Grudziądz
ZUS i policja ostrzegają seniorów
Pół miliona emerytów i rencistów z województwa kujawsko-pomorskiego jeszcze w lutym otrzyma z ZUS-u wraz z PITem ulotkę „Nie daj się oszustom!”. Materiał przygotowała bydgoska policja. Wszystko po to, by informacja jak chronić się przed oszustami, gdzie szukać pomocy, trafiła do seniorów z naszego województwa.
W 2018 roku Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska i Komendant Głównym Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk podpisali porozumienie o współpracy w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa obywateli. Ulotka to jeden z wymiernych efektów tego porozumienia.
– Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła co roku do swoich klientów deklaracje podatkowe PIT. W tym roku do tej korespondencji dołączyliśmy ulotkę „Nie daj się oszustom!” opracowaną przez bydgoską Komendę Miejską Policji. Wszystkim nam zależy na bezpieczeństwie naszych seniorów, dlatego w tym roku wykorzystaliśmy ten kanał komunikacji do włączenie się do działań profilaktycznych policji. Chcemy wyczulić seniorów na wszelkie możliwe zagrożenia, w tym szczególnie na oszustwa. Mamy nadzieję, że to pomoże im uchronić pieniądze, na które tak ciężko pracowali przez całe życie – mówi Monika Bernadowicz, Zastępca Dyrektora ds. świadczeń Oddziału ZUS w Bydgoszczy.
– ZUS także od wielu lat we współpracy z instytucjami finansowymi zachęca świadczeniobiorców do korzystania z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń. Już trzy czwarte seniorów otrzymuje świadczenie z ZUS na konto bankowe. Wypłata świadczeń na rachunek bankowy to większe bezpieczeństwo dla seniorów. Ogranicza ryzyko kradzieży pieniędzy w wyniku oszustw znanych jako „metoda na wnuczka” czy „na policjanta” - dodaje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Raz po raz możemy przeczytać w mediach o próbach kradzieży czy wyłudzeniu danych przez oszustów. Co rusz oszuści wymyślają nowe sposoby, w jaki sposób wykorzystać ufność osób starszych. Bardzo często podszywają się pod urzędników różnych instytucji, tym samym dając sobie większą wiarygodność.
– Po raz kolejny przestrzegamy, że pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów w domu, by przeliczyć im świadczenie, czy wypłacić jakieś należności. O tym jak oszuści próbują zdobyć zaufanie, jakie mają sposoby na wyłudzenia, ale też gdzie szukać pomocy – będzie można przeczytać w ulotce przygotowanej przez bydgoską policję. Dlatego już teraz zachęcamy do uważnego jej przeczytania i po raz kolejny przestrzegamy: zanim wpuścisz do domu obcą Ci osobę, upewnij się, że reprezentuje firmę, urząd, na który się powołuje – mówi Monika Bernadowicz.
Tekst nadesłany: Krystyna Michałek, Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Data dodania 11 lutego 2021