Grudziądz
Rewitalizacja Grudziądza
Działania na obszarze rewitalizacji powinny być prowadzone w sposób kompleksowy i zintegrowany (w określonym czasie w wielu dziedzinach/sferach równocześnie) przez osoby, instytucje, podmioty mieszkające i funkcjonujące na obszarze rewitalizacji w celu uzyskania na tym terenie pozytywnej zmiany – wyprowadzenia obszaru ze stanu kryzysowego.
Rewitalizacja może dotyczyć między innymi:
- Odnowy, przebudowy i modernizacji infrastruktury, czyli działań mających na celu poprawę jakości przestrzeni wspólnych (np. placów, skwerów, parków, ogrodów, zieleńców itp.) aby stały się bardziej przyjazne, atrakcyjne, estetyczne, dostępne, bezpieczne dla lokalnej społeczności, a także utworzenie/modernizację/doposażenie/zagospodarowanie przestrzeni przy bibliotekach, domach/centrach kultury itp.
- Aktywizacji społecznej, czyli organizowania w obszarze rewitalizacji różnych działań np. kulturalnych, edukacyjnych mających na celu przełamanie bierności społecznej, a także pomaganie, zachęcanie, wyrównywanie szans, wspieranie np. osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w obszarach, w których tej pomocy potrzebują.
- Aktywizacji i dostosowywania procesów gospodarczych czyli wspierania podmiotów prowadzących lub zamierzających prowadzić działalność gospodarczą na obszarze rewitalizacji.
- Działań adaptacyjnych (przystosowania się) miast do zmian klimatu czyli przykładowo prowadzenia działań w zakresie nasadzeń, zazieleniania miast, tworzenia parków kieszonkowych gospodarowania wodami opadowymi
- Działań mających na celu spowolnienie zmian klimatu czyli np. prowadzenia działań ograniczających emisję gazów cieplarnianych oraz zwiększających pochłanianie gazów cieplarnianych przez ekosystemy np. dzięki zwiększaniu lesistości.
- Działań w zakresie ochrony zasobów przyrodniczych takich jak np. zakładanie łąk kwietnych, miejskich muraw antysmogowych ogrodów społecznych itp., ochrona bioróżnorodności.
W celu realizacji działań rewitalizacyjnych w sposób kompleksowy, zintegrowany oraz skoncentrowanych terytorialnie opracowany został Gminny Program Rewitalizacji Miasta Grudziądza na lata 2024-2035 (dalej: GPR), który wyznacza cele i kierunki działania w perspektywie długookresowej. W dokumencie ujęte zostały przedsięwzięcia rewitalizacyjne podstawowe i pozostałe (uzupełniające), które realizują cele i kierunki działań określone w tym Programie. Przyjęta w GPR lista przedsięwzięć, to lista realna i optymalna, zmieniająca miasto stopniowo, zgodnie z jego możliwościami. Lista ta może w przyszłości zostać poddana niezbędnym modyfikacjom, może również zostać uzupełniona o nowe przedsięwzięcia wynikające z potrzeb rewitalizacyjnych, jakie mogą się pojawić w kolejnych latach realizacji GPR.
Data dodania 22 listopada 2024