Grudziądz
Wystawa plenerowa Falun
Od dziś do końca wakacji, na ulicy Spichrzowej, na wysokości kościoła św. Mikołaja, będzie można oglądać wystawę przygotowaną przez miasto partnerskie Grudziądza, Falun w Szwecji.
Rok 2021 jest rokiem jubileuszowym nie tylko dla Grudziądza, ale także dla naszego miasta partnerskiego Falun w Szwecji. Wspólnie obchodzimy 30. rocznicę partnerstwa naszych miast, zaś Falun obchodzi 20-lecie wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Falun wraz z nieczynną już kopalnią miedzi oraz terenem przylegającym do miasta zostało wpisane na listę UNESCO 13 grudnia 2001 roku. Zgodnie z treścią uzasadnienia decyzji Komitetu Światowego Dziedzictwa, historyczny krajobraz przemysłowy wokół Wielkiej Miedzianej Góry w Falun był jednym z głównych obszarów górnictwa i produkcji metali. Wydobycie miedzi ustało pod koniec XX wieku, ale przez wiele stuleci miało silny wpływ na kwestie techniczne, ekonomiczne, społeczne oraz rozwój polityczny Szwecji i Europy”.
Dziedzictwo kulturowe Falun to nie tylko kopalnia, którą obecnie przekształcono w muzeum. To także ukształtowanie krajobrazu pagórkami hałd powydobywczych, drewniane domy zamożnych górników oraz budynki sakralne i publiczne zbudowane w czasach największego prosperity miasta. Czerwień faluńska – barwa farb otrzymywanych z wykorzystania z wytrącenia substancji w utlenionej rudzie miedzi – stała się symbolem Szwecji i dominuje w krajobrazie stolicy regionu Dalarna. Wydobycie rudy miedzi, jej hutnictwo, transport i handel wpływały na wzrost zamożności mieszkańców Falun. Zasoby ekonomiczne pozwalały mieszkańcom miasta i okolic budować wygodne domy, a wokół nich zakładać piękne ogrody, uwiecznione przez najwybitniejszego malarza szwedzkiego Carla Larssona, mieszkającego w pobliżu Falun.
Biuro Prasowe i Medialne
Data dodania 18 czerwca 2021