Grudziądz
Pamiętają o żołnierzach AK
Dzisiaj przypada 79. rocznica powstania Armii Krajowej. Przy Obelisku generała Tadeusza „Bora” Komorowskiego odbyły się symboliczne obchody tego wydarzenia.
fot. Mirosław Kowalewski
W niedzielę, 14 lutego, Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, Radny Łukasz Piasecki, Prezes grudziądzkiego koła Armii Krajowej Dariusz Miller wraz z delegacją oraz Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 3301 „Strzelec”, uroczyście złożyli kwiaty przy Obelisku jednego z Komendantów Głównych AK i ostatniego Komendanta Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu – generała Tadeusza „Bora” Komorowskiego. Tym samym uczczono 79. rocznicę powstania Armii Krajowej.
AK była najważniejszym członem składowym struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Powstała z przekształcenia Związku Walki Zbrojnej, który został utworzony w wyniku transformacji dokonanej z kolei w ramach Służby Zwycięstwu Polski, czyli pierwszej ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej po przegranej kampanii wrześniowej 1939 roku. Przemianowanie ZWZ w AK nie było przypadkowe, i niosło za sobą bardzo ważne przesłanie. 14 lutego 1942 roku bowiem, w wyniku rozkazu Wodza Naczelnego gen. Władysława Sikorskiego, dobitnie ukazano, że w Polsce cały czas toczy się walka, że trwają działania dywersyjne i przygotowania do wielkiej akcji zbrojnej, a Armia Krajowa ma przy tym bardzo istotny wkład w ramach działań koalicji antyfaszystowskiej. Takie stanowisko było niezbędne jako odpór dla nieprawdziwych i wyjątkowo perfidnych oskarżeń, jakoby Polacy w kraju nie przykładali się do walki o swoją wolność.
W szczytowym momencie istnienia Armia Krajowa liczyła blisko 400.000 żołnierzy i była bez wątpienia największą podziemną siłą zbrojną na świecie.
Oprócz oficjalnych obchodów, wiązanki złożono również przy tablicy pamiątkowej generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” i przy pomniku żołnierza AK rotmistrza Witolda Pileckiego. Ich pamięć uczcił Radny Łukasz Piasecki.
Po uroczystości członkowie koła Armii Krajowej udali się na grudziądzkie cmentarze, aby zapalić znicze zmarłym żołnierzom AK.
Biuro Prasowe i Medialne
Data dodania 14 lutego 2021