Przejdź do treści

Imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Dziś jest: sobota, 18 sierpnia 2018r. Godzina: 02:22

Przeczytaj koniecznie więcej artykułów

Była lotnicza szarża

Była lotnicza szarża

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a także Święta Wojska Polskiego wczoraj, tj. 15 sierpnia w Grudziądzu można było podziwiać „Lotniczą szarżę” w wykonaniu Artura Kielaka. więcej

Kalendarium historyczne więcej wydarzeń

Metryka miasta

11.04.1065

Metryka miasta

II Pokój Toruński

19.10.1466

II Pokój Toruński

Kluby sportowe

KLUBY SPORTOWE

 Prezentacja klubów sportowych

            Grudziądzkie kluby sportowe stwarzają możliwość trenowania, szkolenia i doskonalenia umiejętności w wielu różnorodnych dyscyplinach. Zaczynając od tych bardzo popularnych w całym kraju, jak piłka nożna, siatkówka czy piłka ręczna przez pływanie, lekką atletykę, sporty walki, po podnoszenie ciężarów, kolarstwo, wioślarstwo, tenis stołowy, jeździectwo, a także siłowanie na rękę, szachy, żeglarstwo oraz wiele innych. Na terenie Miasta można także korzystać z kompleksów boisk „Orlik 2012”, kortów tenisowych, strzelnicy sportowej, krytych pływalni, hal sportowych i toru kartingowego.

 Poniżej charakterystyka wybranych stowarzyszeń.

 
1. Grudziądzki Klub Sportowy „Olimpia” i Olimpia Grudziądz S.A.

          Jednym z najbardziej zasłużonych dla Miasta klubów sportowych jest Grudziądzki Klub Sportowy „Olimpia” założony w 1923 roku. Barwy tego klubu reprezentował m.in. jeden z najwybitniejszych polskich sportowców – złoty (1980 r. Moskwa) i srebrny (1976 r. Montreal) medalista olimpijski w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, dwukrotny Mistrz Europy na tym dystansie – Bronisław Malinowski. Ostatnie lata to głównie sukcesy młodzieży w judo oraz lekkiej atletyce. Na pierwszy plan wysuwają się jednak osiągnięcia drużyny seniorskiej piłkarzy, którzy wywalczyli pierwszy w historii Miasta awans do II, a następnie I ligi piłki nożnej. W 2013 r. utworzona została spółka prawa handlowego pod nazwą Olimpia Grudziądz S.A.

Prowadzone jest szkolenie młodzieży i dzieci poprzez m.in. piłkarskie przedszkole, w ramach którego odbywają się zajęcia dla najmłodszych adeptów piłki nożnej. Na obiekcie powstał kompleks boisk ze sztucznej trawy i poliuretanu w ramach programu „Moje Boisko - Orlik 2012”, a także pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztuczną trawą. Modernizacji poddawany jest również stadion wyposażony m.in. w nowe krzesełka i częściowe zadaszenie.               

                                            
Sekcje: piłka nożna, judo, lekka atletyka.

Dane kontaktowe: ul. Piłsudskiego 14, tel. (056) 46 11 667, www.olimpiagrudziadz.com
Prezes: Jacek Bojarowski.

 

2. Autonomiczna Sekcja Tenisa Stołowego „Olimpia-Unia”

         Tenisiści stołowi już w latach dziewięćdziesiątych odnosili spore sukcesy, kiedy w skład kadry Klubu wchodzili czołowi zawodnicy w kraju, doprowadzając w 2001 roku „Olimpię”-„Unię” do Drużynowego Mistrzostwa Polski. Najbardziej utytułowanym wychowankiem jest Szymon Malicki, który zdobywał medale Mistrzostw Polski Juniorów, Młodzieżowców i Seniorów. Obecnie tenisiści stołowi nawiązują do tamtego okresu rywalizując z sukcesami w Superlidze Tenisa Stołowego oraz w Europejskich Pucharach. Mają na swoim koncie Drużynowe Mistrzostwo Polski w 2011 r. i 2013 r.

 

Dane kontaktowe: ul. Piłsudskiego 14, tel. (056) 46 21 478 www.olimpiaunia.pl
Prezes: Józef Mularczyk.

