Grudziądz
Uroczystość pod pomnikiem „10 pomordowanych”
W 77. rocznicę egzekucji 10 mieszkańców Grudziądza pod Pomnikiem „10 Pomordowanych” odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary.
W wydarzeniu, które zorganizowano w piątek, 28 października udział wzięli m.in. Poseł RP Tomasz Szymański, Prezydent Grudziądza Robert Malinowski, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 16 i 5 i mieszkańcy.
Przypomnijmy, 29 października 1939 r. na placu przy Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego oddział Selbstschutzu rozstrzelał publicznie 10 zakładników. W gronie zabitych znaleźli się nauczyciel, urzędnik starostwa, kolei, sądu i policji, a także kilku wojskowych. Wszyscy byli członkami Polskiego Związku Zachodniego. Egzekucję przeprowadzono w odwecie za rzekome rozlepianie przez Polaków plakatów nawołujących do oporu wobec Niemców.
Biuro Prezydenta
Data dodania 31 października 2016