Grudziądz
Uroczystości w Bazylice Kolegiackiej
Grudziądzka Kolegiata p.w. św. Mikołaja - Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, decyzją Papieża Benedykta XVI została wyniesiona do rangi Bazyliki Mniejszej. Z tej okazji zorganizowano wczoraj, tj. 6 grudnia uroczystości kościelne, w których uczestniczył m.in. ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, ks. bp prof. Jan Bernard Szlaga, ordynariusz diecezji pelplińskiej, ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej, Janusz Dzięcioł i Marzenna Drab, posłowie na Sejm RP oraz Robert Malinowski, Prezydent Grudziądza.
Nabożeństwo rozpoczęto od odczytania dekretu Stolicy Apostolskiej w języku łacińskim i polskim. Po nim, w murach Bazyliki zabrzmiało radosne „Gaude Mater Polonia…”.
W trakcie mszy świętej, której przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, homilię wygłosił ks. bp Jan Bernard Szlaga. W swoim kazaniu nawiązał do pojęcia Bazyliki oraz funkcji, jakie pełni w życiu wspólnoty parafialnej. Wspomniał również o św. Mikołaju, żyjącym na przełomie III i IV w. biskupie, patronie Sanktuarium, który zasłyną wielką szczodrością wobec głodujących i ubogich. Jego postawę wobec drugiego człowieka wskazał, jako wzór do naśladowania.
Słowom ordynariusza pelplińskiego przysłuchiwali się licznie przybyli na tę uroczystość wierni oraz goście. Dla osób, które nie pomieściły się we wnętrzu świątyni ks. kan. Dariusz Kunicki, proboszcz Bazyliki Kolegiackiej św. Mikołaja zorganizował specjalne zadaszenie oraz telebim. Dodatkowo wydarzenia z kościoła transmitowała Telewizja „Trwam”.
Przypomnijmy, honorowy tytuł Kolegiata otrzymała już w lipcu br., natomiast uroczystości zaplanowano w dniu święta parafii tj. 6 grudnia, kiedy wspominamy św. Mikołaja biskupa. Patronat nad kościołem w sposób szczególny przejął sam papież. Informuje o tym herb Stolicy Apostolskiej zamieszczony nad głównym wejściem.
Warto dodać, że w diecezji toruńskiej, obok grudziądzkiej Bazyliki honorowym tytułem posługują się jeszcze Bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu, Konkatedra Świętej Trójcy w Chełmży oraz Bazylika św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim. Łącznie w naszym kraju znajduje się ich 190. Decyzję o rozpoczęciu procesu podejmuje biskup danej diecezji. Przywilejem bazylik jest uzyskanie odpustu zupełnego w czasie ich nawiedzenia m.in. podczas uroczystości Apostołów Piotra i Pawła, święta tytułu lub święta „Porcjunkuli".
Biuro Prezydenta
Data dodania 07 grudnia 2010
Data edycji 11 stycznia 2011