Aktualności
Ferie w planetarium
Aktualności
Grudziądzkie planetarium przygotowało program wydarzeń na ferie zimowe. Poniżej szczegóły.
26 stycznia (niedziela) – WOŚP w planetarium
Na wszystkie imprezy wstęp: 10 zł/osoba lub więcej – datek do puszki WOŚP
Obowiązkowa rezerwacja przez e–mail: planetarium.grudziadz@gmail.com
W ramach tegorocznego Finału WOŚP odbędzie się premiera nowego seansu dla dzieci pt. „MAŁA URANIA – KOSMICZNA PODRÓŻNICZKA”.
Seanse:
– 11.00 – seans w Planetarium – „POLOWANIE NA CIEMNĄ MATERIĘ”
– 12.00 – seans w Planetarium – „OPOWIEŚĆ O GWIAZDACH I GWIAZDOZBIORACH”
– 13.00 – seans w Planetarium – „MAŁA URANIA – KOSMICZNA PODRÓŻNICZKA” (premiera, dla dzieci)
– 14.00 – seans w Planetarium – „OPOWIEŚĆ O GWIAZDACH I GWIAZDOZBIORACH”
– 15.00 – seans w Planetarium – „MAŁA URANIA – KOSMICZNA PODRÓŻNICZKA” (premiera, dla dzieci)
W ramach każdego spotkania po seansie omówienie aktualnego nieba oraz informacja o ciekawych zjawiskach astronomicznych w 2025 roku.
„Mała Urania” to seria filmów edukacyjnych dla dzieci. Przygody tytułowej Uranii wprowadzą młodego widza w pasjonujący świat astronomii. Śledząc przygody głównej bohaterki będzie można odwiedzić bliższe oraz dalsze zakątki Wszechświata. Urania przemierza kosmos w rakiecie. Załogę oprócz Uranii stanowią: Drona – latająca zwiadowczyni, Łajzik – marsjański łazik oraz Robi – sztuczna inteligencja, komputer pokładowy. Każdy odcinek to inna kosmiczną historia. Filmy będą zawierały element edukacyjny w postaci krótkiego felietonu wyjaśniającego młodym widzom tajniki astronomii. Projekcje będą przeplatane na żywo komentarzem zawodowego astronoma.
Podczas spotkania w ramach seansu wyświetlone zostaną dwa filmy – „Czarna dziura” oraz „Kosmiczne sygnały”:
– „Czarna dziura” – Urania wraz z załogą kierują rakietę tam gdzie jeszcze nie tylko ich, ale nikogo nie było – w pobliże czarnej dziury. Dowiadują się, że czarnych dziur nie można zobaczyć, ale można wyczuć zmiany w przestrzeni kiedy dwie czarne dziury łączą się ze sobą. Te drgania całej przestrzeni nazywają się falami grawitacyjnymi. Urania nie daje za wygraną i chce koniecznie dowiedzieć się co jest w środku napotkanej czarnej dziury, pod tak zwanym horyzontem, gdzie wszystko, nawet światło bezpowrotnie znika. Na szczęście Drona posiada specjalne ekrany antygrawitacyjne i leci na zwiad pod horyzont czarnej dziury. Ciekawe co ją tam spotka?
– „Kosmiczne sygnały” – Urania brawurowo zwiększa prędkość rakiety doprowadzając do poważnego uszkodzenia silników. Kosmiczna załoga jest zmuszona lądować awaryjnie na najbliższym ciele niebieskim. Podczas naprawy rakiety odbierają dziwne kosmiczne sygnały. Załoga próbuje ustalić skąd one mogą pochodzić. Może uda się nawiązać kontakt z tym kto wysyła sygnały?
Czas trwania seansu oraz prelekcji: 45–50 minut.
31 stycznia (piątek) – Ferie w Planetarium
– 9.30, 10.30, 11.30 – seanse dla grup zorganizowanych (powyżej 10 osób) | rezerwacja przez e–mail: planetarium.grudziadz@gmail.com
– 12.30 – Seans „Słońce – nasza dzienna gwiazda” oraz obserwacje Słońca (w przypadku dobrej pogody).
Seans opowiada o naszej najbliższej gwieździe – Słońcu, dzięki któremu możemy żyć na naszej wspaniałej planecie. W każdej sekundzie Słońce wytwarza niewyobrażalne ilości energii, która zapewnia nam odpowiednie warunki do rozwoju życia. Jak długo będziemy mogli jeszcze żyć na Ziemi? Czy Słońce kiedyś „umrze”? Tego dowiemy się z seansu.
Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e–mail: planetarium.grudziadz@gmail.com
– 13.30 – Seans „Nasz Wszechświat”.
Seans zabiera nas w porywającą podróż po znanym nam Wszechświecie. Swoją wędrówkę rozpoczniemy od doskonale znanego nam miejsca – naszej planety, następnie odwiedzimy znane nam zakątki Układu Słonecznego, naszej Galaktyki – Drogi Mlecznej oraz najbardziej odległe zakątki znanego nam Wszechświata.
Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy przez e–mail: planetarium.grudziadz@gmail.com
Emilia Augustynowicz
Urząd Miejski w Grudziądzu
Data dodania 15 stycznia 2025