Grudziądz
Karola Skowrońska Honorowym Obywatelem Grudziądza
Dzisiaj odbyła się w Teatrze uroczysta sesja Rady Miejskiej, która przyjęła uchwałę o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Grudziądza Karoli Skowrońskiej. Tytuł ten został tym samym nadany po raz czternasty, a Karola Skowrońska jest wśród wyróżnionych w ten sposób osób drugą kobietą. Uroczystą sesję poprzedziła Msza św. w Bazylice kolegiackiej św. Mikołaja.
W uroczystej sesji wzięli udział senator Ryszard Bober, radni Rady Miejskiej i Sejmiku Wojewódzkiego, przedstawiciele władzy samorządowej oraz miejskich stowarzyszeń i instytucji, w tym reprezentanci Fundacji na rzecz Tradycji Jazdy Polskiej. Przybyli też przedstawiciele duchowieństwa i służb mundurowych oraz mieszkańcy Grudziądza (sesja miała charakter otwarty).
Karolę Skowrońską nagrodzono za wieloletnią działalność w zakresie popularyzacji wojskowej i kawaleryjskiej historii miasta, przy czym nie chodzi tu wyłącznie o współorganizację słynnych corocznych zjazdów kawalerzystów, lecz również o szereg przedsięwzięć o charakterze wydawniczym, czy osiągnięcia w zakresie gromadzenia eksponatów znajdujących się obecnie w Salach Tradycji Jazdy Polskiej Muzeum im. ks. Władysława Łęgi. Pani Skowrońska przez wiele lat pracowała też w Bibliotece Miejskiej (w tym także na stanowisku dyrektora) oraz pełniła funkcję prezesa Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury.
- Pani Karolo! – mówi Prezydent Maciej Glamowski. - Jest Pani dla nas wiarygodną nauczycielką patriotyzmu skłaniającego do zadumy nad przeszłością jako źródłem naszego rozumienia samych siebie oraz naszej narodowej i lokalnej wspólnoty. To patriotyzm, który porywa i wiąże nas ze sobą, i za pokazywanie nam takiego właśnie patriotyzmu z całego serca dziś Pani dziękuję.
- Zwracam się z najserdeczniejszymi podziękowaniami za ten zaszczytny tytuł – oznajmia wzruszona Karola Skowrońska. – Dołączyłam do grona najwybitniejszych mieszkańców Grudziądza. Jestem szczęśliwa i pełna wdzięczności. Raz jeszcze dziękuję.
Należy dodać, że uroczysta LXII sesja Rady Miejskiej związana była z obchodami kolejnej, 731. już rocznicy lokacji Grudziądza na prawie chełmińskim, który to fakt miał miejsce 18 czerwca 1291 r. Mistrz krajowy Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (zwanego zakonem krzyżackim) Meinhard z Querfurtu w tym właśnie dniu wystawił dla Grudziądza przywilej lokacyjny. W sposób symboliczny data ta została przyjęta za początek dziejów miasta.
Uroczystą sesję uświetniły występy artystów. Jako pierwszy zagrał kwartet smyczkowy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Grudziądzu pod kierunkiem Tadeusza Linowskiego.
Następnie wystąpiła siedemnastoletnia Katia Babenczuk z miasta Synelnykowo (obwód dniepropietrowski). Jest to miejscowość położona w Ukrainie, między Krzywym Rogiem a Dnieprem. Katia przez 11 lat uczęszczała do szkoły muzycznej i ma na swoim koncie wiele muzycznych osiągnięć. W wolnych chwilach tworzy też poezję. Po wybuchu wojny przyjechała do Grudziądza wraz z mamą. Później dołączyła do nich jej babcia. Katia zagrała ukraiński utwór na bandurze.
Sesję zamknął występ artystyczny zespołu wokalnego AFTERVIEW przy akompaniamencie Tomasza Gusta.
Marcin Mielnicki
Biuro Prasowe i Medialne
Data dodania 08 czerwca 2022