Grudziądz
Wizyta Prezydenta Bronisława Komorowskiego
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odwiedził dziś, tj. 27 października Grudziądz, by oddać do użytku lądowisko dla helikopterów przy Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym oraz uroczyście wmurować akt erekcyjny Pomnika Żołnierza Polskiego na Rynku. Prezydentowi towarzyszyła w Grudziądzu mama – Jadwiga, która urodziła się w naszym mieście. W spotkaniach uczestniczył również Prezydent Grudziądza Robert Malinowski, Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Rafał Bruski, Wojewoda Kujawsko-Pomorski i gen. bryg. Zygmunt Duleba, Dowódca Pomorskiego Okręgu Wojskowego.
Oficjalna wizyta Głowy Państwa w naszym mieście rozpoczęła się od pobytu w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym. Początkowo planowano, że Prezydent przyleci do Grudziądza śmigłowcem, jednak złe warunki atmosferyczne w Warszawie uniemożliwiły taką formę transportu.
- Jestem przekonany, że zmiany w ustawach zdrowotnych są potrzebne - mówił prezydent na spotkaniu z kadrą szpitala. Według niego, rolą prezydenta jest ocenianie działań rządu z punktu widzenia skutków dla społeczeństwa i tak będzie oceniał działania w sferze ochrony zdrowia. Zaznaczył, że będą jeszcze kolejne etapy reformy zdrowia i nikt nie będzie proponował gwałtownych zmian.
- Z reformą zdrowia jest trochę tak, jak z wielkim statkiem transoceanicznym - nie można gwałtownie zmieniać jego kursu. Trzeba mieć wyznaczony kierunek i dokonywać manewrów w sposób spokojny, reforma będzie rozłożona na parę etapów - powiedział prezydent.
Zdaniem Bronisława Komorowskiego, kampania przed wyborami prezydenckimi przygotowała społeczeństwo do konieczności zmian w ochronie zdrowia.
- Będę oceniał reformę zdrowia głównie pod kątem tego, co przyniesie ona pacjentom. Jedno jest pewne - brak zmian bądź opóźnienie w ich realizacji nie byłoby czymś dobrym dla pacjentów - mówił prezydent.
- Jestem otwarty na rozmowy ze środowiskiem lekarskim, pielęgniarskim - podkreślił Bronisław Komorowski, przypominając, że niedawno powołał minister ds. społecznych Irenę Wóycicką.
Prezydent podziękował także mieszkańcom za wysokie poparcie w wyborach prezydenckich (68,53 proc.) i zachęcał do udziału w samorządowych.
- To są również bardzo ważne wybory. Czasami wywołują mniejsze emocje, może mniej złych uczuć, ale niewątpliwie decydują o życiu państwa w stopniu najwyższym. Zachęcam, proszę, zabiegam, aby również tu, w Grudziądzu, frekwencja w czasie wyborów samorządowych była najwyższa, abyście państwo wybrali jak najlepsze władze, które decydują o tym, jak tu się żyje - mówił prezydent.
Przypomnijmy, projekt „Budowy lądowiska dla helikopterów” jest dofinansowany w 85% w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość inwestycji - 4 656 068,51 zł. Projekt budowy lądowiska obejmował: płytę lądowiska, pomieszczenie na sprzęt ratowniczy, estakadę do szybkiego transportu pacjentów, awaryjną klatkę schodową, parking na terenie pod płytą lądowiska. Wysokość płyty o wymiarach 41m x 36 m wynosi ok. 5,7 m nad poziomem terenu. Transport pacjenta pomiędzy budynkiem SOR – u a lądowiskiem będzie odbywał się na poziomie lądowiska przez zadaszoną żelbetową estakadę o długości 71 m komunikacyjną opartą na pojedynczych słupach rozstawionych co 9 i 12 m.
Kolejnym punktem wizyty Prezydenta RP było spotkanie z młodzieżą w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Na miejscu wyraził nadzieję, że takie spotkania będą bardzo częste podczas jego prezydentury, ponieważ należy z uwagą wsłuchiwać się w głos młodych Polaków. Prezydent raz jeszcze podziękował za wszystkie głosy oddane na niego w wyborach i poprosił o aktywność podczas wyborów samorządowych, ponieważ udział w nich jest nauką demokracji w praktyce. Młodzież miała okazję zadania pytań Bronisławowi Komorowskiemu. Młodzi grudziądzanie dopytywali m.in. o zmiany konstytucji, o ustawę w sprawie in-vitro, a także reformę samorządności i o kwestię podatków.
