Grudziądz
Język migowy językiem ojczystym
Dla wielu niesłyszących językiem ojczystym jest polski język migowy, a język polski to dla nich język obcy. Problem głuchoty dotyczy wielu rodzin z regionu grudziądzkiego. W całej Polsce jest to około pół miliona osób. Chcemy, aby również ta grupa społeczna czuła się ważną częścią naszego miasta.
Od 20 do 26 września obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Osób Niesłyszących. Dzień Głuchych i Języka Migowego to święto ustanowione w 1958 roku, rokrocznie obchodzone w ostatnią niedzielę września. W tym szczególnym czasie warto pochylić się nad problemami tych spośród nas, których świat wypełnia cisza. Spróbujmy choć przez chwilę wyobrazić sobie czym jest życie pozbawione dźwięku. Życie, w którym nie ma szumu drzew i śpiewu ptaków. Zastanówmy się w jaki sposób możemy tym ludziom pomóc, jak sprawić by osoby niesłyszące mogły cieszyć się życiem tak jak każdy z nas, bo przecież różne są rodzaje niepełnosprawności, ale każdy ma takie samo prawo do szczęścia.
W tym roku także Urząd Miejski w Grudziądzu postanowił przyłączyć się do świętowania. W przestrzeni miejskiej pojawią się plakaty i citylighty zwracające uwagę na język ojczysty niesłyszących. Poza tym urzędowy tłumacz języka migowego przygotował tłumaczenia alfabetu i zwrotów grzecznościowych, których nauczyć można się na stronie www.grudziadz.pl w zakładce Tłumacz Języka Migowego. Kampanię współfinansowało grudziądzkie Stowarzyszenie „ZNAK” – zrozumienie, nauka, akceptacja, kontakt.
Przypominamy, że osoby niesłyszące z Grudziądza mogą skorzystać z usług tłumacza języka migowego podczas załatwiania formalności urzędowych w Ratuszu oraz w innych instytucjach miejskich. W Urzędzie Miejskim zatrudnionych jest 2 tłumaczy języka migowego.
Natalia Granica
Biuro Prasowe i Medialne
Data dodania 22 września 2021