Grudziądz
Wygrywaj nagrody odwiedzając Muzea
Muzeum im. Władysława Łęgi w Grudziądzu zaprasza do wzięcia udziału w projekcie MIASTO-LUDZIE-WOLNOŚĆ, w którym zbierając pieczątki za odwiedzanie instytuacji kultury jest szansa na wygranie nagródy.
MIASTO - LUDZIE - WOLNOŚĆ to druga edycja projektu wystawienniczego Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich i muzeów województwa kujawsko-pomorskiego. Projekt zakłada realizację wystaw prezentujących opowieść o mieście, w którym funkcjonuje dane muzeum, i którego historię zachowuje. Opowieść w postaci wystawy odnosi się do idei wolności, rozumianej jednak w szerokim kontekście, nie tylko historycznym, ale również społecznym, artystycznym czy kulturowym.
Wystawy prezentowane będą w rożnych terminach, tak jednak, by w okresie 15 czerwca - 15 września 2019 r. powstał kujawsko-pomorski muzealny szlak kulturowy, zachęcający do odbywania podróży i odkrywania ciekawych, czasem mało znanych, a nierzadko wyjątkowych miejsc naszego regionu.
Projektem MIASTO - LUDZIE - WOLNOŚĆ muzealne środowisko województwa kujawsko-pomorskiego włącza się w ogólnopolskie obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Galeria wolności to tytuł wystawy czasowej, na którą składają się prace artystów związanych z Pomorzem po 1945 roku. Główną oś ekspozycji stanowią obrazy pochodzące z Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego, budowanej od lat 60. ubiegłego wieku, jako jedyną w ówczesnym województwie bydgoskim stałą galerię malarzy pomorskich. Kolekcja sztuki współczesnej zgromadzona przez grudziądzkie muzeum przeszła pomyślnie próbę czasu: obrazy wciąż cieszą się zainteresowaniem publiczności, są chętnie użyczane przez inne muzea i instytucje kultury. Z całą pewnością przyczynia się do tego wieloaspektowy charakter zbioru, który odzwierciedla rozmaite tendencje artystyczne, od sztuki figuratywnej aż po różne odmiany sztuki abstrakcyjnej.
Dziś, niespełna 60 lat od momentu powstania Galerii, należy przyjrzeć się jej z perspektywy przemian społeczno-kulturowych, które na przestrzeni kilku dziesięcioleci dokonały się w naszym kraju. Galeria wolności jest próbą przeanalizowania prac w kontekście historycznym, który sprzyja redefiniowaniu pojęć takich jak ojczyzna czy wolność – rozumiana również jako wolność artystyczna. Powojenna rzeczywistość, kształtowanie się nowej państwowości, poczucie swobody obywatelskiej to zagadnienia, przez pryzmat których chcemy spojrzeć na malarstwo pomorskie i udowodnić, że pozornie lokalny charakter zbioru odzwierciedla całokształt zmian dotykających społeczeństwa polskiego II połowy XX wieku. Wystawa czynna w Gmachu Głównym Muzeum do 1 września 2019 r.
Zapraszamy do zabawy i wędrówki szlakiem kujawsko-pomorskich muzeów, a im więcej pieczątek uda się zebrać - tym większe szanse na nagrodę!
/z materiałów Muzeum W. Łęgi w Grudziądzu
Data dodania 30 lipca 2019