Grudziądz
Graudentum - promocja publikacji
W piątek, 26 lutego o godz. 17.00, odbędzie się promocja publikacji „Graudentum. Studia z dziejów Grudziądza i okolic”. Wydarzenie będzie dostępne na Facebook Muzeum im. ks. dr. W. Łęgi.
Podczas promocji publikacji będzie można wysłuchać wykładu prof. Waldemara Rozynkowskiego pt. „Między kontynuacją a przełomem. Chrześcijaństwo w Grudziądzu od XIII w. do końca I poł. XVII w.” Wydarzenie będzie dostępne TUTAJ.
Idea publikacji serii „Graudentum. Studia z dziejów Grudziądza i okolic” narodziła się w środowisku badaczy grudziądzkich i toruńskich, skupionych w redakcji „Rocznika Grudziądzkiego”. Publikacja ma charakter monografii historycznej miasta. Nie mniej należy podkreślić, iż współcześni badacze na drodze do pełnej monografii dziejów Grudziądza na skutek strat wojennych nie są w korzystnej sytuacji źródłowej. Wiele też kwestii pozostaje w dalszym ciągu na uboczu zainteresowania badaczy. Tak więc seria wydawnicza „Graudentum” ma zachęcić do poszukiwań i otwarcia nowych kart historii miasta.
Pierwszy tom serii poświęcony został średniowiecznym dziejom miasta i znajdują się w nim teksty w przeważającej mierze znane czytelnikom z publikacji w „Roczniku Grudziądzkim”, ale obecnie poprawione i uzupełnione. Są też nowe artykuły, które odnoszą się do dotychczas nieporuszanych kwestii, jak choćby ikonografii Poliptyku Grudziądzkiego. W niniejszym tomie poruszona zostaje także kwestia badań archeologicznych średniowiecznego Grudziądza oraz zamku krzyżackiego. Wydanie tomu nawiązuje do konferencji naukowej zorganizowanej wspólnie przez Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu oraz Instytut Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu. Konferencja pt. Narodziny Miasta. W 725. rocznicę lokacji Grudziądza (1291-2016) odbyła się w grudziądzkim Muzeum w 2015 roku. Wydanie tomu zostało dofinansowane ze środków finansowych Gminy Miasto Grudziądz.
W tomie drugim, poświęconym okresowi wczesnonowożytnemu, zawarte zostały treści ukazujące Grudziądz i okolice w dobie Złotego Wieku w I Rzeczpospolitej. XVI wiek w dziejach Grudziądza był okresem o dużych podobieństwach gospodarczych, społecznych oraz kulturalnych z analogicznymi zjawiskami w I Rzeczpospolitej, zwłaszcza na terytorium Prus Królewskich, przy czym rola miasta i okolic w znacznym stopniu wzrosła w stosunku do okresu krzyżackiego. W znacznej mierze było to związane z położeniem miasta przy Wiśle, co w dużym stopniu pozwalało miastu ściślej włączyć się w żeglugę i handel wiślany. Wśród problemów szczegółowych poruszonych w artykułach zamieszczonych w niniejszym tomie są m.in. literatura polska i niemiecka o Grudziądzu w XVI w., główne źródła do dziejów miasta i okolic oraz ich znaczenie historiograficzne, przemiany społeczno-gospodarczo-ustrojowe Polski i Prus Królewskich w dobie Złotego Wieku, topografia sakralna i problemy wyznaniowe w Grudziądzu w XVI w. Drugi tom serii „Graudentum” nawiązuje treścią do referatów wygłoszonych podczas konferencji naukowej „Saeculum Aureum Civitatis Graudensis. Rola Grudziądza oraz jego okolic w Prusach Królewskich i I Rzeczpospolitej w XVI wieku” zorganizowanej w 2020 r. w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu przy współpracy Instytutu Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu. Drugi tom serii „Graudentum” został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Oba tomy serii zostały wydane przez Towarzystwo Naukowe w Toruniu i Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.
Sprzedaż publikacji, a sprzedawane będą wyłącznie zestawy I i II tom, zaplanowana została od soboty 27 lutego w sklepiku Muzeum. Cena promocyjna (60,00 zł za komplet – I i II tom) będzie obowiązywała w dniach 27-28 lutego oraz 2 marca. Cena regularna wyniesie 70,00 zł.
Muzeum im. ks. dr. W. Łęgi
Data dodania 25 lutego 2021