Grudziądz
Patyczaki wyruszają do Kruszwicy i Strzelna
Grudziądzki Klub Turystyczny Miłośników Nordic Walking „Patyczaki” zaprasza do udziału w wyprawie do Kruszwicy i Strzelna, gdzie uczestnicy zwiedzą świątynie wybudowane w stylu romańskim, a następnie do Pakości, gdzie odwiedzą 25 kaplic pasyjnych. Wyjazd zaplanowano 2 grudnia br.
Zgłoszenia i zapisy przyjmowane będą do 29 listopada br. w Informacji Turystycznej, ul. Rynek 3-5, tel. 56 46 123 18. Odpłatność - 40 zł - członkowie PTTK i 44 zł - pozostałe osoby. Szczegółowych informacji udziela Piotr Mroziński tel. 660 728 130.
Poniżej znajdują się informacje o zabytkach, które znajdą się na trasie marszu „Patyczaków”:
- Kolegiata św. Piotra i Pawła w Kruszwicy - jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Wnętrze w całej swej surowości i prostocie form w wysokim stopniu nosi cechy autentycznej bazyliki romańskiej. Czas budowy kolegiaty w Kruszwicy to lata 1120-1140. Kolegiata jest trójnawową, filarową bazyliką zbudowaną na planie krzyża łacińskiego,
- Rotunda świętego Prokopa w Strzelnie - to największa romańska świątynia w Polsce zbudowana na planie koła. Zapis w kronikach Jana Długosza podaje datę 16 marca 1133 jako dzień jej konsekracji,
- Kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny w Strzelnie - trójnawowa bazylika z transeptem i zamkniętym apsydą prezbiterium. Budowę kościoła z granitowych kostek rozpoczęto w XII wieku i ukończono dopiero w połowie XIII wieku. W 1216 r. miała miejsce jego uroczysta konsekracja.
- Kalwaria Pakoska - zespół 25 kaplic pasyjnych w Pakości wraz z Klasztorem franciszkanów pw. Św. Bonawentury nazywana Kujawską Jerozolimą. Ufundowana w 1628 r. jest drugim tego typu zespołem sakralnym po Kalwarii Zebrzydowskiej powstałym na ziemiach polskich. W 1671 r. sprowadzono relikwie drzewa Krzyża Świętego, jest to obecnie największa cząstka relikwii Krzyża Świętego w Polsce.
Biuro Prezydenta
Data dodania 26 listopada 2012