Grudziądz
Promocja Kalendarza Grudziądzkiego
29 listopada. godz. 19.00, wstęp wolny
Promocja Kalendarza Grudziądzkiego – wieczór promocyjny w Klubie Akcent
Podczas prezentacji kalendarz będzie sprzedawany w promocyjnej cenie.
Kalendarz Grudziądzki 2014
Jeszcze w listopadzie ukaże się Kalendarz Grudziądzki 2014. W tym popularnym wydawnictwie Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury (ukazującym się od 1997 r.) każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie.
Od początku XX w. herb Grudziądza zmieniał swój wizerunek kilkakrotnie. Ostatnia korekta – uwzględniająca współczesne kryteria oceny poprawności i zgodności ze sztuką heraldyczną oraz ze współczesną estetyką – została uchwalona w listopadzie ubiegłego roku. Od 11 marca 2013 r. obowiązuje nowy wzór herbu. Nowe są też chorągiew miejska i insygnia władz samorządowych – łańcuch prezydenta i laska przewodniczącego Rady Miejskiej. Szczegóły w 18. tomie Kalendarza.
Przeczytamy tam również o dziejach rodziny von Schönbornów; bogatym dorobku Augusta Menkena – berlińskiego architekta, który m.in. zaprojektował kościół przy ul. Mickiewicza i prawie identyczną świątynię w Obornikach Wielkopolskich; o tym jak żyło się przed wojną i podczas okupacji w kamienicy Łaszewskich przy ul. Chełmińskiej. Zupełnie nieznane dotąd były fakty dotyczące jednej z najstarszych, jeżeli nie najstarszej placówki opiekuńczej w mieście: dzięki darowiźnie bogatego grudziądzkiego mieszczanina Bartłomieja Herwesta w XIV w. powstał przytułek dla ubogich, który w różnych miejscach funkcjonował przez ponad sześć wieków! Ostatnią jego siedzibą, do wybuchu II wojny światowej, była wyróżniająca się swoim wyglądem neogotycka kamienica przy ul. Solnej, róg Kościuszki. Artykuł na ten temat ilustruje m.in. oryginalny dokument fundacyjny darowizny Bartłomieja Herwesta z 1382 r.
Godne polecenia są także artykuły o: prawie 80-letniej historii Klubu Wioślarskiego Wisła, którego wychowanką jest Magdalena Fularczyk-Kozłowska, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Londynie; gwiazdach koncertów noworocznych odbywających się od 1996 r. w sali Centrum Kultury Teatr; gródku rycerskim w Plemiętach, odkrytym w latach 70. minionego wieku przez grudziądzkich archeologów i który nadal jest przedmiotem dużego zainteresowania naukowców; nieznanym kalendarzu z końca XIX w.; utraconym tryptyku – przedstawiającym wielką zwycięską bitwę pod Komarowem – namalowanym dla CWK przez Jerzego Kossaka; pogrzebie po 73 latach żołnierzy i cywilów poległych w pierwszych dniach kampanii wrześniowej 1939 r. Wśród obrońców ojczyzny, którzy zginęli w okolicach Drzycimia i Gródka byli m.in. ułani z 18. Pułku.
W Kalendarzu przypomniano sylwetki: artysty malarza Janusza Eichlera – urodzonego w Grudziądzu i tworzącego na obczyźnie, w Argentynie; Brunona Steinborna – związanego z Grudziądzem lotnika, który jest ostatnim żyjącym w Australii pilotem uczestniczącym w bitwie o Anglię; Jana Stenzla seniora – właściciela apteki Pod Łabędziem; Tadeusza Maślonkowskiego „Sosny”– warszawskiego powstańca z Grudziądza; Józefa Błachnio – pierwszego po wojnie kierownika grudziądzkiego Muzeum, popularyzatora historii regonu i krajoznawstwa.
Wśród cyklicznych artykułów są: kolejny odcinek historii grudziądzkiego teatru, biogramy patronów ulic w naszym mieście, opis kamieni granicznych twierdzy, wiersze Janiny Tarnawskiej. Do stałych pozycji należą ponadto: calendarium grudziądzkie, wykaz publikacji o Grudziądzu i kalendarz ważniejszych imprez kulturalnych, sportowych i turystycznych. Nowym jest cykl artykułów poświęconych historii harcerstwa w Grudziądzu. Pierwszy odcinek dotyczy lat 1914-20. Materiały te są mało znane. Najprawdopodobniej nie były nigdzie publikowane po 1945 r.
Na „żałobnych kartach” wspominani są zmarli niedawno: Helena Krepska, która zanim trafiła do Grudziądza walczyła w szeregach Armii Krajowej na Kresach Wschodnich; pułkownik Leon Swatkowski – dowódca nieistniejącej już jednostki lotniczej przy ul. Chełmińskiej; harcmistrz Józef Zakrzewski – przedwojenny harcerz drużyny kolejowej, a w latach 50. komendant grudziądzkiego hufca ZHP.
Liczący ponad 250 stron Kalendarz Grudziądzki 2014 jest jak zawsze bogato ilustrowany zdjęciami, rysunkami i ekslibrisami.
Ryszard Byner
Data dodania 20 listopada 2013
Data edycji 20 listopada 2013