Grudziądz
Rondo gen. Sosabowskiego
Rondo u zbiegu ulic Warszawskiej, Nauczycielskiej i Kasprowicza otrzyma imię gen. Stanisława Sosabowskiego. Uroczystość odsłonięcia tablicy w 45. rocznicę śmierci bohatera spod Arnhem zaplanowano w najbliższą środę, 3 października o godz. 12.00.
Warto dodać, że decyzję w sprawie nadania imienia rondu podjęła Rada Miejska Grudziądza 28 grudnia 2011 r. po konsultacji z Komisją Kultury, Turystyki i Promocji.
Przypomnijmy, po klęsce wrześniowej Stanisław Sosabowski przez Francję dotarł do Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał przydział na dowódcę formującej się 4. Brygady Kadrowej Strzelców. Ostatecznie przekształcił brygadę w pierwszą w historii Wojska Polskiego jednostkę spadochronową z ośrodkiem szkoleniowym w Largo House.
W pierwszych dniach sierpnia 1944 r. przyszła wiadomość o wybuchu powstania w Warszawie. W brygadzie wszyscy byli gotowi do lotu nad Warszawę, jednak rozkazu do startu ze strony Brytyjczyków nie było, zarówno z przyczyn politycznych, wojskowych, jak i technicznych. W końcu spadochroniarze Sosabowskiego wzięli udział w największej w II wojnie światowej operacji powietrznodesantowej sprzymierzonych. Polacy skakali pod Driel naprzeciw Arnhem, na przeciwległym, południowym brzegu Renu. Zmienna pogoda oraz niedostateczne rozpoznanie przeciwnika przez Aliantów doprowadziły do ciężkich strat w oddziałach, które walczyły pod Arnhem. W rezultacie bitwę uznano za przegraną, a Polacy do końca osłaniali odwrót niedobitków brytyjskich spadochroniarzy z 1. DPD. Na samego gen. Sosabowskiego Brytyjczycy próbowali zrzucić własną winę za niepowodzenie akcji. Doprowadzili do zmiany na stanowisku dowódcy Brygady.
W 1948 r. gen. Stanisław Sosabowski został zdemobilizowany. Pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii i pracował jako robotnik magazynowy w fabryce silników elektrycznych, później telewizorów. Zmarł 25 września 1967 r. w Londynie.
Biuro Prezydenta
Data dodania 01 października 2012