Grudziądz
Charakterystyka gospodarcza
Kluczowy szlak komunikacyjny, łączący północ z południem, jest strategiczny dla rozowju krajowych i zagranicznych przedsięwzięć. Grudziądz zlokalizowany jest 120 km na południe od portów bałtyckich w Gdańsku i Gdyni, przy autostradzie A1 (Gdańsk – Łódź). Miasto znajduje się w pobliżu ważnych dróg krajowych.
Grudziądz połączony jest z magistralą kolejową CE 65 biegnącą z Gdyni przez Bydgoszcz, Łódź i Katowice do granic zachodniej i południowej, będącą elementem Transeuropejskiej Sieci Towarowego Transportu Kolejowego oraz magistralą E65 biegnącą z Gdyni przez Warszawę, Zawiercie, Katowice do granicy południowej w Zebrzydowicach. Przez Grudziądz ma przebiegać także trasa Kolei Dużych Prędkości – projekt powiązany z budową Centralnego Poru Komunikacyjnego.
Grudziądz posiada połączenie autostradowe z portami metropolii gdańskiej. Dzięki intensywnie rozbudowywanej, nowoczesnej infrastrukturze portowej w Gdańsku Gdyni funkcjonują terminale kontenerowe o zdolności przeładunkowej 3 mln TEU. Ofertę uzupełniają dwa nowoczesne terminale do obsługi statków ro-ro oraz trzy terminale do obsługi promów pasażersko-samochodowych. Z roku na rok rozbudowywana jest również siatka połączeń żeglugowych. Dwa niezamarzające porty morskie w Gdańsku i Gdyni oferują dogodne połączenia liniowe z wieloma portami w 47 krajach świata.
Najbliższe lotniska międzynarodowe zlokalizowane są godzinę drogi od Grudziądza: w Bydgoszczy (70 km) i Gdańsku (120 km). Największe polskie międzynarodowe lotnisko zlokalizowane jest w Warszawie (240 km).
System komunikacji miejskiej i regionalnej
Tradycje przemysłowe
Od kilku lat na grudziądzkim rynku gospodarczym zauważyć można zmiany wynikające z ogólnych, globalnych tendencji, tj. wzrostu znaczenia roli usług i handlu kosztem przemysłu. Rozwój tych branż zmienia oblicze ekonomiczne miasta i jednocześnie wzmacnia jego pozycję, jako ważnego ośrodka handlowego i usługowego dla północnych obszarów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, jak i dla południowych Województwa Pomorskiego. Utworzenie w mieście Parku Przemysłowego i Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyciągnęło do miasta nowych inwestorów.
Gospodarka
Wśród dominujących branży na grudziądzkim rynku wymienić można przemysł: spożywczy, metalowy, budowlany oraz lekki. W ostatnich latach Grudziądz wybrały dwie duże firmy, dla których głównym surowcem jest drewno - tj. Mr Garden i SITS Industry. Atuty położenia miasta wykorzystały firmy Rossmann, Jeronimo Martins oraz Brenntag lokalizując u nas swoje centra logistyczne. W Grudziądzu i otoczeniu prężnie rozwija się również przemysł papierniczy.
Dywersyfikacja rynku gospodarczego pozwala na nawiązanie współpracy pomiędzy różnymi branżami oraz odpowiednie dostosowanie się do stale zmieniających sie tendencji makroekonomicznych.
Pojawia się coraz większa liczba przedstawicieli zagranicznych reprezentujących kapitał niemiecki, holenderski, szwedzki,fiński i amerykański.
Data dodania 30 września 2015