Aktualności
Otwarto wystawę plenerową na ulicy Spichrzowej
Aktualności
Dzisiejszego popołudnia odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej na ulicy Spichrzowej. Wydarzenie towarzyszyło obchodom 100. Rocznicy Powrotu Regionu Grudziądzkiego w Granice Rzeczypospolitej.
Wystawa plenerowa „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920” jest wydarzeniem wpisującym się w harmonogram obchodów 100. Rocznicy Powrotu Regionu Grudziądzkiego w Granice Rzeczypospolitej. 21 stycznia odbyło się oficjalne otwarcie ekspozycji z Instytutu Pamięci Narodowej.
W wydarzeniu uczestniczyli prof. dr hab. Mirosław Golon z Oddziału IPN w Gdańsku, Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska, Dyrektor grudziądzkiego Muzeum Wioletta Pacuszka, dyrektorzy wydziałów Urzędu Miejskiego w Grudziądzu oraz uczniowie pobliskich szkół.
Wystawa nieodpłatna przygotowana i zaproponowana przez Instytut Pamięci Narodowej w celu uświetnienia obchodów upamiętniających wydarzenia związane z powrotem Grudziądza do Macierzy. Ekspozycja składa się z fotografii, ikonografii oraz map przedstawiających najważniejsze wydarzenia z lat 1918-1920 w regionie.
– Sto lat temu, w Ratuszu, burmistrz niemiecki podpisał akt przejęcia władzy z rąk niemieckich w ręce polskie. Niemcy postanowili w pokoju przekazać swoją władzę, jednakże wszystkie przygotowania były robione w tajemnicy. Wyobraźcie sobie tych Polaków, którzy we własnych domach przygotowywali chorągwie specjalnie na ten dzień. Gdy Armia Polska wkracza do Grudziądza, a ostatnie jednostki niemieckie przekraczają granice polsko-niemiecką z tego okresu poprzez most na Wiśle, wszyscy przygotowują się do powitania wojsk polskich – mówił o historii powrotu Grudziądza w granice Rzeczypospolitej historyk Dawid Schoenwald.
Na ekspozycji poruszone zostały kwestie dotyczące m.in. genezy odrodzenia Rzeczypospolitej, walki o granice, plebiscytu na Powiślu czy powrót Pomorza i Kujaw Zachodnich do Polski. Galeria zostanie zaprezentowana na ulicy Spichrzowej.
Ekspozycja została przygotowana przez dr Kamilę Churską-Wołoszczak (Delegatura IPN w Bydgoszczy) oraz dr Barbarę Męczykowską (IPN Gdańsk).
Prace umieszczono na 16 jednostronnych planszach. Wystawa potrwa do 4 lutego.
Otwarcie wystawy plenerowej
Natalia Granica
Biuro Prasowe i Medialne
Data dodania 21 stycznia 2020