Grudziądz
Progrockowy Akcent w Grudziądzu
15 lutego Klub Akcent
Progrockowy Akcent w Grudziądzu
Wystąpią:
Hipgnosis (Kraków)
Pinn Drop (Warszawa)
oraz gospodarze The Broken Bridges (Grudziądz)
godz. 18.00 bilety 25 zł (przedsprzedaż), 35 zł (w dniu koncertu)
Tradycja festiwalu rocka progresywnego w Grudziądzu sięga roku 2017, kiedy to pod nazwą Kuyavian Progrock Festival odbyła się jego pierwsza, grudziądzka edycja. W owym czasie była to wspólna idea 3 zespołów z regionu - włocławskiego Keep Rockin’, bydgoskiego Art. Of Illusion oraz grudziądzkiego The Broken Bridges, które spotkały się na pierwszej edycji Kuyaviana we Włocławku. Założeniem były rokroczne koncerty w miastach, z których pochodzą wspomniane zespoły.
Życie jednak zweryfikowało plan działania i grudziądzka edycja organizowana przez lidera The Broken Bridges Marka Habryna odbyła się z udziałem zespołów Fractalmind z Bydgoszczy i Abstrakt z Poznania. A było to w styczniu 2017 r.
Marek Habryn po tej edycji festiwalu doszedł do wniosku, że czas stworzyć swoją nazwę festiwalową i promować własną markę. Powstał więc „Progrockowy Akcent”, który w sposób oczywisty nawiązywał do miejsca koncertowego, czyli Klubu Akcent. Organizatorzy postanowili, że festiwal niezmiennie promował będzie rocka progresywnego z całej Polski. Zasada jest jedna - występ The Broken Bridges jako gospodarzy plus zaproszone zespoły.
Pierwsza edycja Progrockowego Akcentu odbyła się w lutym 2018 roku . Oprócz gospodarzy gościliśmy grudziądzki Megaraż, warszawski Traces to Nowhere oraz tarnowski Anvision. Rok 2019 niestety był pechowy bo ogłoszona żałoba po śmierci Jana Olszewskiego sprawiła , że ubiegłoroczna edycja nie odbyła się.
W tym roku wśród zaproszonych zespołów są: krakowski Hipgnosis oraz warszawski Pinn Drop. Są to zespoły różne stylistycznie co gwarantuje wiele doznań muzycznych.
Biografie zespołów:
Pinn Dropp narodził się z pomysłu gitarzysty i kompozytora Piotra Syma, który chcąc wyrazić swoją fascynację muzyką progresywną podjął się pisania muzyki z myślą o przyszłym projekcie. Współpraca z perkusistą Dariuszem Piwowarczykiem, który również zajął się realizacją nagrań zaowocowała powstaniem ostatecznego brzmienia Pinn Dropp. Wiosną 2017 roku do dwóch muzyków dołączył wokalista i multiinstrumentalista Mateusz Jagiełło i wraz z nim przygotowany został materiał na debiutancki minialbum. W grudniu 2017 roku ukazała się w formie digtal EP „Re: Verse, Re: Treat, Re: Unite”. Otrzymała ona bardzo dobre recenzję, zarówno w kraju i za granicą, zaś trzy utwory zawarte na EP w zamyśle miały być tylko wstępem przed wydaniem debiutu z prawdziwego zdarzenia. W lutym 2018 roku do zespołu dołączył basista Paweł Woliński i wraz z nim grupa zarejestrowała debiutancki album „Perfectly Flawed”, który swoją premierę w formie CD miał w styczniu 2019. Znalazły się na nim również utwory znane z minialbumu, lecz w wersjach zremiksowanych i częściowo ponownie nagranych. We wrześniu 2018 roku w formie digital wydany został singiel „Human Corporate Machine”, który pojawił się na wydaniu cyfrowym „Perfectly Flawed”.
Hipgnosis
Muzyki tej nie można jednoznacznie sklasyfikować, jak napisano w jednej z recenzji jest ona "wypadkową tysiąca wpływów, kultury słuchania, otwartości na samego siebie i ludzi wokoło". Od 15 maja 2006 roku, kiedy wyszła debiutancka płyta SKY IS THE LIMIT, można odbyć niezwykłą podróż wraz z HIPGNOSIS. Choć przymiarki trwały już rok wcześniej, zespół powstał ostatecznie w Krakowie w 2005 roku. Muzycy współpracowali z wieloma innymi zespołami, ale HIPGNOSIS jest dla nich "punktem zero" i ponownymi narodzinami. W czasie koncertów na próżno oczekiwać zbyt wielu zapowiedzi ze sceny i prób werbalnego kontaktu z odbiorcami - jak twierdzą muzycy, nie chcą ani publiczności, ani siebie rozpraszać. 18 lipca 2008 roku zespół dał bardzo dobrze przyjęty koncert na Festiwalu NIGHT OF THE PROG III, Loreley ( Niemcy ), grając na jednej scenie obok tak wielkich wykonawców jak Tangerine Dream, Klaus Schulze & Lisa Gerrard, Roger Hodgson (Supertramp), Fish, Pain Of Salvation i wielu innych. 10-lecie zespołu muzycy uczcili wydaniem 4-płytowego zestawu pod tytułem „LIFE PLAYS NO ENCORES – Concertos And Non-Symphonies For A Space Rock Band - Box Of Official Bootlegs”. Znajduje się w nim 1 płyta DVD z dwoma pełnymi koncertami: z Radia Kraków z 27 marca 2011ze wspólnej trasy z belgijskim Quantum Fantay Obecnie rozpoczęła się praca studyjna nad nowym albumem, który będzie zawierał ok. 100 minut muzyki. To kolejna spójna opowieść, tym razem o życiu człowieka od narodzin do … no właśnie, dokąd? Do śmierci, czy też jednak dłużej…? A może zależy to tylko od tego w co wierzymy? Planowana premiera – kwiecień lub maj 2020 roku.
The Broken Bridges
Zespół powstał w 2014 w Grudziądzu z inicjatywy Marka Habryna. Początkowo skład bardzo często się zmieniał. Pierwsze lata działalności zaowocowały stworzeniem materiału na pierwszą epkę zatytułowaną po prostu „The Broken Bridges” wydaną 6 maja 2016 (przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Grudziądzu). Muzyka grupy to szeroko pojęty rock progresywny z rozbudowanymi kompozycjami o nieszablonowych formach, czasem zaskakują też wykorzystywanym instrumentarium (w ich kompozycjach pojawia się m.in. akordeon).
Obecnie grupa wydała (wytwórnia Lynx Music) reedycję pierwszej epki wzbogaconą o dwa nowe, rozbudowane utwory, co czyni z niej już płytę pełnowymiarową. Grupa cały czas zmienia brzmienie i rozwija swoje kompozycje, za które odpowiedzialny jest lider Marek Habryn (gitara, wokal, czasami autor tekstów). Pozostali muzycy to : Łukasz Dryl (bas), Grzegorz Grzanka (klawisze, akordeon), Sławek Kaligowski (bębny). W 2020 zespół planuje sporo koncertów, aby ogrywać materiał na drugą płytę, a jesienią zamierza wejść do studia. Na festiwalu pojawią się w towarzystwie grudziądzkiego chóru Alla Camera.
Data dodania 04 lutego 2020