Aktualności
Hołd w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego
Aktualności
81 lat temu utworzono Polskie Państwo Podziemne. W czasie II wojny światowej tylko w Polsce powstały tak rozbudowane podziemne struktury administracyjne i wojskowe, cieszące się akceptacją większości społeczeństwa. W symbolicznych obchodach uczestniczył m.in. wiceprezydent Szymon Gurbin.
27 września przypada 81. rocznica pierwszych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji złożono kwiaty i zapalono znicze pod Tablicą Pamiątkową grudziądzkiego Inspektora SZP-ZWZ Porucznika Zygmunta Koźlikowskiego, przy Pomniku rtm. Witolda Pileckiego, który był jednym z głównych założycieli Tajnej Armii Polskiej, oraz przy Obelisku upamiętniającym Generała Tadeusza Bora-Komorowskiego. Hołd oddali m.in. wiceprezydent Szymon Gurbin oraz pełnomocnik prezydenta ds. organizacji imprez patriotycznych Łukasz Piasecki.
27 września 1939 roku to jedna z kluczowych dat w historii II wojny światowej dotycząca Polski. Wtedy bowiem, choć wynik walk z Niemcami i Rosjanami wskazywał na porażkę w ramach kampanii wrześniowej, podjęto w Warszawie ważną decyzję, że opór musi trwać nadal, lecz w ramach konspiracji podziemnej. Najbardziej znanymi osobami, które wydatnie przyczyniły się do powstania Służby Zwycięstwu Polski to: Generał Michał Karaszewicz – Tokarzewski, Pułkownik Juliusz Rómmel oraz pośrednio Prezydent Warszawy – Stefan Starzyński, który ostatecznie podjął decyzję o pozostaniu na piastowanym stanowisku aż do wkroczenia Niemców do Stolicy. SZP miała nawiązywać do dziejów Polskiej Organizacji Wojskowej, przy zachowaniu legalizmu i ciągłości instytucji państwowych.
Dzień Podziemnego Państwa Polskiego został ustanowiony uchwałą Sejmu RP z dnia 11 września 1998 roku. Święto jest obchodzone na pamiątkę powstania Polskiego Państwa Podziemnego – tajnych struktur państwa polskiego, które prowadziły konspiracyjną walkę z okupantem podczas II wojny światowej.
Data 27 września wiąże się także z powstaniem Szarych Szeregów. By uczcić ten dzień zapalono znicze przy Pomniku Porucznika i Harcerza Tadeusza Maślonkowskiego.
Biuro Prasowe i Medialne
Data dodania 27 września 2020