Grudziądz
Funkcjonowanie Stref Płatnego Parkowania
W Grudziądzu na konferencji poświęconej „Problemom Stref Płatnego Parkowania” spotkali się dziś, tj. 19 kwietnia przedstawiciele samorządów oraz instytucji i firm odpowiedzialnych za funkcjonowanie SPP w miastach.
Dyskusję oficjalnie rozpoczął wiceprezydent Marek Sikora, a pierwszy wykład pt. „Plany modernizacji rozwoju Strefy Płatnego Parkowania w Grudziądzu na podstawie próby tworzenia wspólnej polityki parkingowej i transportowej miasta” wygłosiła Sylwia Łazarczyk, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.
- Po raz drugi gościmy uczestników konferencji w naszym mieście, po raz pierwszy o Stefach Płatnego Parkowania rozmawialiśmy w 2010 r. Cieszę się, że tak wiele osób podjęło się organizacji panelu dyskusyjnego, by umożliwić wszystkim zainteresowanym wymianę poglądów i doświadczeń. Wierzę, że poruszane kwestie m.in. dotyczące planów rozbudowy Stef, technologii i polityki parkingowej pomogą Państwu wprowadzić innowacyjne rozwiązania w tym zakresie - mówił wiceprezydent Marek Sikora.
W programie spotkania znalazł się m.in. wykład poświęcony „Realizacji, budowie i obsłudze parkingów miejskich w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, połączenie obsługi Stref Płatnego Parkowania i innych parkingów miejskich w ramach jednego projektu” oraz „Skutecznemu wykorzystywaniu polityki parkingowej w miastach dla osiągnięcia pozytywnych celów określonych w ustawie o drogach publicznych w zakresie ustalania Stref Płatnego Parkowania”. Mówiono także o „Kierunkach rozwoju Strefy Płatnego Parkowania na przykładzie Wałbrzycha” i „Wykorzystywaniu technologii IT w zakresie obsługi Stef Płatnego Parkowania w zakresie ewidencji opłat, windykacji i egzekucji administracyjnej”.
W Grudziądzu Rada Miejska przyjęła Zintegrowany Program Rozwoju Transportu Publicznego zgodnie, z którym podejmowane są działania mające na celu zwiększenie udziału transportu publicznego w obsłudze mieszkańców oraz poprawę funkcjonowania i dostępności komunikacji miejskiej. Stworzenie miejskiego systemu transportowego, opartego o równoważenie zadań między transportem indywidualnym a zbiorowym, z jednoczesnym przyznaniem temu drugiemu priorytetu w ruchu drogowym jest także jednym z celów „Strategii Rozwoju Miasta Grudziądza”.
- W naszym mieście w obszarze SPP znajduje się 1168 miejsc postojowych ogólnodostępnych i 46 przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych oraz 36 parkomatów. Obecnie przygotowujemy się do wprowadzenia zmian polegających m.in. na podziale istniejącej Strefy na podstrefy A i B ze zróżnicowaniem stawek cenowych oraz likwidacji miejsc postojowych wzdłuż linii tramwajowej, gdzie pojazdy utrudniają ruch tramwajów - powiedziała Sylwia Łazarczyk, dyrektor ZDM.
Propozycja zmian w grudziądzkiej Strefie Płatnego Parkowania zostanie przygotowana w formie projektu uchwały.
Biuro Prezydenta
Data dodania 19 kwietnia 2012