Grudziądz
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Pomorska SSE działa na terenie 226 gmin w województwie kujawsko-pomorskim i we wschodniej części woj. pomorskiego. Jest częścią Polskiej Strefy Inwestycji, jednym z 14 podmiotów regionalnych, które odpowiedzialne są za kompleksową obsługę inwestorów zagranicznych i krajowych. Pełni rolę regionalnego centrum obsługi inwestorów i koordynatora udzielania pomocy publicznej. Służy przedsiębiorcom wsparciem na każdym etapie realizacji ich projektów, w tym pomocą o charakterze konsultacyjno-doradczym.
W listopadzie 2007 r. blisko 116 ha obszarów inwestycyjnych w Grudziądzu zostało włączonych do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obecnie do zagospodarowania w mieście pozostało około 25 ha terenów niezabudowanych, objętych statusem strefy ekonomicznej.
Na podstawie przepisów obowiązujących od maja 2018 r. Na obszarze tym okres, na który może zostać wydana decyzja o wsparciu inwestycji wynosi 15 lat.
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna swoim zasięgiem objęła wówczas między innymi tereny należące do spółki Grudziądzki Park Przemysłowy. Są to nieruchomości niezabudowane oraz nieruchomości zabudowane halami przemysłowymi po byłej spółce GZPG Stomil.
Nieruchomość niezabudowana GPP objęta statusem PSSE
Zmodernizowane Hale Przemysłowe
Do strefy włączono również tereny niezabudowane należące wcześniej do Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa i gminy – miasto Grudziądz o łącznej powierzchni 92 ha. Obecnie do zagospodarowania pozostało w tej lokalizacji 31,44 ha.
Tereny niezabudowane należące do PSSE (kolor czerwony)
Od maja 2018 roku obowiązują nowe uwarunkowania prawne, które wprowadziły Polską Strefę Inwestycji obejmującą wszystkie tereny (prywatne i publiczne). Przedsiębiorcy mogą korzystać w niej z pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego (PIT lub CIT) przez okres do 12 lat.
Warunkiem korzystania z pomocy publicznej jest uzyskanie decyzji o wsparciu na podstawie kryteriów jakościowych (rozwój strukturalny, naukowy, zrównoważony i zasobów ludzkich) oraz ilościowych (wielkość określana na podstawie stopy bezrobocia w powiecie). Miasto Grudziądz zalicza się do miast średnich tracących funkcje społeczno – gospodarcze, co oznacza, że minimalne nakłady inwestycyjne dla przedsiębiorstw ubiegających się o decyzję o wsparciu inwestycji wynoszą na naszym terenie odpowiednio: 10 mln złotych dla przedsiębiorstwa dużego, 2 mln złotych dla przedsiębiorstwa średniego, 500.000 zł dla przedsiębiorstwa małego i 200.000 zł dla mikroprzedsiębiostw.
Szczegółowe warunki inwestowania w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej znajdą Państwo na stronie: http://www.strefa.gda.pl/
Oferta Grudziądzkiego Parku Przemysłowego Sp. z o.o. dostępna jest na stronie: www.gpp.grudziadz.pl
Data dodania 28 września 2015