Przejdź do treści

Imieniny: Benona, Jowity, Szczęsnego

Dziś jest: sobota, 30 sierpnia 2014r. Godzina: 14:10

Przeczytaj koniecznie więcej artykułów

Letnia Scena Eski ponownie w Grudziądzu

Letnia Scena Eski ponownie w Grudziądzu

Na Letniej Scenie Eski, która stanie 29 sierpnia na Błoniach Nadwiślańskich wystąpi Feel, Wet Fingers oraz Agnieszka Chylińska. Początek koncertu o godz. 18.00. więcej

Kalendarium historyczne więcej wydarzeń

Metryka miasta

11.04.1065

Metryka miasta

II Pokój Toruński

19.10.1466

II Pokój Toruński

Kluby sportowe

Prezentacja klubów sportowych

    Grudziądzkie kluby sportowe stwarzają możliwość trenowania, szkolenia i doskonalenia umiejętności w wielu różnorodnych dyscyplinach. Zaczynając od tych bardzo popularnych w całym kraju, jak piłka nożna, siatkówka czy piłka ręczna przez pływanie, lekką atletykę, sporty walki, po podnoszenie ciężarów, kolarstwo, wioślarstwo, tenis stołowy, jeździectwo, a także siłowanie na rękę, szachy, żeglarstwo oraz wiele innych. Na terenie Miasta można także korzystać z kortów tenisowych, strzelnicy sportowej, krytych pływalni, hal sportowych i toru kartingowego.


1. GKS Olimpia


Jednym z najbardziej zasłużonych dla Miasta klubów sportowych jest Grudziądzki Klub Sportowy „Olimpia” założony w 1923 roku. Barwy tego klubu reprezentował m.in. jeden z najwybitniejszych polskich sportowców – złoty (1980 r. Moskwa) i srebrny (1976 r. Montreal) medalista olimpijski w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, dwukrotny Mistrz Europy na tym dystansie – Bronisław Malinowski. Ostatnie lata to głównie sukcesy młodzieży w judo oraz lekkiej atletyce (złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski i brązowy medal w rywalizacji seniorów w skoku wzwyż Piotra Ślebody). Na pierwszy plan wysuwają się jednak osiągnięcia piłkarzy. W sezonie 2008/2009 zespół seniorów uzyskał pierwszy w historii Miasta awans do II ligi.

Prowadzone jest szkolenie młodzieży i dzieci poprzez m.in. piłkarskie przedszkole, w ramach którego odbywają się zajęcia dla najmłodszych adeptów piłki nożnej. Na obiekcie powstał kompleks boisk ze sztucznej trawy i poliuretanu w ramach programu „Moje Boisko - Orlik 2012”, a także pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztuczną trawą. Modernizacji poddawany jest również stadion wyposażony m.in. w nowe krzesełka i częściowe zadaszenie.                                                           
Sekcje: piłka nożna, judo, lekka atletyka.

Dane kontaktowe: ul. Piłsudskiego 14, tel. (056) 46 11 667, www.gksolimpia.com
Prezes: Jacek Bojarowski


2.
ASTS Olimpia-Unia


Największe lata świetności Autonomicznej Sekcji Tenisa Stołowego „Olimpia”-„Unia” Grudziądz przypadły na przełomie pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Wówczas to w kolejnych sezonach w skład kadry Klubu wchodzili czołowi zawodnicy w kraju, doprowadzając w 2001 roku „Olimpię”-„Unię” do Drużynowego Mistrzostwa Polski. Najbardziej utytułowanym wychowankiem jest Szymon Malicki, który zdobywał medale Mistrzostw Polski Juniorów, Młodzieżowców i Seniorów. Ostatnie lata spowodowały spadek do I ligi.    

Dane kontaktowe: ul. Piłsudskiego 14, tel. (056) 46 21 478
Prezes: Józef Mularczyk

3. ALKS Stal


Reprezentanci Autonomicznej Ludowej Kolarskiej Sekcji „Stal” Grudziądz od wielu lat kończą sezon jako Klubowi Mistrzowie Polski. Zawodnicy Klubu brali udział w dwóch ostatnich Igrzyskach Olimpijskich. W 2004 roku w Atenach startowali Łukasz Kwiatkowski i Rafał Furman, a cztery lata później w Pekinie - Łukasz Kwiatkowski. Regularnie kolarze ALKS Stal stają też na podium Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata Juniorów. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Juniorów, który odbywa się w Grudziądzu i okolicach, uzyskuje najwyższe oceny od światowej federacji kolarskiej UCI.
Sekcje: kolarstwo szosowe, kolarstwo torowe


