Grudziądz
Dzień Skauta
Dziś, tj. 22 lutego obchodzimy Dzień Myśli Braterskiej będący świętem wszystkich skautów na świecie.
Przypomnijmy, uroczystość zbiega się z datą urodzin założyciela skautingu Roberta Baden-Powell’a. W ten dzień harcerze myślą o sobie, składają życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku. Dla niektórych środowisk harcerskich Dzień Myśli Braterskiej jest okazją do zbiórki pieniędzy, często na cel charytatywny.
- Z okazji Dnia Myśli Braterskiej chciałbym podziękować wszystkim zuchom i harcerzom oraz ich opiekunom za społeczną postawę, którą cechuje wrażliwość na potrzeby innych, cierpliwość, pracowitość, odwaga i patriotyzm oraz szacunek dla osoby ludzkiej. Wiem, że samorząd miejski oraz zwykli mieszkańcy Grudziądza mogą zawsze liczyć na Waszą pomoc. Warty honorowe przy pomnikach, zbiórki pieniędzy dla potrzebujących oraz imprezy kulturalne z udziałem młodych ludzi w mundurach, to już nasza codzienność - mówi prezydent Robert Malinowski.
Warto dodać, że skauting to ruch społeczny i pedagogiczny, sformalizowany później w szeregu organizacji młodzieżowych w wielu krajach, zapoczątkowany w Anglii na przełomie XIX i XX w. przez Roberta Baden-Powella i Ernesta Thompson Setona w USA.
W Polsce jego prekursorem był Andrzej Małkowski, uważany za twórcę harcerstwa - polskiej odmiany skautingu. Ruch skautowy został zdefiniowany jako dobrowolny apolityczny ruch wychowawczy dla młodzieży, otwarty dla wszystkich, bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie, zgodny z celem, zasadami i metodą, które ustalił założyciel Robert Baden-Powell.
Biuro Prezydenta
Data dodania 22 lutego 2013