 

  3. Autonomiczna Ludowa Kolarska Sekcja „Stal”

         Reprezentanci Autonomicznej Ludowej Kolarskiej Sekcji „Stal” Grudziądz od wielu lat kończą sezon jako Klubowi Mistrzowie Polski. Zawodnicy Klubu brali udział w trzech ostatnich Igrzyskach Olimpijskich. W 2004 roku w Atenach startowali Łukasz Kwiatkowski i Rafał Furman, cztery lata później w Pekinie - Łukasz Kwiatkowski, a w 2012 r. w Londynie Adrian Tekliński. Regularnie kolarze ALKS „Stal” stają też na podium Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata Juniorów. Organizowany przez klub Międzynarodowy Wyścig Kolarski Juniorów o Puchar Prezydenta Grudziądza, który odbywa się w Grudziądzu i okolicach, uzyskuje najwyższe oceny od światowej federacji kolarskiej UCI.


Sekcje: kolarstwo szosowe, kolarstwo torowe.

Dane kontaktowe: ul. Sportowców 3, tel. (056) 46 51 331, www.alksstal.org
Prezes: Krzysztof Dąbrowski.

 

4. Grudziądzkie Towarzystwo Żużlowe i Grudziądzki Klub Motocyklowy S.A.

         Sport żużlowy w Grudziądzu ma wieloletnie tradycje. Działający do 2002 roku Grudziądzki Klub Motorowy odnotował występy w najwyższej klasie rozgrywek – ekstralidze, połączone z sukcesami indywidualnymi śp. Roberta Dadosa (Indywidualny Mistrz Polski i Świata Juniorów). Zawodnicy zdobyli wówczas także Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwo Polski. Obecnie tradycje żużlowe kontynuuje Grudziądzkie Towarzystwo Żużlowe. Wychowanek Klubu Artur Mroczka zdobył dwukrotnie Drużynowe Mistrzostwo Świata Juniorów, a indywidualnie stanął na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Europy Juniorów. W 2013 r. utworzona została spółka prawa handlowego pod nazwą Grudziądzki Klub Motocyklowy S.A. Drużyna rywalizuje obecnie w Ekstralidze. Przy klubie prowadzona jest również szkółka żużlowa.

 Dane kontaktowe: ul. Hallera 4, tel. (056) 46 44 442, www.gtz.grudziadz.net
Prezes GKM: Arkadiusz Tuszkowski, Prezes GTŻ: Rafał Wojciechowski.

 

5. Aeroklub Nadwiślański

         Grudziądz od lat nierozerwalnie związany jest z lotnictwem. To tu w 1921 roku powołano do życia Wyższą Szkołę Pilotów, przekształconą później w Oficerską Szkołę Lotnictwa, którą przeniesiono do Dęblina. W 1932 r. w podgrudziądzkiej miejscowości Lisie Kąty  powstał aeroklub lotniczy, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Na jego lotnisku odbywają się cykliczne imprezy lotnicze o charakterze krajowym i międzynarodowym. Reprezentanci Aeroklubu mają na swym koncie wiele znaczących sukcesów, medali Mistrzostw Świata  (brązowy medal Joanny Biedermann w szybowcowej klasie standard w 2007 r.) W 1998 r. Aeroklub Polski za wyniki na arenie krajowej i międzynarodowej przyznał grudziądzkim modelarzom pierwsze miejsce w kraju.


Sekcje: balonowa, szybowcowa, samolotowa, modelarska.

Dane kontaktowe: Lisie Kąty 20, tel. (056) 46 81 832, www.lisie.pl

 

6. Klub Wioślarski „Wisła”

         Klub Wioślarski „Wisła” to klub z wieloletnimi tradycjami i wielkimi osiągnięciami sportowymi w zakresie wioślarstwa. Cztery zawodniczki tego klubu uczestniczyły w Igrzyskach Olimpijskich. Dwie w Montrealu w 1976 roku: Róża Data i Danuta Konkalec oraz dwie w Moskwie w 1980 roku: Wanda Piątkowska i Beata Kamuda. Obecnie wioślarze i wioślarki reprezentują klub w Mistrzostwach Świata, Europy i Polski, stanowiąc często kadrę narodową naszego kraju. Młodzież tajniki wioślarstwa poznaje w profilowanych klasach sportowych zaczynając już od gimnazjum. Dużym sukcesem było mistrzostwo świata w dwójce podwójnej w 2009 r. wywalczone przez Magdalenę Fularczyk. Wychowanka grudziądzkiego klubu zdobyła również brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.

 Dane kontaktowe: ul. Portowa 8, tel. (056) 64 30 324; www.kwwisla.pl

Prezes: Henryk Wichrowski.

