Grudziądz
Grudziądzki geoportal już działa
Dzięki realizacji projektu pn. „Budowa Zintegrowanego Grudziądzkiego Systemu Informacji Przestrzennej - GSIP” powstał nowoczesny system informatyczny oparty na 42 rejestrach. Wdrożono zintegrowane i interaktywne publiczne usługi elektroniczne dla mieszkańców, przedsiębiorców, inwestorów oraz turystów, które dostępne są na: www.geoportal.grudziadz.pl.
W konferencji prasowej podsumowującej przedsięwzięcie, która odbyła się dziś, tj. 14 marca udział wzięli m.in. wiceprezydent Marek Sikora, Krzysztof Rutkowski, przedstawiciel firmy Geopolis i Wojciech Witkowski, Naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami.
- Na budowę Grudziądzkiego Systemu Informacji Przestrzennej samorząd przeznaczył 4,6 mln zł, 75% tej kwoty stanowi unijne dofinansowanie. Sprzęt komputerowy zakupiony w ramach projektu ma wartość ok. 800 tys. zł. Dzięki wdrożeniu systemu zyskaliśmy kompleksowy system zarządzania przestrzenią miejską. Rejestry publiczne są pogrupowane w podsystemy dziedzinowe: Geodezja i Kartografia, Gospodarowanie Nieruchomościami, Planowanie Przestrzenne, Budownictwo, Gospodarka Komunalna, Ochrona Środowiska, Ochrona Zabytków, Bezpieczeństwo Publiczne, System Oświaty i Zarządzanie Infrastrukturą Drogową - mówi wiceprezydent Marek Sikora.
Zgodnie z założonym celem system ERGO, który jest sercem GSIP, jest wykorzystywany w codziennej pracy Urzędu Miejskiego do gromadzenia i aktualizowania, w 42 rejestrach, publicznych danych, które można odnieść do przestrzeni, czyli w uproszczeniu tych, dla których można określić współrzędne x i y w danym układzie odniesienia.
- Przykładem może być znak drogowy, obok którego codziennie przechodzimy i nie zdajemy sobie sprawy, że obecnie jest on wprowadzony do odpowiedniego rejestru i w każdej chwili można wyświetlić jego położenie na mapie, zapoznać się z jego opisem, zobaczyć jego fotografie lub wejść do rejestru i zmodyfikować jego dane lub je usunąć. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii opartej na prywatnej chmurze wdrożonej na serwerach Urzędu Miasta - powiedział Krzysztof Rutkowski z firmy Geopolis.
Obecnie, urzędnik wykonujący swoje codzienne zadania lub każdy internauta, który chce zobaczyć położenie i ogólny opis np. zabytków w Grudziądzu, może to z zrobić poprzez wpisanie w przeglądarce internetowej adresu geoportalu dostępnego tylko dla pracowników urzędu lub geoportalu publicznego - www.geoportal.grudziadz.pl. Tam znajdują się aktualne, zintegrowane i zobrazowane dane z różnych rejestrów publicznych w postaci dobrze zredagowanej i czytelnej mapy, wyświetlonej na wybranym podkładzie. Należy uświadomić sobie, że prezentowanie w taki sposób informacji o zabytkach wymaga ponadto danych z ewidencji gruntów i budynków, numeracji porządkowej nieruchomości i podkładu w postaci np. ortofotomapy, która została stworzona w ramach projektu.
Przypomnijmy, GSIP umożliwia:
- dostęp do aktualnej i wiarygodnej informacji,
- integrowanie rozproszonych danych pochodzących z różnych źródeł i różnych komórek organizacyjnych miasta,
- wizualizację na mapie dowolnych zjawisk i zdarzeń,
- zastosowanie specjalistycznych algorytmów do analiz danych, co pozwala generować opracowania tematyczne szybko i w wielu wariantach,
- ciągłą aktualizację danych w systemie,
- weryfikację jakości danych i ich kontrolę, zapewniając wiarygodność informacji zgromadzonej w systemie.
„Budowa Zintegrowanego Grudziądzkiego Systemu Informacji Przestrzennej - GSIP” była realizowana w ramach Osi priorytetowej 4. Rozwój infrastruktury społeczeństwa informacyjnego, Działania 4.2 Rozwój usług i aplikacji dla ludności Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.
Biuro Prezydenta
Data dodania 14 marca 2013