Dane kontaktowe: ul. Sportowców 3, tel. (056) 46 51 331, www.alksstal.org
Prezes: Eugeniusz Grynda


4. Grudziądzkie Towarzystwo Żużlowe


Sport żużlowy w Grudziądzu ma wieloletnie tradycje. Działający do 2002 roku Grudziądzki Klub Motorowy odnotował występy w najwyższej klasie rozgrywek – ekstralidze, połączone z sukcesami indywidualnymi śp. Roberta Dadosa (Indywidualny Mistrz Polski i Świata Juniorów). Zawodnicy zdobyli wówczas także Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwo Polski. Obecnie tradycje żużlowe kontynuuje Grudziądzkie Towarzystwo Żużlowe występujące w I lidze. Wychowanek Klubu Artur Mroczka zdobył dwukrotnie Drużynowe Mistrzostwo Świata Juniorów, a indywidualnie stanął na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Europy Juniorów.

Dane kontaktowe: ul. Hallera 4, tel. (056) 46 44 442, www.gtz.grudziadz.net
Prezes: Zbigniew Fiałkowski


5. Aeroklub Nadwiślański


Grudziądz od lat nierozerwalnie związany jest z lotnictwem. To tu w 1921 roku powołano do życia Wyższą Szkołę Pilotów, przekształconą później w Oficerską Szkołę Lotnictwa, którą przeniesiono do Dęblina. W 1932 r. w podgrudziądzkiej miejscowości Lisie Kąty  powstał aeroklub lotniczy, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Na jego lotnisku odbywają się cykliczne imprezy lotnicze o charakterze krajowym i międzynarodowym. Reprezentanci Aeroklubu mają na swym koncie wiele znaczących sukcesów, medali Mistrzostw Świata  (brązowy medal Joanny Biedermann w szybowcowej klasie standard w 2007 r.) W 1998 r. Aeroklub Polski za wyniki na arenie krajowej i międzynarodowej przyznał grudziądzkim modelarzom pierwsze miejsce w kraju.


Sekcje: balonowa, szybowcowa, samolotowa, modelarska

Dane kontaktowe: Lisie Kąty 20, tel. (056) 46 81 832, www.lisie.pl
Prezes: Marcin Prusaczyk


6. KW „Wisła”


Klub Wioślarski „Wisła” to klub z wieloletnimi tradycjami i wielkimi osiągnięciami sportowymi w zakresie wioślarstwa. Cztery zawodniczki tego klubu uczestniczyły w Igrzyskach Olimpijskich. Dwie w Montrealu w 1976 roku: Róża Data i Danuta Konkalec oraz dwie w Moskwie w 1980 roku: Wanda Piątkowska i Beata Kamuda. Obecnie wioślarze i wioślarki reprezentują klub w Mistrzostwach Świata, Europy i Polski, stanowiąc często kadrę narodową naszego kraju. Młodzież tajniki wioślarstwa poznaje w profilowanych klasach sportowych zaczynając już od gimnazjum. Dużym sukcesem było mistrzostwo świata w dwójce podwójnej w 2009 r. wywalczone przez Magdalenę Fularczyk.

Dane kontaktowe: ul. Portowa 8, tel. (056) 64 30 324; www.kwwisla.pl
Prezes: Henryk Wichrowski


7. UKS „Rotmistrz”


Uczniowski Klub Sportowy Rotmistrz Grudziądz rozpoczął działalność 24 lutego 2004 roku w wyniku starań grupy inicjatywnej grudziądzkich szachistów skupionych przy Klubie Garnizonowym w Grudziądzu. Poza rozwojem i popularyzacją ruchu szachowego odbywają się także zajęcia i nauka gry w szachy propagowane wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Z myślą o najmłodszych adeptach królewskiej gry organizowane są Zimowa i Letnia Szkoła Szachów. Mimo stosunkowo krótkiego okresu działalności w Drużynowych Mistrzostwach Polski zawodnicy Rotmistrza awansowali z najniższej – A-klasy do I ligi, w której w 2009 roku zajęli trzecie miejsce, będąc bardzo blisko awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej. Zawodnicy Rotmistrza zdobywali także tytuły Mistrzów Polski wśród samorządowców, polityków, nauczycieli, Wojska Polskiego.

