Grudziądz
Druga pracownia EEG Biofeedback
W grudziądzkiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dziś, tj. 7 marca oficjalnie otwarto drugą salę do EEG Biofeedback. Terapią obejmuje się dzieci i młodzież w różnym wieku, głównie z trudnościami w uczeniu, dysleksją rozwojową, zaburzeniami koncentracji uwagi, ADHD i zaburzeniami mowy.
W spotkaniu udział wzięli m.in. wiceprezydenci Marek Sikora i Przemysław Ślusarski, radne Rady Miejskiej Joanna Iwanowska i Edyta Ogonowska, Dorota Meller - Murawska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, a także pedagodzy i nauczyciele.
Grudziądzka Poradnia jest prekursorem tej terapii. Zajęcia prowadzone są od 2007 r. przez 5 certyfikowanych terapeutów. Do tej pory dysponowano jednym zestawem EEG Biofeedback. Dzięki wsparciu samorządu placówka pozyskała drugi sprzęt, co pozwoli na skrócenie czasu oczekiwania na terapię i objęcie zajęciami większej ilości potrzebujących dzieci.
Aby przeprowadzić trening potrzebny jest specjalny aparat EEG. Niewielkie, przyklejone do głowy czujniki odbierają fale mózgowe, które rejestruje komputer. Ten przekazuje dalej sygnał i zapewnia sprzężenie zwrotne. Samo sprzężenie jest informacją o tym, jakie fale mózgowe przeważają w danej chwili. Pasma są prezentowane liczbowo i graficznie na monitorze terapeuty, zaś pacjent obserwuje na swoim monitorze przetworzony przez odpowiednie oprogramowanie efekt: zapis graficzny wideogry. Trenujący widzi czynność bioelektryczną swojego mózgu pod postacią samochodu, samolotu, piłki czy rzeki w ruchu i uczestniczy w grze wyłącznie przez własne myśli bez klawiatury czy manipulatora - kieruje samochodem, samolotem, piłką, rzeką siłą woli.
- Terapeuta przy pomocy operatywnego warunkowania stymuluje pożądane i hamuje niepożądane pasma fal mózgowych zależnie od klinicznych objawów i wzorców EEG, ocenionego przed i w czasie treningu. Kiedy wzrasta aktywność mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości fal mózgowych, otrzymujemy nagrodę w postaci punktów. Kiedy wzrastają pasma niepożądane, nie odnosimy sukcesu w grze. A to z kolei stopniowo mobilizuje mózg do lepszej pracy i zdobycia punktów - mówi Dorota Meller - Murawska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Warto dodać, że Biofeedback jest jedną z metod psychofizjologii stosowanej. Karierę zawdzięcza pilotom z NASA. Naukowcom zależało na tym, by astronauci jak najszybciej przyswajali wiadomości i umiejętności, błyskawicznie reagowali na zagrożenie, szybko regenerowali zmęczenie i stres. W Polsce metoda ta jest popularna w świecie polityki, biznesu, sportu i kultury. Trenuje się, aby zwiększać zasoby mózgu pamięć, koncentrację uwagi, plastyczność, kreatywność.
Biuro Prezydenta
Data dodania 07 marca 2013