Grudziądz
Bo zmiana klimatu puka do drzwi – o korzyściach udziału w programie szwajcarskim
Nie dziwią nas już wiadomości o ocieplającym się klimacie. To „prognoza” naukowców, która już stała się faktem – obserwowaliśmy to kilka miesięcy temu podczas powodzi na południu kraju. Na własnej skórze odczuwamy także skutki przedłużających się okresów suszy i fal upałów. Jak więc podejść do tych zmian jednocześnie rozwijając się w sposób zrównoważony? Z pomocą przychodzi polsko-szwajcarski program rozwoju miast.
Miasta wielkości Grudziądza wbrew pozorom pełnią bardzo ważną rolę w globalnej transformacji klimatycznej. To od lokalnych działań zaczyna się zmiana. Dlatego rozpoczęliśmy przygotowania do włączenia się w polsko-szwajcarski program rozwoju miast.
O co chodzi w programie?
Jego celem jest zmniejszenie różnic społeczno-gospodarczych w obrębie Unii Europejskiej i podniesienie jakości życia mieszkańców średnich miast. Fundusz ma dofinansować projekty realizujące zasady zrównoważonego rozwoju, czyli te ukierunkowane na rozwój społeczny i środowiskowy lub gospodarczy. Dodatkowo ma zwiększyć odporność poszczególnych miast na negatywne skutki zmian klimatu.
Jakie mamy pomysły?
Po przeanalizowaniu założeń zawartych w strategiach miejskich oraz po uwzględnieniu potrzeb mieszkańców z myślą o tym programie powstaje projekt „Zróbmy klimat”, w ramach którego zaplanowaliśmy wiele działań rozwijających błękitno-zieloną infrastrukturę i wspierających edukację proekologiczną. Zielone przestrzenie, które w naszym mieście wymagają zaopiekowania, zostaną zrewitalizowane i udostępnione mieszkańcom. Jednym z pomysłów jest utworzenie Centrum Edukacji Przyrodniczej „Zielona Szkoła” zlokalizowanego przy ul. Lipowej przy Parku Podworskim Tarpno. Chcielibyśmy, żeby powstało tam miejsce z bazą noclegową, przeznaczone do edukacji i rekreacji. Równolegle chcemy oddać mieszkańcom odnowiony Park Podworski. Zostaną zachowane jego najcenniejsze elementy przyrodnicze i historyczne – jak główna aleja, ślad zbiorników wodnych czy wartościowa roślinność, w tym 14 pomników przyrody(!). Park zyska też małą architekturę. Będzie można do niego dojechać przyrodniczą ścieżką rekreacyjną prowadzącą z miasta.
Kolejnym pomysłem uwzględnionym w projekcie jest zagospodarowanie terenów zieleni wzdłuż kanału Trynka, na odcinku od ul. Bema do ul. Mickiewicza. Chcemy efektywniej wykorzystywać wody opadowe, zwiększyć bioróżnorodność, a także przystosować to miejsce do różnych form aktywności mieszkańców. Tu chętnie wypoczywamy, ale to też przestrzeń z której korzystają uczniowie pobliskich szkół i przedszkoli. Z myślą o najmłodszych oraz o osobach z niepełnosprawnościami pragniemy również zrewitalizować park należący niegdyś do dawnego majątku Kuntersztyn.
Warty uwagi jest pomysł nazwany przez nas „Zieloną akupunkturą miasta”, w którym to grudziądzanie mają decydować o lokalizacji i urządzeniu zielonych skwerów, parków kieszonkowych, woonerfów, przedogródków czy ogrodów wertykalnych. We wszystkich działaniach istotny jest udział mieszkańców i ich sugestie, które miejsca i w jaki sposób mają zostać zagospodarowane. Jeśli więc masz pomysł co mamy zmienić, daj nam znać!
Projekt będzie kładł szczególny nacisk na działania edukacyjne związane z ekologią, ochroną przyrody, bioróżnorodnością i krajobrazem. Tematyka zajęć będzie skierowana do wszystkich mieszkańców, a miejsca warsztatów i zajęć będą ogólnodostępne. Planujemy także przeznaczyć pulę środków dla placówek oświatowych. Chcemy w ten sposób włączyć najmłodszych, młodzież szkolną oraz wszystkich chętnych dorosłych w działania na rzecz stworzenia miasta zielonego i przyjaznego mieszkańcom.
Projekt przygotowywany jest we współpracy z partnerami - gminami z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Grudziądza – gminą Grudziądz oraz gminą Dragacz. W pierwszej z gmin w ramach projektu mają powstać ekopracownie oraz ruszyć ma program grantów dla placówek oświatowych. W gminie Dragacz planowane są: budowa parku społecznego oraz finansowanie zajęć edukacyjnych.
Podsumowanie
Chociaż wstęp do tego tekstu może obudzić lekki niepokój – chwila na oddech. Nasze miasto już od kilku lat dba o ekologiczny transport, retencję wody, czy zazielenianie. Edukujemy o selektywnej zbiórce odpadów, która buduje świadomość obecnych i przyszłych pokoleń. Temat energii i ekologii z każdym miesiącem i rokiem będzie coraz bardziej „nasz”. Podchodzimy więc do tematu strategicznie, odpowiedzialnie i z głową.
Projekt „Zróbmy klimat – adaptacja do zmian klimatu poprzez rozwój bazy edukacyjnej oraz błękitno-zielonej infrastruktury w Grudziądzu” jest w trakcie przygotowania i będzie brał udział w konkursie ofert na dofinansowanie w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast finansowanego z Drugiej Edycji Szwajcarskiej Pomocy Finansowej dla wybranych Państw Członkowskich Unii Europejskiej.
Zapraszamy
Pragniemy, aby każdy z mieszkańców miał wpływ na proces przygotowania projektu oraz jego ostateczny kształt. Już w tę niedzielę (15 grudnia) odbędzie się spacer wzdłuż Kanału Trynka. Wraz z Prezydentem, Leśniczym i pracownikami CEE sprawdzimy, czy utworzenie ścieżki rekreacyjno-przyrodniczej prowadzącej z centrum miasta do parku nad jeziorem Tarpno jest nam potrzebne, jakie warte uwagi przyrodnicze ciekawostki czekają na nas po drodze oraz co powinniśmy zrobić, aby to miejsce było bezpieczne i atrakcyjne dla mieszkańców. Spotykamy się o godz. 11 na skrzyżowaniu ul. Polnej i Za Basenem. Pieszo pokonamy trasę o długości ok. 3,5 km. Spacer zwieńczymy ogniskiem na terenie planowanego Centrum Edukacji Przyrodniczej – przy ul. Lipowej.
Spotkanie otworzy cykl konsultacji społecznych dla projektu „Zróbmy klimat – adaptacja do zmian klimatu poprzez rozwój bazy edukacyjnej oraz błękitno-zielonej infrastruktury w Grudziądzu”. Prosimy o przekazywanie nam swoich opinii, wskazówek i pomysłów.
Urząd Miejski w Grudziądzu
Urząd Miejski w Grudziądzu
Data dodania 11 grudnia 2024