Grudziądz
Lekcja przedsiębiorczości na miarę XXI wieku - „Bankructwo Małego Dżeka” wraca do kanonu lektur
Edukacja ekonomiczna to niezwykle ważny fundament nauczania polskiej młodzieży. Inwestycje, oszczędności, ubezpieczenia, zakupy, emerytura… każdy obywatel prędzej czy później będzie miał z nimi styczność. Istotnym jest, aby już od najmłodszych lat móc zgłębiać tajniki finansów osobistych i przedsiębiorczości. Janusz Korczak – wybitny pedagog, pisarz, lekarz oraz działacz społeczny żyjący na przełomie XIX i XX wieku, tak mówił o edukacji ekonomicznej: „Dzieci jak najwcześniej powinny poznać wartość pieniędzy, dobre i złe strony ich posiadania”. Korczak jest autorem powieści „Bankructwo Małego Dżeka”, które od roku szkolnego 2024/2025 będzie widniało w kanonie lektur uzupełniających dla klas IV-VIII szkoły podstawowej. To świetny krok w kierunku podnoszenia poziomu przedsiębiorczości wśród polskiego społeczeństwa oraz doskonała okazja dla nauczycieli, uczniów i ich rodziców, aby zadbać o odpowiednią wiedzę ekonomiczną polskiej młodzieży.
„Bankructwo Małego Dżeka” to książka, która przedstawia historię Dżeka Fultona – ucznia, który postanowił podjąć się ambitnego zadania, jakim było prowadzenie szkolnej kooperatywy. Jego działania, sukcesy i porażki są świetną lekcją ekonomii w praktyce. Dżek marzy o tym, by zostać kupcem i z wielkim zaangażowaniem zgłębia tajniki finansów. Podczas swojej przygody, Dżek (oraz czytelnicy) uczą się, w jaki sposób nabywa się towary i prowadzi księgowość, a także poznają zagadnienia takie jak: kredyt, rabat, ubezpieczenie, ryzyko i wiele innych finansowych pojęć. „Bankructwo Małego Dżeka” zostało wydane 100 lat temu, lecz mimo to wciąż pozostaje niezwykle przystępną opowieścią, która w bardzo prosty i przyjemny sposób edukuje kolejne pokolenia.
„Bankructwo Małego Dżeka” po raz pierwszy wydano w 1924 roku. Były to naturalnie czasy niezwykle ciężkie dla naszego kraju. Problemy gospodarcze po odzyskaniu niepodległości, takie jak np. hiperinflacja, sprawiały, że codzienne życie Polaków potrafiło być naprawdę trudne. Niewątpliwie
w polskim społeczeństwie, panowało przekonanie, iż gospodarka kraju oraz pieniądze to tematy nie dla przeciętnych obywateli, lecz wyłącznie dla elit, od których to zależy los narodu. Ta ignorancja społeczeństwa dawała się we znaki, natomiast Janusz Korczak postanowił nie być biernym w całej tej sytuacji. Napisane przez niego „Bankructwo Małego Dżeka” miało być swoistym narzędziem edukacyjnym, które miało uświadomić Polakom, jak istotne są finanse i przedsiębiorczość w naszym codziennym życiu. Idee zawarte w „Bankructwie Małego Dżeka” mimo upływu tylu lat, wciąż pozostają aktualne.
„Bankructwo Małego Dżeka” było inspiracją do stworzenia innowacyjnego projektu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Przygody Przedsiębiorczego Dżeka”. Organizator projektu – Fundacja Warszawski Instytut Bankowości – za cel swoich działań uznał: kształtowanie cech osobowych i postaw przedsiębiorczych, dostarczanie wiedzy i umiejętności dotyczących przedsiębiorczości, przeciwdziałanie bezrobociu i wykluczeniu społecznemu oraz zachęcanie do prowadzenia firm i własnej działalności. Projekt realizowany jest z wykorzystaniem różnych materiałów edukacyjnych, takich jak: książka, komiks, kolorowanka, słuchowisko oraz scenariusze lekcji dla nauczycieli.
***
Tekst powstał w ramach projektu edukacyjnego „Przygody przedsiębiorczego Dżeka”. Więcej informacji o projekcie na stronie www.przedsiebiorczydzek.pl.
***
Program sektorowy „Bankowcy dla Edukacji” to jeden z największych programów edukacji finansowej w Europie. Jest on realizowany od 2016 r. z inicjatywy Związku Banków Polskich przez Warszawski Instytut Bankowości. Jego celem jest edukowanie uczniów, studentów i seniorów w zakresie podstaw praktycznej wiedzy dotyczącej ekonomii, finansów, bankowości, przedsiębiorczości, cyberbezpieczeństwa i obrotu bezgotówkowego.
Zapraszamy na stronę www.bde.wib.org.pl
Data dodania 17 października 2024