Grudziądz
EMAS. Co to jest i jakie niesie korzyści?
Można ubiegać się o wpis do krajowego rejestru systemu ekozarządzania i audytu (EMAS). System jest adresowany do wszystkich rodzajów organizacji zainteresowanych wdrażaniem kompleksowych rozwiązań w obszarze ochrony środowiska, zarówno przedstawicieli firm, jak i instytucji niekomercyjnych.
W nawiązaniu do pisma Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska informujemy o możliwości uzyskania przez przedsiębiorców i instytucje sektora publiczneg, jak i prywatnego, oraz organizacje wszystkich sektorów gospodarki, wpisu do krajowego rejestru systemu ekozarządzania i audytu (EMAS). Mając na celu troskę o środowisko w Polsce, jak i na świecie, zachęcamy aby jak największa liczba organizacji dążyła do nieustannej poprawy swojej działalności na rzecz środowiska poprzez przestrzeganie norm i przepisów ochrony środowiska.
Korzyści z zarejestrowania w systemie to m. in. przewaga konkurencyjna, zgodność z prawem czy zrównoważone zarządzanie zasobami. Organizacje zarejestrowane w systemie ekozarządzania i audytu EMAS zyskują także określone ulgi regulacyjne, w tym zwolnienie z opłaty rejestrowej za wpis do rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, będącego częścią BDO.
Rejestracja w krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS) obejmuje następujące etapy:
- przeprowadzenie przeglądu środowiskowego
- stworzenie efektywnego systemu zarządzania środowiskowego (SZŚ)
- przeprowadzenie wewnętrznego audytu środowiskowego
- opracowanie deklaracji środowiskowej
- poddanie się weryfikacji przez niezależnego akredytowanego weryfikatora EMAS, który uzyskał akredytację Polskiego Centrum Akredytacji
- złożenie wniosku o rejestrację wraz ze zwalidowaną przez weryfikatora deklaracją środowiskową do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Szczegółowe informacje nt. EMAS oraz rejestru można znaleźć na stronie GDOŚ: https://emas.gdos.gov.pl/.
Biuro Prasowe i Medialne
Data dodania 04 lutego 2020