Prezydent Bronisław Komorowski wziął również udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Pomnika Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym, który został zrewitalizowany w ramach unijnego projektu.
- To dla mnie ogromny zaszczyt i honor, że mogę uczestniczyć w tej uroczystości, w mieście, które ma tak bogatą historię oręża polskiego. Jestem z tym miastem szczególnie związany, bowiem tu urodziła się moja mama, a jej ojciec i mój wuj był oficerem Pułku Artylerii Lekkiej. Poprzez tradycję kawaleryjską Grudziądz ma swój nieodzowny udział w historii oręża, bowiem to z Centrum Wyszkolenia Kawalerii wywodziło się wielu bohaterów szarż kawaleryjskich i września 1939 r. Niech żołnierz, który stoi tu na tym Rynku będzie przypomnieniem o chwale, ale niech będzie również przestrogą, bowiem Polska nigdy nie może być obojętna na sprawy wojskowości – powiedział Prezydent Bronisław Komorowski.
O szczególnym znaczeniu Rynku i Pomnika Żołnierza Polskiego mówił Prezydent Grudziądza Robert Malinowski: Spotykamy się w centralnym punkcie Grudziądza, by po wielu latach powrócić do korzeni. Pomnik Żołnierza Polskiego został odsłonięty w 1930 r. w dziesiątą rocznicę powrotu miasta do Macierzy. Zniszczony został we wrześniu 1939 r. przez Hitlerowców. Odbudowany ofiarnością mieszkańców stanął ponownie na grudziądzkim Rynku 11 października 1986 r. Dziś, plac zachwyca nowym, pięknym wyglądem, a cokół Pomnika odzyskał swój pierwotny kształt odtworzony na podstawie ikonograficznych materiałów. Dla Grudziądzan Rynek jest szczególnym miejscem, które było świadkiem wielu historycznych wydarzeń i pamiętnych spotkań, ważnych dla miasta i kraju. To tu gromadzimy się wspólnie w Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Narodowe Święto Niepodległości oraz Święto Wojska Polskiego. Tutaj odbywają się uroczystości upamiętniające wydarzenia wrześniowe oraz wspominamy poległych w Bitwie Warszawskiej. Przy pomniku Żołnierza Polskiego grudziądzanie spotykali się w chwilach trudnych dla naszego kraju, a także w momentach wielkiej radości. Miejsce to ma moc łączącą ludzi i jednoczącą społeczeństwo, dlatego stanowi serce miasta, które nieustannie wybija rytm jego życia.
Wmurowano stary i nowy akt erekcyjny, a sygnatariuszami dzisiejszego byli: Bronisław Komorowski, Prezydent RP, Rafał Bruski, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Robert Malinowski, Prezydent Grudziądza, Arkadiusz Goszka, Przewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza, gen. bryg. Zygmunt Duleba, Dowódca Pomorskiego Okręgu Wojskowego, płk Grzegorz Mosiołek, Dowódca Garnizonu Grudziądz.
Przypomnijmy, Rynek Główny jest rewitalizowany w ramach unijnego projektu pn. „Przebudowa ulic Starego Miasta w Grudziądzu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Działanie 7.1 Rewitalizacja zdegradowanych dzielnic miast Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2007 – 2013. Inwestycja obejmowała m.in. wykonanie nowej nawierzchni Rynku, a także nowego cokołu pomnika wraz z fontanną, elementami małej architektury i przyłączem wodno-kanalizacyjnym. Wszystko to, było gotowe na dzisiejszą uroczystość.
Warto dodać, że Prezydent Grudziądza Robert Malinowski wręczył Prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu szablę na pamiątkę wizyty w kawalaryjskim mieście.
Treść aktu erekcyjnego do pobrania tutaj.
Biuro Prezydenta
Data dodania 28 października 2010
Data edycji 07 grudnia 2010