Grudziądz
Rolnik z rekordowym wsparciem
Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski odwiedził Zespół Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego, aby zobaczyć efekty zmian zachodzących po przejęciu placówki przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szkoła dysponuje dziś rekordowymi środkami na rozwój, realizuje kolejne inwestycje i rozbudowuje swoją bazę dydaktyczną.
Podczas wizyty prezydent podkreślił, że w Zespole Szkół Rolniczych widać wyraźne efekty wsparcia.
– Duże zmiany zachodzą w Zespole Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego po przejęciu przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szkoła od 1 stycznia dysponuje rekordowym budżetem na remonty, doposażenie sal, a także pozyskała ponad 14 hektarów gruntów – mówił prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.
O możliwościach, jakie otwierają się przed szkołą, opowiedział dyrektor placówki Arkadiusz Wojciechowski.
– To nieco ponad 14 hektarów ziemi, w większości gruntów ornych. Dla kierunków takich jak architektura krajobrazu czy arborystyka będzie to doskonałe miejsce do prowadzenia zajęć praktycznych. Technik rolnik, technik mechanizacji rolnictwa i agrotronik to zawody, które wymagają praktyki. Będziemy pozyskiwać środki na nowe maszyny, aby uczyć młodzież nowoczesnego rolnictwa 4.0, a wkrótce nawet 5.0. Chcemy rozwijać także technologie dronowe wykorzystywane do oprysków czy mapowania pól – podkreślił dyrektor.
Jak dodał, inwestycje obejmują niemal całą szkołę.
– Praktycznie nie ma miejsca, w którym nie prowadzone byłyby remonty. Wszystko robimy z myślą o uczniach. Korzystamy również ze sprzętu zakupionego wcześniej dzięki środkom z KPO – chromebooków, laptopów i urządzeń multimedialnych. Wkrótce na terenie szkoły powstanie także nowoczesna szklarnia o wymiarach 8 na 24 metry – zaznaczył Arkadiusz Wojciechowski.
To jednak nie koniec zaplanowanych inwestycji. W najbliższym czasie przy szkole rozpocznie się budowa nowoczesnego kompleksu sportowego.
– W kolejnych tygodniach ruszą prace związane z budową boiska i kompleksu sportowego Orlik na terenie Zespołu Szkół Rolniczych. Bardzo się cieszę, że „Rolnik” tak dynamicznie się rozwija. Decyzja radnych o przekazaniu szkoły Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi okazała się decyzją ze wszech miar słuszną – podsumował prezydent Maciej Glamowski.
Emilia Augustynowicz
Urząd Miejski w Grudziądzu
Data dodania 15 lipca 2026