 

7. Uczniowski Klub Sportowy „Rotmistrz”

         Uczniowski Klub Sportowy Rotmistrz Grudziądz rozpoczął działalność 24 lutego 2004 roku w wyniku starań grupy inicjatywnej grudziądzkich szachistów skupionych przy Klubie Garnizonowym w Grudziądzu. Poza rozwojem i popularyzacją ruchu szachowego odbywają się także zajęcia i nauka gry w szachy propagowane wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Z myślą o najmłodszych adeptach królewskiej gry organizowane są Zimowa i Letnia Szkoła Szachów. Mimo stosunkowo krótkiego okresu działalności w Drużynowych Mistrzostwach Polski zawodnicy Rotmistrza awansowali z najniższej – A-klasy do I ligi, a następnie do najwyższej klasy rozgrywkowej. Zawodnicy Rotmistrza zdobywali także medale Mistrzów Polski czy Mistrzostw Europy.

Dane kontaktowe: ul. 6 Marca 1, www.rotmistrz.prv.pl

Prezes: Mirosław Ściborowski.

 


8. Jeździecki Klub Sportowy „Rywal”

         Jeździecki Klub Sportowy „Rywal” jest kontynuatorem tradycji Klubu Jeździeckiego “Pegaz”, założonego w Jankowicach w 1976 roku. W Grudziądzu pierwszy powojenny klub założono w 1990 roku. Obecnie trenuje w nim 45 zawodników, którzy do dyspozycji mają 25 koni, plac treningowy oraz halę do treningu zimowego. Szeroka oferta klubu nie ogranicza się tylko do rywalizacji sportowej w skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu, czy powożeniu. Można skorzystać z nauki jazdy konnej, kursów instruktorskich, zajęć dla osób niepełnosprawnych, hotelu dla koni itp. Imprezy z udziałem reprezentantów Klubu uświetniają coroczne obchody „Dni Grudziądza”.

 Dane kontaktowe: ul. Waryńskiego 63, tel. 603 298 485, www.rywal.nks.pl

Prezes: Michał Masłowski.

 

9. Miejski Klub Sportowy „Start”

 MKS Start Grudziądz jest jednym z tych klubów, które regularnie odnoszą znaczące sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Klub słynie też z organizacji imprez i meczów międzypaństwowych. Początki dzisiejszego Startu to rok 1952, kiedy to powstało Zrzeszenie Sportowe „Start”. Klub ten od 1997 roku występuje w I lidze Drużynowych Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów, zdobywając m.in. brązowy medal i trzecie miejsce w kraju w tej rywalizacji. Indywidualnie  na pierwszy plan wysuwają się osiągnięcia Mariusza Sułeckiego, obecnego trenera sztangistów, który zdobywał medale najważniejszych imprez w kraju i na świecie, a także Martina Kochańskiego, Wicemistrza Europy do lat 17. Przedstawiciele sekcji bokserskiej zdobywali medale i tytuły mistrzów województwa oraz kraju. Klub zasłynął także z organizacji bokserskich meczów międzypaństwowych, obozów kadry Polski, Mistrzostw Polski, turniejów międzynarodowych.

     
Sekcje: bokserska, podnoszenia ciężarów.

Dane kontaktowe: ul. Konarskiego 36, tel. (056) 46 21 623, www.start.grudziadz.com
Prezes: Kazimierz Kiczyński.

 

10. Międzyszkolny Klub Sportowy

   Międzyszkolny Klub Sportowy powstał w 1998 roku. W 2005 roku drużyna seniorów awansowała do II ligi piłki ręcznej. W sezonie 2007/2008 zespołowi zabrakło 2 punktów do awansu do I ligi. Sukcesy odnoszą także grupy młodzieżowe. W 2009 roku drużyna do 21 lat zdobyła brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski. Z myślą o najmłodszych adeptach szczypiorniaka rozpoczęto szkolenie w klasach sportowych SP nr 20. Obecnie klub zrzesza sześć zespołów piłkarzy ręcznych, jeden zespół seniorów. W 2014 r. drużyna seniorów rywalizowała w barażu o awans do I ligi, a w 2015 r. wywalczyła awans do wyższej klasy rozgrywkowej. 

 

Dane kontaktowe: ul. Nauczycielska 19, tel. 602 387 028, www.mksgrudziadz.pl
Prezes: Sylwester Ziółkowski.

