Grudziądz
ŁĄKA POWSZECHNA W GRUDZIĄDZU
Piątek, 24 lipca 2020 r. Dziedziniec Muzeum
ŁĄKA POWSZECHNA W GRUDZIĄDZU
godz. 16:30
Na spotkania obowiązują bezpłatne wejściówki
Klub Tygodnika Powszechnego w Grudziądzu zaprasza razem z Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu oraz Grudziądzką Inicjatywą Ekologiczną na spotkanie na dziedzińcu Muzeum, aby wspólnie poszukać dzikości w przestrzeni miejskiej. Będzie zielono, ludowo i zdrowo. Po łąkach i zieleni miejskiej oprowadzą nas autorka książki Na marne, nasz gość podczas styczniowego spotkania Epoka na marne – Marta Sapała, architekt zieleni miejskiej Urzędu Miasta w Grudziądzu – Pani Tatiana Szymańska oraz etnograf z grudziądzkiego Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi – Łukasz Ciemiński. Spotkania odbywają się w ramach akcji Łąka Powszechna, której partnerem jest Tygodnik Powszechny.
Rozpoczynamy o godz. 16.30 spotkaniem "Bagno i czartopłoch, czyli skąd się wzięły zioła?” Polska kultura ludowa pełna jest fantastycznych opowieści o powstaniu i pochodzeniu ziół. Nic dziwnego, skoro leczyły, odstraszały demony, koiły, goiły. Raz były to „łzy Matuchny Bożej” innym razem „kluczyki świętego Piotra, czasem „boże liczko”. W wakacyjną podróż do prawdziwego rajskiego ogrodu, pełnego ziół i kwiatów wyruszymy po ścieżkach opowieści Łukasza Ciemińskiego. Poznamy historie mitycznych początków roślin zielnych i dowiemy się, jakie zastosowanie miały w medycynie ludowej.
Z tej pysznej opowieści, razem z Paniami Martą Sapałą oraz Tatianą Szymańską przeniesiemy się, nie ruszając z dziedzińca Muzeum, do miejskich przestrzeni. W dyskusji „Dzika natura miejska” wspólnie postaramy się odnaleźć możliwości zwiększenia zielonych przestrzeni i naszego w tym udziału. Zwrócimy szczególną uwagę na ekologię (oszczędność wody, współpracę mieszkańców itp.). Zajrzymy na dachy domów, aby znaleźć tam miejsce dla pszczół. We wspólnej dyskusji odnajdziemy sposoby na zielone miasto, przyjazne wszystkim mieszkańcom.
A wszystko to przy herbacie z ziół i wśród słoneczników, które uczestnicy spotkania będą mogli zabrać do domu.
Na spotkania obowiązują bezpłatne wejściówki, które od 21 lipca (wtorek) będzie można odebrać w kasie Muzeum w godzinach otwarcia instytucji. Liczba miejsc ograniczona. Spotkanie odbędzie się na dziedzińcu Muzeum, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w okresie pandemii COVID-19. Ponadto, w przypadku wysokich temperatur prosimy o zabranie ze sobą nakryć głowy lub innych zabezpieczeń przed słońcem.
Partnerzy akcji:
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
Urząd Miasta w Grudziądzu
Grudziądzka Inicjatywa Ekologiczna
Tygodnik Powszechny
Kluby Tygodnika Powszechnego
Data dodania 20 lipca 2020
Data edycji 25 listopada 2024