Grudziądz
Park Miejsko - Leśny im. Piotra Janowskiego
PARK MIEJSKI
Park Miejski w Grudziądzu położony jest na terenie Grudziądza przy ul. Hallera. Sąsiaduje z cmentarzem i stadionem żużlowym klubu GTŻ Grudziądz.
Las miejski został przekształcony na park na mocy uchwały o uporządkowaniu lasu miejskiego z dnia 23 lutego 1865 r. Od tego czasu rozpoczęto w parku prace pielęgnacyjne.
Teren o powierzchni około 39 ha poddany został kilkuletniej kompozycji przestrzennej. W finalnym układzie Krajobrazowym ukończony w 1898 r. W 1879 r. rozpoczęto zakładanie Ogrodu Botanicznego w północno-wschodniej części parku przy ul. Parkowej. Ogród udostępniono mieszkańcom Grudziądza w 1907 r.
W 1914 r. od strony ul. Hallera założono dużą kompozycję kwiatową, tzw. Rosarium, które w okresie międzywojennym II Rzeczypospolitej było ozdobą Grudziądza i rozsławiło je jako miasto róż i kwiatów.
W części południowej parku, w latach międzywojennych funkcjonowały 3 korty tenisowe i boisko. Obecnie teren ten, zwarty pomiędzy ulicami Cmentarną a Hallera, zachował rekreacyjno – sportowy charakter.
Park został zniszczony podczas działań wojennych w 1945 roku. Następnie odbudowano go, jednak zaniechano odtworzenia ogrodu róż. W zamian za to w parku znajdują się: plac zabaw, czołg z czasów II wojny światowej (T-34), działa przeciwpancerne, samolot oraz obelisk Światowida.
Przestrzeń parkowa z nieregularną siecią alej, stawem i wiekowym, zróżnicowanym drzewostanem (posiada w większości drzewa liściaste, klasyfikujące się jako pomniki przyrody) reprezentuje jedno z najstarszych założeń tego typu na terenie województwa kujawsko – pomorskiego. Cenny drzewostan stanowi m.in. aleja dębowa w układzie liniowym, zlokalizowana w sąsiedztwie leśniczówki.
Uchwałą Nr VII/25/11 Rady Miejskiej Grudziądza z dnia 30 marca 2011 r. ustanowiono zespół przyrodniczo - krajobrazowy o nazwie "Park Miejski” ograniczony ulicami Hallera, Cegielnianą, Parkową, Cmentarną oraz granicą cmentarza. Powierzchnia całkowita zespołu przyrodniczo - krajobrazowego wynosi 14,223 ha i obejmuje działki ewidencyjne 8/4; 10/8 obręb ewidencyjny 89.
Wnioskiem z dnia 17 sierpnia 2011 roku Prezydent Grudziądza wystąpił do Kujawsko – Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu o dokonanie wpisu do rejestru zabytków Parku Miejskiego w Grudziądzu. Decyzją z dnia 21 października 2011 roku, znak WUOZ.T.RZNR.5140.130.2011.TK.MU wpisano pod numerem rejestru zabytków: A/1600/1-3 Park Miejski wraz z budynkiem Restauracji Leśniczówki i drewnianym pawilonem parkowym przy Restauracji Leśniczówka w Grudziądzu, gm. loco - w granicach działek geodezyjnych z obrębu 0089 o numerach 8/4, 10/8, 14, 9, 10/1, 10/2, 10/4, 10/5, 8/1 i 10/7 usytuowanych między ulicami Gen. Józefa Hallera, Cegielnianą i Parkową w granicach zaznaczonych na rysunku poglądowym (bez skali), sporządzonym na podstawie wyrysu z mapy ewidencyjnej, stanowiącej integralną część decyzji – załącznik nr 1.
W roku 2013 r. rozpoczęto rewitalizację części Parku Miejskiego ograniczonego ulicami Cegielnianą, Hallera oraz Aleją Wigury, która zakończyła się w 2015 roku. Podczas rewitalizacji wykonano m.in. zmianę nawierzchni alejek parkowych, ujednolicono latarnie, nowe nasadzenia drzew i roślin, renowację trawników oraz odtworzono ogród róż - dawnego Rosarium. Zakres przedmiotu zamówienia obejmował także m.in. budowę obiektu zaplecza administracyjno - socjalnego, placu zabaw, placu szachowego, terenu do gry w minigolfa oraz w boule, toru wrotkowo - rolkowego, toru do nauki jazdy na rowerze dla dzieci.
Uchwałą Nr X/89/15 Rady Miejskiej Grudziądza z dnia 5 sierpnia 2015 r. zmieniającą uchwałę w sprawie nadania nazwy Parkowi Miejsko - Leśnemu, zlokalizowanemu w obszarze zawierającym się pomiędzy ulicami: gen. Józefa Hallera - Żwirki - Parkową – Cegielnianą nadano nazwę Park Miejski imienia Piotra Janowskiego.
Data dodania 09 października 2013
Data edycji 19 września 2018