 

 11. Klub Sportowy „Stal” 

   Jest to klub z wieloletnimi tradycjami sportowymi, jego początki to rok 1948 gdzie zapoczątkował działalność przy Zakładzie Pomorskiej Odlewni i Emalierni obecnie Hydro-Vacum S.A. W klubie działają trzy sekcje sportowe:

  • sekcja piłki koszykowej, w której trenują grupy młodzieżowe oraz od niedawna drużyna seniorów. Koszykarki wielokrotnie awansowały do rozgrywek Mistrzostw Polski kategorii Młodziczek, Kadetek i Juniorek oraz zdobywały Medale Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego, 
  • sekcja piłki siatkowej chłopców ukierunkowana jest na pracę z dziećmi i młodzieżą grudziądzkich szkół w których utworzone zostały klasy sportowe w Szkołach Podstawowych Nr 5, 7, 9 i Gimnazjum Nr 7. W poprzednim sezonie grupa młodzików dotarła do ćwierćfinału Mistrzostw Polski. Reaktywowana została również drużyna seniorów, która rozpoczęła rywalizację w III lidze,
  • sekcja piłki nożnej chłopców skupiająca drużyny rywalizujące w ligach młodzieżowych Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej oraz zespół seniorów biorący udział w rozgrywkach A klasy grupy toruńskiej.

 Dane kontaktowe: ul. Sportowców 3, tel. (056) 46 51 151, www.stalgrudziadz.pl

Prezes: Zenon Różycki.

 

 12. Uczniowski Klub Sportowy „Szarża Grudziądz”

Stowarzyszenie zajmuje się szkoleniem dzieci i młodzieży w zakresie rugby. Zawodnicy „Szarży” reprezentują Grudziądz na arenie ogólnopolskiej w rozgrywkach Polskiej Ligi Rugby 7, są to rozgrywki składające się z cyklu turniejów organizowanych na terenie całego kraju, a także rozgrywkach regionalnej Kujawsko-Pomorskiej Ligii Rugby. Drużyny rywalizują również w Mistrzostwach Polski Kadetów, Juniorów i Młodzieżowców. Rekrutacja do sekcji rugby odbywa się spośród młodzieży ponad gimnazjalnej uczęszczającej do szkół w Grudziądzu, działają trzy grupy młodzieżowe: kadeci (zawodnicy do 17 roku życia), juniorzy (zawodnicy do 19 roku życia) i młodzieżowcy (zawodnicy do 23 roku życia).

 

Dane kontaktowe: ul. Marcinkowskiego 10, tel. 600 998 696, www.szarzagrudziadz.pl
Prezes: Krzysztof Cichacz.

 

 13. Grudziądzki Klub Shorin-Ryu

Stowarzyszenie skupia sekcje karate dzieci, młodzieży i dorosłych, samoobrony jiu-jitsu oraz kobudo. Organizuje i uczestniczy w regionalnych i ogólnopolskich turniejach i pokazach karate, zaawansowani zawodnicy uczestniczą w ogólnopolskich i europejskich seminariach karate i kobudo, wśród członków klubu znajdują się medaliści zawodów krajowych i Pucharu Świata Karate. Grudziądzki Klub Shorin-Ryu prowadzi zajęcia w następujących grupach ćwiczebnych: - karate shorin-ryu dla dzieci  - grupy początkujące, karate shorin-ryu dla młodzieży i dorosłych, kobudo – ćwiczenia uzupełniające z bronią, jiu-jitsu – samoobrona dla młodzieży i dorosłych, iaido – ćwiczenia uzupełniające z bokken. Treningi odbywają się na sali sportowej Gimnazjum Nr 6 oraz na sali Budokan przy ul. Chełmińskiej 3.

 Dane kontaktowe: ul. Chełmińska 3B/4 , tel. (56) 643 00 57, www.karate.grudziadz.com.pl

Prezes: Dariusz Draspa.

 

 14. Grudziądzki Klub Pływacki „Orka”

Klub prowadzi naukę pływania dla uczniów grudziądzkich szkół, w której uczestniczy ponad 200 dzieci. GKP „Orka” prowadzi szkolenie sportowe w zakresie pływania i dwuboju nowoczesnego dla dzieci i młodzieży w wieku 8-18 lat, pływacy biorą udział w zawodach rangi Mistrzostw Polski, Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a także w innych imprezach sportowo-rekreacyjnych.

 Dane kontaktowe: ul. Sobieskiego 12, tel. (56) 46 40 090

Prezes: Damian Zbrzeźny.

 

 15. Towarzystwo Sportowe „Koset”

Klub zajmuje się szkoleniem dzieci i młodzieży w zakresie piłki siatkowej. Siatkarze TS „Koset” reprezentują Miasto w lidze młodzików, kadetów i juniorów w sumie pod okiem trenerów ćwiczy 190 chłopców i dziewczynek. Stowarzyszenie było także inicjatorem powstania klas sportowych o profilu siatkarskim oraz Akademii Siatkówki dla najmłodszych zawodników w wieku 8-10 lat. Siedziba klubu mieści się w ZSO Nr 5, gdzie znajduje się również Siatkarski Ośrodek Szkolny.

