Grudziądz
Międzynarodowy Projekt C-City
W 2019 r. w Gütersloh powstał pomysł stworzenia ponadnarodowej sieci kulturalnej miast partnerskich C-City Project. Sieć łączy: Gütersloh (Niemcy), Chateauroux (Francja), Broxtowe (Wielka Brytania), Falun (Szwecja) oraz Grudziądz i służy poszerzaniu współpracy miast w dziedzinie kultury, skupiającej się na teatrze, tańcu, filmie, muzyce, literaturze, różnych dziedzinach nauki, biznesu oraz polityki kulturalnej.
Sieć C-City ma na celu pokazanie, że europejskie miasta średniej wielkości są również atrakcyjne pod względem kultury i innych wydarzeń (sport, wydarzenia dla dzieci, współpraca w dziedzinie edukacji, dziedzictwo historyczne). Z powodu sytuacji epidemicznej początkowe prace prowadzone były jedynie on-line, podczas regularnych spotkań na platformie Zoom lub Teams.
W następstwie wspomnianych prac, w dniach 12-15 maja 2022 r., zorganizowano w Gütersloh Konferencję Inaugurująca Projekt C-City. Było to wielkie, wielodniowe wydarzenie inauguracyjne z warsztatami, wykładami i wycieczkami. Najbliższym planowanym wydarzeniem jest II Konferencja C-City, która odbywać będzie się w dniach 4-7 maja 2023 r. w Chateauroux.
Sieć C-City ma za zadanie pokazanie mieszkańcom, że europejskie miasta średniej wielkości są atrakcyjne pod względem kultury i innych wydarzeń (sport, wydarzenia dla dzieci, współpraca w dziedzinie edukacji, dziedzictwo historyczne). Idea „Cultural-City - Europa jest obok” ma dać początek nie tylko kulturze, która pokonuje bariery (językowe), C-City to także aktywny wkład w działania na rzecz pokoju, ponieważ ważne jest budowanie europejskiej tożsamości i odpowiedzialności szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej Europy (wojna w Ukrainie).
Sieć wpisuje się również w integrację europejską na poziomie oddolnym (gminy), zakłada poznawanie się zwykłych ludzi z różnych krajów, uczenie się od siebie i wzajemny rozwój. Uczestnikami mają być wszyscy mieszkańcy miast partnerskich, którzy wspierają organizatorów i ideę C-City: stowarzyszenia, grupy, organizacje - każda osoba jest serdecznie zaproszona do udziału w tym projekcie.
Prezentacja projektu dostępna jest tutaj: dłuższa wersja, krótka wersja filmu.
Sieć C-City posiada własną stronę internetową i opracowane logo.
Projekt C-City w tej chwili skupia się na sześciu obszarach tematycznych, w ramach których planowana jest realizacja blisko 40 pomysłów na projekty kulturalne, turystyczne, sportowe i miejskie. Są to:
- Sztuki wizualne (w tym teatr i literatura)
- Jedzenie i styl życia – projekt C-City Cooking Book
- Sport
- Historia i zwyczaje
- Muzyka
- Parlament Młodzieżowy
Sposób realizacji współpracy:
- Wymiana muzyczna i artystyczna oraz wspólne projekty
- Coroczne konferencje
- Warsztaty, spotkania, wykłady
- Cyfrowe platformy komunikacyjne (wideokonferencje, itp.)
- Zaangażowanie osobiste, wolontariat, realizacja zainteresowań i pasji
- Uzgadnianie wyników pracy
Kto jest zaangażowany:
- przedstawiciele miejskich instytucji kultury (Muzeum, CK TEATR),
- pracownicy samorządowi,
- artyści: muzycy, ludzie sztuki,
- ludzie sportu
- wszyscy zaangażowani w tworzenie kultury i wydarzeń miejskich.
Projekt pilotażowy sieci C-City w ramach obszaru Food and life-style
C-City Cooking Book - Europejski projekt książkowy poświęcony tematowi kultury jedzenia jako elementowi łączącego kraje i obszary kulturowe oraz ludzi i ich historii. Projekt łączy wszystkie pięć miast, nie tylko prezentując przykładowe dania i potrawy z ich regionów, ale również prezentując szerokie tło oraz pokazując ludzi poszczególnych regionów i związane z nimi historie.
Finansowanie – planowane jest złożenie wniosku o dofinansowanie z następujących programów:
- Finansowanie i dotacje z UE- dwa programy finansowania.
CERV 23 - Sieć Miast (19.1.23 - 20.04.23)
CERV 23 - Partnerstwo miast (15.3.23 - 20.09.23)
Częściowo programy na finansowanie poszczególnych komponentów, np. projekt C-Cities Youth Parliament (https://www.erasmusplus.de/erasmus/jugend)
Środki własne miast (budżet)
Tutaj dostępna jest Karta C-City.
KALENDARIUM:
- 2019 r – w Gütersloh powstała inicjatywa stworzenia sieci współprac zaprzyjaźnionych miast (z Francji, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Federacji Rosyjskiej).
- 2020 r. – nawiązanie łączności między miastami, spotkania on-line, na platformie zoom oraz TEAMS zgłaszanie pomysłów współpracy
- 2021 r. –zawężanie i określanie dziedzin współpracy, przygotowania do spotkania i poznania uczestników z wszystkich miast podczas wspólnej Konferencji,
- 2022 r. – maj – I Konferencja inaugurująca projekt C-City w Gütersloh:
- podpisanie Karty C-City – oficjalne utworzenie sieci
- pierwsze osobiste spotkanie osób zaangażowanych (100 uczestników)
- warsztaty oraz wykłady, które zaowocowały ustaleniem blisko 40 pomysłów na projekty kulturalne i sportowe,
- 2022 r. listopad – warsztaty projektu pilotażowego Cooking and life-style
- 2023 r. – 4-7 maja - II Konferencja C-City w Chateauroux
- 2024 r. – maj -III Konferencja C-City w Grudziądzu
- 2025 r. –Pełne funkcjonowanie sieci – coroczna organizacja Festiwalu C-City (we wszystkich miastach sieci równocześnie).
Urząd Miejski w Grudziądzu
Data dodania 15 lutego 2023