Dane kontaktowe: ul. 6 Marca 1, tel. (056) 45 82 679, www.rotmistrz.prv.pl
Prezes: Mirosław Ściborowski


8. JKS Rywal


Jeździecki Klub Sportowy „Rywal” jest kontynuatorem tradycji Klubu Jeździeckiego “Pegaz”, założonego w Jankowicach w 1976 roku. W Grudziądzu pierwszy powojenny klub założono w 1990 roku. Obecnie trenuje w nim 45 zawodników, którzy do dyspozycji mają 25 koni, plac treningowy oraz halę do treningu zimowego. Szeroka oferta klubu nie ogranicza się tylko do rywalizacji sportowej w skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu, czy powożeniu. Można skorzystać z nauki jazdy konnej, kursów instruktorskich, zajęć dla osób niepełnosprawnych, hotelu dla koni itp. Imprezy z udziałem reprezentantów Klubu uświetniają coroczne obchody „Dni Grudziądza”.

Dane kontaktowe: ul. Waryńskiego 63, tel. (056) 64 25 353, www.rywal.nks.pl
Prezes: Michał Masłowski


9. MKS „Start”


MKS Start Grudziądz jest jednym z tych klubów, które regularnie odnoszą znaczące sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Klub słynie też z organizacji imprez i meczów międzypaństwowych. Początki dzisiejszego Startu to rok 1952, kiedy to powstało Zrzeszenie Sportowe „Start”. Klub ten od 1997 roku występuje w I lidze Drużynowych Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów, zdobywając m.in. brązowy medal i trzecie miejsce w kraju w tej rywalizacji. Indywidualnie  na pierwszy plan wysuwają się osiągnięcia Mariusza Sułeckiego, obecnego trenera sztangistów, który zdobywał medale najważniejszych imprez w kraju i na świecie, a także Martina Kochańskiego, Wicemistrza Europy do lat 17.          
Przedstawiciele sekcji bokserskiej zdobywali medale i tytuły mistrzów województwa oraz kraju. Klub zasłynął także z organizacji bokserskich meczów międzypaństwowych, obozów kadry Polski, Mistrzostw Polski, turniejów międzynarodowych.      
Sukcesy odnoszą także działacze Klubu. Prezes Kazimierz Kiczyński został wybrany prezesem Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego.
Sekcje: bokserska żeńska i męska, podnoszenie ciężarów, trójbój siłowy

Dane kontaktowe: ul. Konarskiego 36, tel. (056) 46 21 623, www.start.grudziadz.com
Prezes: Kazimierz Kiczyński


10. MKS Grudziądz


    Międzyszkolny Klub Sportowy powstał w 1998 roku. W 2005 roku drużyna seniorów awansowała do II ligi piłki ręcznej. W sezonie 2007/2008 zespołowi zabrakło 2 punktów do awansu do I ligi. Sukcesy odnoszą także grupy młodzieżowe. W 2009 roku drużyna do 21 lat zdobyła brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski. Z myślą o najmłodszych adeptach szczypiorniaka rozpoczęto szkolenie w klasach sportowych SP nr 20. Obecnie klub zrzesza sześć zespołów piłkarzy ręcznych, jeden zespół seniorów.
Sekcje: piłka ręczna

Dane kontaktowe: ul. Nauczycielska 19, tel. (056) 46 46 606, www.mksgrudziadz.pl
Prezes: Sylwester Ziółkowski

 

    Wśród grudziądzkich klubów i stowarzyszeń sportowych wyróżnia się KS Stal reprezentujący w przeszłości Grudziądz w II lidze siatkówki. Obecnie największe sukcesy odnoszą koszykarki tego klubu, które w kategoriach młodzieżowych zajmują medalowe miejsca w województwie i czołowe w kraju.                            
Tradycje siatkarskie Grudziądza próbuje odbudować także TS „Koset”.                           
Z powodzeniem startują również m.in. reprezentanci Grudziądzkiego Klubu Shorin-Ryu Karate.

Sporty siłowe to także armwrestling i sukcesy reprezentantek UKS Arm Fanatic Sport, które na swym koncie zapisały tytuły mistrzyń kraju w siłowaniu na rękę. Zostały również medalistkami Mistrzostw Europy. Sport pływacki rozwija się w GKP „Orka” i UKS „Ruch”.

Rozwojem żeglarstwa zajmuje się grudziądzka sekcja Toruńskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego„Elektryk”.               
Sportowcy  niepełnosprawni mogą doskonalić swoje umiejętności m.in. w Centrum Rehabilitacji im. ks. biskupa Jana Chrapka. To stąd wywodzą się dwie uczestniczki ostatniej paraolimpiady w Pekinie – Emilia Lipowska startująca w podnoszeniu ciężarów oraz Natalia Jasińska występująca w biegach sprinterskich.

Data dodania 19.10.2010 Drukuj

Kalendarz wydarzeń więcej wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Wydarzenia w tym miesiącu

Pokaż wszystkie z tego miesiąca

proszę czekać

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij