaka rozpoczęto szkolenie w klasach sportowych SP nr 20. Obecnie klub zrzesza sześć zespołów piłkarzy ręcznych, jeden zespół seniorów.
Sekcje: piłka ręczna

Dane kontaktowe: ul. Nauczycielska 19, tel. (056) 46 46 606, www.mksgrudziadz.pl
Prezes: Sylwester Ziółkowski

 

    Wśród grudziądzkich klubów i stowarzyszeń sportowych wyróżnia się KS Stal reprezentujący w przeszłości Grudziądz w II lidze siatkówki. Obecnie największe sukcesy odnoszą koszykarki tego klubu, które w kategoriach młodzieżowych zajmują medalowe miejsca w województwie i czołowe w kraju.                            
Tradycje siatkarskie Grudziądza próbuje odbudować także TS „Koset”.                           
Z powodzeniem startują również m.in. reprezentanci Grudziądzkiego Klubu Shorin-Ryu Karate.

Sporty siłowe to także armwrestling i sukcesy reprezentantek UKS Arm Fanatic Sport, które na swym koncie zapisały tytuły mistrzyń kraju w siłowaniu na rękę. Zostały również medalistkami Mistrzostw Europy. Sport pływacki rozwija się w GKP „Orka” i UKS „Ruch”.

Rozwojem żeglarstwa zajmuje się grudziądzka sekcja Toruńskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego„Elektryk”.               
Sportowcy  niepełnosprawni mogą doskonalić swoje umiejętności m.in. w Centrum Rehabilitacji im. ks. biskupa Jana Chrapka. To stąd wywodzą się dwie uczestniczki ostatniej paraolimpiady w Pekinie – Emilia Lipowska startująca w podnoszeniu ciężarów oraz Natalia Jasińska występująca w biegach sprinterskich.

Data dodania 19.10.2010 Drukuj

Kalendarz wydarzeń więcej wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

Wydarzenia w tym miesiącu

Pokaż wszystkie z tego miesiąca

proszę czekać

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij