Grudziądz
Bezpieczeństwo w III kwartale 2012
Działania z zakresu bezpieczeństwa w III kwartale 2012 r. podsumowali u Prezydenta Grudziądza Roberta Malinowskiego przedstawiciele służb mundurowych i Wydziału Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie zorganizowano dziś, tj. 10 października.
Raport włodarzowi miasta przedstawili: Zastępca Komendanta Straży Pożarnej Dariusz Sengierski, Komendant Straży Miejskiej Jan Przeczewski, Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji Wiesław Dziadkowiec oraz Rafał Cywiński, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego.
Straż miejska poinformowała, że od początku br. podjęła się 14 136 interwencji, z czego: 8679 interwencji własnych, 5160 zgłoszonych od mieszkańców i 297 z monitoringu.
- Obok spraw związanych ze spożywaniem alkoholu w miejscu zabronionym oraz źle zaparkowanymi pojazdami, strażnicy reagowali na uwagi mieszkańców związane z utrzymaniem czystości przy posesji. W tym miejscu należy jednoznacznie podkreślić, że za porządek w obrębie nieruchomości, w tym wokół budynków wielorodzinnych oraz kamienic odpowiadają ich właściciele bądź zarządcy, a nie, jak się powszechnie sądzi, miasto. Docieramy do tych osób i nakazujemy uprzątnięcie terenu. Warto dodać, że ważną rolę w tym działaniu odgrywa również patrol ekologiczny. Funkcjonariusze sprawdzają m.in. umowy zawarte na wywóz nieczystości oraz weryfikują, czy firmy realizujące takie zadania faktycznie się z nich wywiązują - mówił Jan Przeczewski, Komendant Straży Miejskiej.
Ponadto municypalni ujawnili 21 560 wykroczeń, z których: 12 328 dotyczyło spraw porządkowych, a 9232 komunikacyjnych. Do sądu skierowano 588 spraw.
Strażnicy miejscy wraz z policjantami wykonali 397 wspólnych patroli. Uczestniczyli także w zabezpieczeniu 37 imprez i w 22 akcjach prewencyjnych.
Z kolei policjanci z grudziądzkiej Komendy Miejskiej Policji interweniowali 10 728 razy i wystawili w sumie 5706 mandatów karych. Na terenie działania Komendy odnotowano też 44 wypadki drogowe, w tym w mieście - 17.
- Poprawa infrastruktury drogowej, a w szczególności budowa rond, zwiększenie przepustowości jezdni oraz poprawa komfortu jazdy spowodowały zauważalną poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego w bieżącym roku miało miejsce 795 kolizji drogowych, tj. o 138 mniej niż w roku ubiegłym. Spadek odnotowaliśmy także przy wypadkach o 5 zdarzeń – mówił Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji Wiesław Dziadkowiec.
Natomiast zastępy Państwowej Straży Pożarnej w ciągu 9 miesięcy 2012 r. wyjeżdżały do 507 pożarów na terenie naszego miasta. Większość z nich, tj. 502 miały niewielki zasięg. Odnotowano także 424 miejscowe zagrożenia i 18 alarmów fałszywych. Ogółem strażacy w Grudziądzu interweniowali 949 razy, a na obszarze powiatu grudziądzkiego kolejnych 549 razy.
Działania Wydziału Zarządzania Kryzysowego w ciągu minionych 9 miesięcy, to m.in.:
- stały monitoring pogodowy oraz przekazywanie meldunków do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego po przejściu trąby powietrznej przez teren województw: kujawsko-pomorskiego i pomorskiego w sierpniu br.;
- przygotowanie materiałów do opracowywanych podsystemów bezpieczeństwa w ramach projektu pn. „Budowa Zintegrowanego Grudziądzkiego Systemu Informacji Przestrzennej – GSIP” ;
- opracowanie materiałów dla Centrum Modelowania Powodziowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej OM/Gdynia dotyczących powodzi historycznych na terenie Grudziądza spowodowanych przez rzeki: Wisła, Osa i ich dopływy;
- prowadzenie prac związanych z projektem monitoringu w ramach rewitalizacji miasta poprzez typowanie miejsc umieszczenia kamer, uzgodnienia z właścicielami obiektów, uzyskanie pozwoleń od Wydziałów oraz zgody i warunków od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków;
- 8. krotny udział w działaniach Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko –Pirotechnicznego Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu przy okazji znalezienia niewybuchów z II wojny światowej;
- prace nad opracowaniem „Planu operacyjnego miasta Grudziądza”;
- wydawanie decyzji do wykonania świadczeń na rzecz obronności kraju osobistych i rzeczowych;
- przygotowywanie dokumentacji do nowego Planu Obrony Cywilnej miasta Grudziądza;
- bieżący nadzór nad strukturami zakładowych formacji OC;
- dokonywanie przeglądu części budowli ochronnych znajdujących się w mieście oraz części magazynów zakładowych posiadających sprzęt obrony cywilnej.
Biuro Prezydenta
Data dodania 10 października 2012