Grudziądz
Obowiązek selektywnego zbierania odpadów budowlanych i rozbiórkowych
Przypominamy, że od 1 stycznia 2025 roku w Polsce, a tym samym i na terenie gminy-miasto Grudziądz, obowiązują przepisy wprowadzające obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
Nowe przepisy wymagają selektywnej zbiórki i segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych na etapie ich powstawania na frakcje:
– drewno,
– metale,
– szkło,
– tworzywa sztuczne,
– gips,
– odpady mineralne w tym beton, cegły, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.
Należy pamiętać, że zabronione jest umieszczanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych w pojemniku koloru czarnego na tzw. odpady resztkowe. Mieszkańcy Grudziądza w ramach uiszczanej na rzecz gminy-miasto Grudziądz opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mają możliwość nieodpłatnego przekazywania odpadów budowlanych i rozbiórkowych do jednego z dwóch Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zlokalizowanych przy ul. Składowej 21 w Grudziądzu oraz przy Zakładzie Gospodarki Odpadami w miejscowości Zakurzewo. Odpady te muszą być posegregowane na poszczególne frakcje odpadów i pochodzić z gospodarstw domowych.
W myśl nowych przepisów każdy wytwórca odpadów budowlanych i rozbiórkowych będzie zobowiązany do ich odpowiedniej segregacji i zapewnienia, że poszczególne frakcje trafią do właściwego odbiorcy.
Tylko w wyjątkowych przypadkach wytwórca odpadów budowlanych i rozbiórkowych może odstąpić od obowiązku podziału odpadów budowlanych i rozbiórkowych na odpowiednie frakcje. Chodzi o sytuacje, w których wysegregowanie poszczególnych frakcji odpadów jest technologicznie niemożliwe lub gdy brak takiej segregacji pozwala na przygotowanie odpadów do ponownego użycia, recykling lub inny odzysk.
Aby spełnić wymogi nowych przepisów, osoby fizyczne oraz firmy budowlane powinny:
– segregować odpady na etapie ich powstawania – oddzielać poszczególne frakcje odpadów budowlanych zgodnie z ich rodzajem, np. gruz, drewno, metale,
– korzystać z odpowiednich pojemników lub kontenerów – do każdej frakcji należy przeznaczyć oddzielne pojemniki, co ułatwi ponowne ich wykorzystanie oraz recykling.
Nowe przepisy przewidują również kary finansowe dla podmiotów, które nie dostosują się do obowiązku selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych m.in. za brak segregacji odpadów na poszczególne frakcje.
Nowe przepisy mają na celu zwiększenie poziomu recyklingu, zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowisko oraz ochronę środowiska naturalnego.
W przypadku pytań związanych z obowiązkiem segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych zapraszamy do kontaktu z Biurem Gospodarki Odpadami pod nr telefonu (56) 45 10 285.
Urząd Miejski w Grudziądzu
Data dodania 13 stycznia 2025