Grudziądz
"Kosmiczne Cluedo: jak umierają galaktyki"- transmisja wykłady on-line
26 listopada (czwartek) on-line
"Kosmiczne Cluedo: jak umierają galaktyki"
godz.18:00
" Obserwując ciemne niebo wrażliwym okiem teleskopów optycznych możemy zauważyć, że galaktyki w obserwowalnym Wszechświecie dzielą się na dwie główne kategorie: niebieskie, aktywnie formujące gwiazdy i czerwone, ‘uśpione’, wykazujące znikomą aktywność gwiazdotwórczą. Patrząc daleko w przeszłość Wszechświata astronomowie pokazują nam, że z upływem czasu młode, aktywne galaktyki starzeją się, ich procesy gwiazdotwórcze zostają wstrzymane i w konsekwencji świecą one jedynie przyćmionym światłem starych gwiazd – umierają. Owa galaktyczna śmierć jest szalenie istotna, ponieważ dominuje ewolucję galaktyczną ostatnich 10 miliardów lat, kształtując rozkład i jasność materii w otaczającym nas Wszechświecie. Jest też niezwykle zagadkowa, a jej złożony charakter spędza sen z oczu naukowcom z całego świata już od przeszło dwóch dekad. W tej krótkiej, acz pełnej astronomicznych emocji prelekcji porozmawiamy o tym jak można powstrzymać galaktyki przed formowaniem nowych gwiazd, dlaczego Wszechświat tak zawzięcie stawia opór grawitacji oraz co mają z tym wspólnego supermasywne czarne dziury czające się w aktywnych jądrach galaktycznych." [Joanna Piotrowska]
Prelekcję wygłosi Joanna Piotrowska z Kavli Institute for Cosmology (University of Cambridge).
Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) w Grudziądzu.
Więcej informacji: www.planetarium.grudziadz.pl
Współorganizatorem transmisji jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.
Wykład transmitowany będzie również na Facebooku w następujących kanałach:
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii ( @zgptma ), Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne - Grudziądz ( @planetarium.grudziadz ) i innych.
Bezpośredni link do transmisji na YouTube:
Data dodania 26 listopada 2020
Data edycji 22 listopada 2024