W pierwszej kolejności adresowane do seniorów, docelowo mające łączyć pokolenia. Międzypokoleniowe Centrum Wiedzy w Grudziądzu to zupełnie nowa propozycja dla aktywnych i chcących inwestować w samych siebie.
Jutro, 9 lutego, ruszają zapisy. Inauguracja roku akademickiego planowana jest na 3 marca.
– Rozpoczynamy funkcjonowanie centrum zajęciami dedykowanymi seniorom, ale to dopiero pierwszy, choć jakże ważny krok – zapowiada prezydent Maciej Glamowski. – W dalszej perspektywie stworzymy bowiem miejsce, w którym będziemy łączyć pokolenia. Planujemy zaangażować do działania także nasze dzieci oraz młodzież. To projekt bardzo rozwojowy.
Początkowo zajęcia odbywać się będą w grudziądzkiej Marinie, choć przewidziane są również warsztaty plenerowe. Docelowo siedziba centrum mieścić będzie się w budynku po dawnym Domu Korzeniewskich, który wkrótce wyremontuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami.
– Ten zaniedbany dziś obiekt w samym sercu grudziądzkiej Starówki niebawem ożyje, co jest kolejnym dowodem naszych przemyślanych działań związanych z pozyskiwaniem zabytków i nadawaniem im dawnego blasku – podkreśla Maciej Glamowski.
Pierwszy semestr planowany jest od marca do czerwca. Potem przerwa wakacyjna i pod koniec września mają ruszyć zajęcia w ramach kolejnego semestru. Co będzie oferować Międzypokoleniowe Centrum Wiedzy?
– Inaugurujemy swoją działalność sięgając po grono świetnie przygotowanych wykładowców, osób prowadzących zajęcia warsztatowe oraz trenerów. Są wśród nich akademiccy profesorowe, osoby z doktoratami, lekarze, artyści – wylicza Szymon Gurbin, wiceprezydent Grudziądza. – Ale to nie było jedyne kryterium, którym organizatorzy kierowali się przy dobrze kadry. Szukaliśmy ludzi z sercem, charyzmą i umiejętnością takiego sposobu przekazywania swojej wiedzy, aby dla studentów była to niezapomniana przygoda.
Zajęcia będą odbywały się w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 11.00 – 14.00 w dwóch grupach po około 20 osób. To na początek. Potem liczba osób mogących korzystać z oferty ma być sukcesywnie powiększana.
Tematyka zajęć jest bardzo szeroka. Obejmuje między innymi zagadnienia z wiedzy obywatelskiej, świata cyfrowego, bliskie spotkania z poezją, dzieje regionu w plenerze czy obszar sztuki. Będzie także akademia zdrowia oraz zajęcia tai chi.
– Wtorki natomiast planujemy jako dzień wolontariatu. To czas, kiedy studenci – oczywiście jeśli tylko wyrażą na to zgodę – będą dzielić się z innymi swoją energią, wiedzą i doświadczeniem – dodaje Szymon Gurbin. – Będziemy inwestować także w talenty młodych grudziądzan. Chcemy również, podkreślać międzypokoleniowy charakter naszej inicjatywy, a to znaczy, że centrum ma być przestrzenią spotkania światów, które tylko pozornie dzieli bariera generacji. I ci młodzi, i ci przezywający swoją drugą, albo i trzecią młodość mają sobie wzajemnie wiele do zaoferowania, często o tym zupełnie nie wiedząc.
Powołane przez prezydenta Grudziądza Międzypokoleniowe Centrum Wiedzy formalnie jest częścią wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego. Koordynatorem całości przedsięwzięcia jest Daria Boguszyńska. Od strony akademickiej opiekunem jest profesor Aleksander Goch.
– Projekt jest gotowy, a osoby, które mają prowadzić zajęcia, są przygotowane do realizacji zadań w ramach swoich dyscyplin, ale mają także plany na wiele kolejnych lat – zapewnia profesor Aleksander Goch. – Zainteresowanie naszą propozycją jest naprawdę bardzo duże, więc należy spodziewać się, że całe przedsięwzięcie będzie się rozwijało.
Zapisy przyjmowane będą w Klubie Akcent przy ul. Wybickiego w godzinach 8.00 – 15.30 i potrwają do 20 lutego lub do wyczerpania miejsc. O przyjęciu decydować będzie kolejność zgłoszeń. Co istotne, mogą być one wyłącznie indywidualne. Zapisywać się mogą osoby po 60. roku życia, nieaktywne zawodowo.
Ulotka informacyjna wraz ze szczegółami dotyczącymi rekrutacji do pobrania
tutaj.
Karol Piernicki
Rzecznik Prasowy
Data dodania
08 lutego 2023
Data edycji
21 listopada 2024