 

Dane kontaktowe: ul.  Nauczycielska 19, 86-300 Grudziądz, tel. 600 969 448, www.koset.pl

Prezes: Jacek Sawicki.

 

 16. Uczniowski Klub Sportowy „Ruch”

UKS „Ruch” od wielu lat prowadzi szkolenie w zakresie sportu pływackiego, czego dowodem są dziesiątki medali Mistrzostw Polski, województwa oraz medale Mistrzostw Europy i Świata zdobywane przez zawodników klubu. Szkoleniem objęte są dzieci i młodzież z grudziądzkich szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich, corocznie do grup naborowych trafia ok. 40 dzieci z klas I-IV szkoły podstawowej, ogółem w klubie trenuje ok. 80 pływaków.

 Dane kontaktowe: ul. Nauczycielska 19, tel. (56) 46 390 64.

Prezes: Rafał Chmielewski.

 

17. Stowarzyszenie Sportowe Modelarzy Grudziądzkich

Stowarzyszenie Sportowe Modelarzy Grudziądzkich jest klubem zrzeszającym uczniów, rodziców i sympatyków sportów modelarskich. Siedziba klubu mieści się przy ul. 6 Marca w Klubie Garnizonowym. Instruktorzy klubu zajmują się szkoleniem dzieci i młodzieży w doskonaleniu techniki modelarskiej. Stowarzyszenie ma na celu popularyzację sportów modelarskich wśród najmłodszych poprzez uczestnictwo w zawodach rangi krajowej i międzynarodowej oraz organizowanie zawodów modelarskich na terenie miasta Grudziądza. Zdobywają medale m.in. na Mistrzostwach Polski Modeli Kosmicznych, Mistrzostwach Europy Modeli Kosmicznych, a także Mistrzostwach Świata Modeli Kosmicznych.

 Dane kontaktowe: ul. 6 Marca, tel. 667 444 833.

Prezes: Artur Stobbe.

 

 18. UKS „Arm Fanatic Sport”

Stowarzyszenie skupia sympatyków armwrestlingu czyli siłowania na rękę. Początki klubu to rok 2008. Marlena Wawrzyniak jest prezesem, trenerem i zawodnikiem w jednej osobie. Od kilku lat posiada tytuł – Najsilniejszej Kobiety w Polsce. Zawodnicy klubu zdobywają medale Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata i Pucharu Świata.

 Dane kontaktowe: ul. Rybacka 14, tel. 697 585 771

Prezes: Marlena Wawrzyniak

 

 19. Centrum Rehabilitacji im. ks. Biskupa Jana Chrapka

Centrum Rehabilitacji powstało w Grudziądzu 17 kwietnia 1993 r. jako Klub Sportowy Niepełnosprawnych „Start”. W maju 1998 r. Klub zmienił nazwę na Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start”. Obecna nazwa Centrum Rehabilitacji im. ks. Biskupa Jana Chrapka funkcjonuje od 2002 r. Celem Centrum jest organizowanie i rozwijanie powszechnej kultury fizycznej, sportu, rehabilitacji, turystyki, wypoczynku i kultury wśród osób niepełnosprawnych. Oferta programowa Centrum ma charakter ogólnodostępny i daje wszystkim osobom niepełnosprawnym bez względu na wiek i stopień niepełnosprawności możliwość uczestniczenia we wszystkich przedsięwzięciach i projektach realizowanych przez Centrum. W Centrum Rehabilitacji  prowadzone są zajęcia w sekcjach sportowych: podnoszenia ciężarów, lekkiej atletyki, strzelectwa sportowego, rekreacji i sportu z boccią. Niepełnosprawni sportowcy aktywnie uczestniczą w międzynarodowych i ogólnopolskich imprezach sportowych organizowanych przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” oraz inne organizacje i kluby sportowe działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Zawodnicy Centrum corocznie biorą udział w mistrzostwach, pucharach, mityngach, ogólnopolskich zawodach, gdzie odnoszą liczne sukcesy i są zdobywcami wielu medali.

Stowarzyszenie zapewnia swoim członkom opiekę medyczną i kompleksową rehabilitację leczniczą w budynku odnowy biologicznej mieszczącym gabinety zabiegowe, salę ćwiczeń
i siłownię w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dane kontaktowe: ul. Piłsudskiego 14, tel. (56) 46 11 669.

Prezes: Krystyna Grabowska.

 

 

 

 

 

 

 

Data dodania 19.10.2010 Drukuj

Kalendarz wydarzeń więcej wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

Wydarzenia w tym miesiącu

Pokaż wszystkie z tego miesiąca

proszę czekać

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij