Grudziądz
Pamiętamy o poległych
Cmentarz Garnizonowy to fragment dziejów miasta, o którego zachowanie zabiegają władze samorządowe Grudziądza. W bieżącym roku przeprowadzono m.in. renowację grobów żołnierzy radzieckich, a w roku przyszłym planuje się wykonać modernizację stojącego tam pomnika wdzięczności oraz nasadzenia zieleni.
Wojskowych pochowano przy ul. 18 Pułku Ułanów Pomorskich na dwóch cmentarzach -górnym i dolnym. Na pierwszym spoczywają ci, którzy służyli w armii niemieckiej jeszcze w okresie I wojny światowej oraz polscy oficerowie, pełniący służbę w Grudziądzu w czasach II Rzeczpospolitej. W śród nich znajdują się nagrobki m.in. generała Stefana de Castenodolo Kasprzyckiego, pierwszego komendanta Centrum Wyszkolenia Kawalerii oraz gen. Stanisława Pruszyńskiego, który przejął w 1920 r. Grudziądz z rąk niemieckiego zaborcy. Na miejscu znajduje się także symboliczny kopiec i tablica pamiątkowa poświecona oficerom i żołnierzom, uczestnikom wojny polsko-bolszewickiej 1920 – 1921, zmarłym w grudziądzkich szpitalach.
Kilkadziesiąt metrów dalej położony jest drugi cmentarz, na którym pochowano żołnierzy radzieckich biorących udział w walkach o wyzwolenie Grudziądza w 1945 r. Ponadto znajdują się tam mogiły Polaków z miejscowego garnizonu zmarłych w latach 30-tych minionego wieku, powstańca z 1867 r., jak również żołnierzy alianckich z okresu II wojny światowej.
- W sumie na tym terenie leży 750 żołnierzy Armii Czerwonej, a samych mogił jest 125. Z nich właśnie zdjęto płyty chodnikowe i wymieniono ziemię pod nasadzenia roślin wieloletnich. Dodatkowo odnowiono obrzeża wraz z tablicami czołowymi oraz odświeżono i uzupełniono brakujące gwiazdy – mówił Zbigniew Zieliński z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.
Warto dodać, że w związku z przyszłorocznymi planami związanymi z cmentarzem Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego złożył wniosek
o dofinansowanie inwestycji do Komitetu Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Biuro Prezydenta
Data dodania 29 października 2010
Data edycji 12 listopada 2010