Grudziądz
Australijczyk stworzył mural w Grudziądzu
Na ścianie kamienicy przy ul. Włodka 5 Guido van Helten, australijski artysta street artowy, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych na świecie fotorealistycznych portrecistów stworzył swoje kolejne dzieło - mural przedstawiający postacie kobiecą i męską, inspirowane wykonanymi osobiście zdjęciami grudziądzan. Prace zakończy w ciągu 1-2 dni.
Przed przystąpieniem do projektu artysta nie tylko przejrzał internetowe źródła dotyczące Grudziądza, ale również dwukrotnie odwiedził miasto i konsultował się z mieszkańcami.
- W Grudziądzu powstało wyjątkowe dzieło. Praca utrzymana jest w charakterystycznej fotorealistycznej stylistyce, ale artysta postanowił wzbogacić ją dodatkowymi elementami, w tym abstrakcyjnym zamknięciem całości przedstawienia. Podobnie jak w przypadku innych prac van Heltena, i w Grudziądzu, bohaterami muralu są zwykli ludzie, z którymi każdy może się utożsamić - mówi Małgorzata Sadowska-Rodziewicz, Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji.
Van Helten angażuje się w artystyczną batalię o zwykłego człowieka w jego naturalnej, niezafałszowanej postaci. Jednocześnie - dzięki doskonałości technicznej - wydobywa ze swoich modeli intensywną, emocjonalną ekspresję. Najbardziej przykuwającym uwagę elementem grudziądzkiego muralu są pełne wyrazu oczy kobiety. Dla artysty to jeden z najważniejszych detali, który do pewnego stopnia definiuje całe dzieło. Już jako początkujący twórca rozpoczynał pracę nad swoimi portretami właśnie od oczu, poświęcając na nie często cały dzień.
Warto dodać, że przedsięwzięcie na zaproszenie Urzędu Miejskiego realizowała Fundacja Urban Forms z Łodzi.
Przypomnijmy, Guido van Helten urodził się w 1986 r. w Melbourne w Australii. Początkowo był ulicznym artystą tworzącym graffiti. Później podjął studia na uniwersytecie Brisbane (Australia), które ukończył w 2008 r. Sławę przyniosły mu wielkoformatowe obrazy utrzymane w fotorealistycznym stylu. Można je zobaczyć w największych miastach Australii (m.in. Melbourne, Sydney, Brisbane, Port Adelaide, Perth,), jaki i stolicach i metropoliach europejskich (m.in. Londyn, Edynburg, Glasgow, Reykjavik, Mińsk, Kijów, Tallin i in.). Maluje nie tylko w dużych miastach, ale i w znacznie mniejszych miejscowościach, takich jak niewielka, australijska osada Brim, gdzie stworzył gigantyczny mural na silosach służących do przechowywania zboża.
Biuro Prezydenta
Data dodania 06 maja 2016