Grudziądz
Komunikacja kluczem do integracji - podsumowanie
Projekt pn. „Komunikacja kluczem do integracji”, który polega na wdrożeniu innowacyjnego programu nauczania komunikacji z wykorzystaniem nowoczesnych technik i technologii podsumowano na kongresie, który odbył się dziś, tj. 8 listopada. Przedsięwzięcie o wartości ponad 2,6 mln zł realizowane będzie do końca czerwca 2013 r. w 7 grudziądzkich placówkach.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. Poseł Tomasz Szymański, Prezydent Grudziądza Robert Malinowski, wiceprezydent Przemysław Ślusarski, Przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Narodowej Joanna Wrona, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Anna Łukaszewska, prof. Zbigniew Błeszyński z Katedry Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Andrzej Cherek, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego, a także koordynator projektu Anna Drozdowska, specjalista ds. merytorycznych Katarzyna Kobylacka-Sikora oraz dyrektorzy szkół, nauczyciele i pedagodzy.
- Projekt napisano z myślą o uczniach ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Cieszę, że właśnie oni są bohaterami filmu i sami opowiedzieli o swoich doświadczeniach i pracy. Gratuluję wszystkim osobom, które włączyły się w realizację przedsięwzięcia. Jestem przekonany, że Wasza wiedza przyczyni się do innowacyjnego rozwijania umiejętności komunikacyjnych dzieci i młodzieży - mówił prezydent Robert Malinowski.
Głównym celem projektu jest zminimalizowanie procesu wykluczenia społecznego uczniów niepełnosprawnych i zapewnienie im w przyszłości aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. W trakcie realizacji projektu opracowano Indywidualny Arkusz Kompetencji Komunikacyjnych, czyli narzędzie diagnostyczne, które po odpowiedniej weryfikacji może stanowić pomoc dla profesjonalistów, napisano poradnik dla nauczycieli, powstał film zrealizowany przez młodzież niepełnosprawną o nich samych.
Beneficjentami projektu są uczniowie posiadający ważne orzeczenie określające stopień niepełnosprawności i/lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, a także nauczyciele posiadający odpowiednie kwalifikacje w zakresie szkolnictwa specjalnego z terenu miasta i gminy Grudziądz.
- Przygotowując projekt założyłyśmy, że zdolności komunikacyjne są fundamentem porozumienia z innymi, a także z samym sobą. Jeśli potrafimy wyrażać siebie, pokazywać, nazywać, sygnalizować swoje potrzeby, myśli, pragnienia, obawy, to wówczas mamy szansę na pełniejszą integrację z drugim człowiekiem lub z grupą. Projekt „Komunikacja kluczem do integracji” miał w sposób systematyczny i uporządkowany usprawniać zdolności komunikacyjne dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - powiedziała Anna Drozdowska, koordynator projektu.
Przypomnijmy, projekt napisały dwie osoby: pedagog specjalny - dyrektor SOSW nr 1 oraz psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Zajęcia indywidualne i grupowe zaplanowano w Zespole Szkół Specjalnych, Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1, Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2, Szkole Podstawowej nr 15, Szkole Podstawowej nr 18, Gimnazjum nr 6, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Ośrodku Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli. Zajęcia rozpoczęły się w roku szkolnym 2010/2011 i prowadzone będą do końca roku szkolnego 2012/2013.
Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 - 2013, Priorytetu III „Wysoka jakość systemu oświaty”, Działania 3.3, Poddziałania 3.3.4 -Modernizacja metod i treści kształcenia.
Biuro Prezydenta
Data dodania 08 listopada 2012