Grudziądz
Projekt „Grafika w czasie i przestrzeni”
Uczestnicy projektu edukacyjnego „Grafika w czasie i przestrzeni” zaprezentowali swoje prace podczas podsumowania zorganizowanego w grudziądzkim Muzeum 4 listopada br. Wystawę połączono z panelem dyskusyjnym, w którym uczestniczyli m.in. Dominika Raduńska, pracownik muzealnego Działu Edukacji, Andrzej Cherek, Naczelnik Wydziału Edukacji oraz Małgorzata Sadowska-Rodziewicz, Naczelnik Wydziału Kultury Sportu i Turystyki.
Głównym celem programu, w którym brały udział dzieci ze szkół podstawowych nr 5, 7, 11, 16 oraz podopieczni Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Białochowie, była pomoc nauczycielom i uczniom w świadomej obecności w życiu artystycznym, przekazywanie wiedzy o zjawiskach kultury dawnej i najnowszej w odniesieniu do sztuki europejskiej oraz przykładów środowiska lokalnego. Te zadania realizowano przede wszystkim poprzez warsztaty i film, które umożliwiły bezpośrednie i pośrednie zapoznanie się z procesem powstawania dzieł plastycznych. Młodzi adepci sztuki poruszali się wokół zagadnień na temat percepcji wzrokowej, problematyki światłocienia, możliwości wykorzystania płaszczyzny dwuwymiarowej, rysunku, fotografii, a także projektowania plakatu. Każde spotkanie, poza zasadniczą częścią warsztatową, uzupełnione było o krótką prezentację historyczną np. z wykorzystaniem zbiorów grudziądzkiego Muzeum. Efekty zdobytej wiedzy i nabytych umiejętności zaprezentowano na wernisażu, natomiast na podstawie zajęć opracowano materiał dydaktyczny dla nauczycieli i uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego w formie zeszytu ćwiczeń i filmu DVD.
- Cieszę się, że placówka, która formalnie podlega mojemu Wydziałowi potrafiła stworzyć, tak kreatywny i pożyteczny projekt, który przybliża kulturę i sztukę młodemu pokoleniu. Doświadczenie, jakie zdobyto w trakcie realizacji programu, służyć będzie każdemu uczniowi i nauczycielowi zainteresowanemu tego typu formą edukacji – mówiła w trakcie dyskusji Małgorzata Sadowska-Rodziewicz.
Przypomnijmy, projekt „Grafika w czasie i przestrzeni” współfinansowany ze Środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowało Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w ramach programu „Edukacja Kulturalna”. Do programu zaproszono m.in. artystów z uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy oraz osoby z Grudziądza. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem sprawował Robert Malinowski, Prezydent Grudziądza, a także Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Biuro Prezydenta
Data dodania 05 listopada 2010
Data edycji 27 grudnia 2010