Grudziądz
85. rocznica rozstrzelania 10 grudziądzan
We wtorek, 29 października, mija 85. rocznica publicznego rozstrzelania 10 grudziądzan, którego dopuścili się Niemcy w 1939 roku. Pamięć pomordowanych uczcili prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, wiceprezydent Tomasz Smolarek oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich i patriotycznych, a także młodzież.
Uroczystość patriotyczna przy Pomniku 10 Pomordowanych na placu przy ul. Piłsudskiego rozpoczęła się występem artystycznym uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Grudziądzu. Następnie głos zabrał prezydent Grudziądza. W swoim przemówieniu zaznaczył, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tych, którzy za podkreślenie polskości Grudziądza zapłacili najwyższą cenę.
– Edward Baranowski, Władysław Borkowski, Jan Dawczyński, Michał Dobrzański, Ignacy Gozdowski, Walenty Jakubowski, Józef Kitowski, Piotr Leja, Józef Madej oraz Paweł Michałek. Te nazwiska słyszeliśmy już tutaj nieraz. Niechaj dziś każde z nich wybrzmi z osobna, bo za każdym z nich kryje się własna jego historia, historia, która – mimo upływu kolejnych pokoleń - nie przestaje krzyczeć. Nie zagłuszajmy ich, pozwólmy im wybrzmieć z właściwą im mocą. Wszystkie one składają się na opowieść o naszym własnym dziedzictwie, opowieść o tym kim jesteśmy i dokąd zmierzamy – powiedział Maciej Glamowski.
Egzekucję na polskich patriotach przeprowadzono w odwecie za rzekome rozlepianie przez Polaków plakatów nawołujących do oporu wobec Niemców. Wśród rozstrzelanych znaleźli się przedstawiciele sądu, oświaty, wojska, kolei, starostwa i policji.
85. rocznica rozstrzelania 10 grudziądzan
Emilia Augustynowicz
Urząd Miejski w Grudziądzu
Data dodania 29 października 2024
Data edycji 30 października 2024