Aktualności
Konsultacje społeczne
Aktualności
Trwają konsultacje społeczne dotyczące Lokalnego Programu Rewitalizacji Grudziądza na lata 2017-2023. Jeśli chciałbyś zgłosić swoje uwagi, możesz to zrobić do 14 grudnia za pośrednictwem formularza dostępnego w stronie internetowej.
Lokalny Program Rewitalizacji (LPR) to wieloletni plan działań zmierzających do stopniowego wyprowadzenia obszaru rewitalizacji ze stanu kryzysowego. Głównie dotyczy sfery społecznej oraz stworzenia warunków do zrównoważonego rozwoju miasta. Dokument który poddajemy konsultacjom jest drugą aktualizacją Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Grudziądza na lata 2017-2023. Konieczność opracowania kolejnej wersji dokumentu wynika ze zmian uwarunkowań procesu rewitalizacji zarówno w samym mieście, jak i w otoczeniu instytucjonalnym.
W Lokalnym Programie Rewitalizacji przyjętym Uchwałą LV/72/18 Rady Miejskiej Grudziądza z dnia 19 września 2018 r. interwencja w obszarze rewitalizacji skupiała się na trzech projektach:
1. Grudziądzka starówka to najlepsza miejscówka.
2. Program rozwoju przedsiębiorczości na obszarze rewitalizacji.
3. Adaptacja pomieszczeń zabytkowych spichlerzy przy ul. Spichrzowej 33-35 w Grudziądzu na cele społeczne.
W obecnie konsultowanym Programie Rewitalizacji pozostał Projekt nr 2 (obecnie nr 12) i Projekt nr 3 (obecnie Projekt nr 20 pn. "Adaptacja pomieszczeń zabytkowego spichlerza na cele społeczne", pierwotna lokalizacja projektu została zmieniona z ul. Spichrzowej 33-35 na ul. Spichrzową 57). Projekt nr 1 nie będzie realizowany, ponieważ zewnętrzny podmiot wycofał się z jego realizacji.
Wycofanie projektu społecznego ( Projektu nr 1) z realizacji w ramach LPR wywołało konieczność uzupełnienia działań w obszarze rewitalizacji i poszerzenia ich zakresu, aby umożliwić osiągnięcie celu jakim jest ograniczenie kryzysu występującego na obszarze rewitalizacji w sferze społecznej, gospodarczej, przestrzenno-funkcjonalnej i technicznej. Zakres zmian wprowadzonych do Program Rewitalizacji dotyczy uaktualnienia powiązań z dokumentami strategicznymi w rozdziale 1, poprzez wskazanie aktualnych wersji omawianych dokumentów. Do zestawienia dodano odwołanie do Programu opieki nad zabytkami dla miasta Grudziądza na lata 2017-2020. Wprowadzone zostały również zmiany redakcyjne poprawiające treść rozdziału. Zakres zmian wprowadzanych do Programu nie dotyczy zasadniczych zapisów rozdziału 2, 3 i 4, czyli diagnozy miasta, diagnozy delimitacyjnej oraz diagnozy szczegółowej obszaru rewitalizacji - tu wprowadzono jedynie drobne zmiany redakcyjne poprawiające czytelność i spójność logiczną z częścią strategiczną LPR. Natomiast kolejne rozdziały zostały zmienione, ponieważ wprowadzenie do LPR nowych przedsięwzięć spowodowało konieczność skorygowania celów i kierunków działań rewitalizacyjnych oraz systemu ich monitorowania. Korekty wymagała również wizja obszaru rewitalizacji po zakończeniu działań rewitalizacyjnych, aby w pełni nawiązywała do części diagnostycznej Programu. W rozdziale 13 dodano wyjaśnienia o braku konieczności przeprowadzenia strategicznej oceny na środowisko dla Programu.
Obecnie w LPR znajdują się 22 projekty rewitalizacyjne realizowane na obszarze rewitalizacji przez różne podmioty funkcjonujące na tym obszarze lub prowadzące działania na rzecz mieszkańców wspomnianego obszaru, w tym m.in projekty realizowane lub planowane do realizacji przez gminę-miato Grudziądz. Program uzupełniono również o wcześniej nie występujące przedsięwzięcia uzupełniające, które wzmacniają wymiar interwencji na obszarze rewitalizacji. W Tabeli 25 (str. 94-120) została zamieszczona Lista głównych projektów rewitalizacyjnych. Propozycje przedsięwzięć projektów, które przyczyniają się do rozwiązywania (ograniczania) problemów występujących na obszarze rewitalizacji mogą być zgłaszane do Programu Rewitalizacji w trakcie jego trwania. W Programie mogą znajdować się wyłącznie takie projekty, które realizują cele określone w Lokalnym Programie Rewitalizacji oraz odpowiadają na problemy zidentyfikowane na obszarze objętym programem oraz spełniają formułę projektów zintegrowanych, czyli takich, które spełniają formułę projektów zintegrwanych czyli takich które gwarantują realizację działań finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt tzw. „miękki” pełni rolę wiodącą w Programie i wyznacza kierunek działań służących zniwelowaniu lub likwidacji negatywnych zjawisk społecznych zachodzących na danym obszarze, natomiast projekt tzw. „twardy” infrastrukturalny, może być jedynie narzędziem pomocniczym, wspierającym (uzupełniającym) realizację projektu „miękkiego”.
Opinie i uwagi na temat zmian wprowadzonych do Programu mieszkańcy mogą składać na „Formularzu zgłaszania uwag w ramach konsultacji społecznych „Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Grudziądza na lata 2017-2023”” (Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 410/20 Prezydenta Grudziądza) , w terminie od 7 do 14 grudnia 2020 roku poprzez formularz.
fot. M.Nasieniewski
Beata Adwent
Rzecznik Prasowy
Data dodania 09 grudnia 2020