Grudziądz
Święto Niepodległości – 11 listopada
W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Grudziądzu odbyły się uroczystości patriotyczne na Rynku z udziałem m.in. prezydenta Roberta Malinowskiego, posłów Marzenny Drab i Janusza Dzięcioła, Czesława Szachnitowskiego, honorowego obywatela Grudziądza, płk Grzegorza Mosiołka, Dowódcy Garnizonu Grudziądz, radnych, przedstawicieli organizacji kombatanckich i służb mundurowych, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz pocztów sztandarowych.
- 11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w historii Europy, a zwłaszcza momentem wielkiej radości dla Polaków, którzy po 123 latach niewoli i powstańczych zrywów wolnościowych odzyskali swoją ojczyznę. Pragnę życzyć wszystkim mieszkańcom, aby jak zawsze wykazali się swoją patriotyczną wrażliwością i tak, jak kiedyś ojcowie nasi, wzięli współodpowiedzialność za niesienie tego dziedzictwa w przyszłe pokolenia – mówił Prezydent Grudziądza Robert Malinowski.
W ramach obchodów Święta Niepodległości, jak co roku została otwarta Cytadela. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć Wielki Magazyn, rawelin 1 i suchą fosę, a także przejść podziemnym chodnikiem komunalnym pod bastionem III. Dla najmłodszych przygotowano park maszyn wojskowych. Akcji „Gęsina na św. Marcina” towarzyszył festyn organizowany na rzecz promocji tego przysmaku, którego celem było przybliżenie i odrodzenie tradycji obecności gęsiny na polskich stołach. Kiermasz był szansą na zapoznanie się z różnymi potrawami, spróbowanie oraz zakup produktów regionalnych pochodzących z terenu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
11 listopada
Warto dodać, że 10 listopada na Cmentarzu Garnizonowym odsłonięto tablicę upamiętniającą poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. Umieszczono na niej napis: „W tym miejscu spoczywają żołnierze polscy zmarli na terenie Grudziądza w wyniku odniesionych ran i chorób w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku”. Dzięki pracy Mariusza Żebrowskiego z grudziądzkiego Muzeum możliwa była identyfikacja części nazwisk poległych żołnierzy. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Robert Malinowski, poseł Janusz Dzięcioł, płk Grzegorz Mosiołek, Dowódca Garnizonu Grudziądz, kpt. Andrzej Makowski, Komendant Garnizonu Grudziądz, a także poczty sztandarowe z grudziądzkich szkół.
Biuro Prezydenta
Data dodania 11 listopada 2010
Data edycji 27 grudnia 2010