Aktualności
Muzealne wtorki w kwietniu
Aktualności
Na jeden z kwietniowych wtorków Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi zaplanowało program spotkań z etnografem Łukaszem Ciemińskim, który opowie o tradycjach wielkopostnych i wielkanocnych w polskiej kulturze ludowej. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejsze zgłoszenia.
Wtorek, 15 kwietnia 2025, godz. 10.00 i 12.00 | Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
godz. 10.00: klasy 0-4
godz. 12.00: klasy 5-8 i szkoły średnie
zapisy: 56 46 590 63 w. 18
cennik: 7,00 zł
godz. 10.00: klasy 0-4
godz. 12.00: klasy 5-8 i szkoły średnie
zapisy: 56 46 590 63 w. 18
cennik: 7,00 zł
„Jedzie Jezus, jedzie, weźmie żur i śledzie...” – lekcja muzealna poświęcona tradycjom wielkopostnym i wielkanocnym w polskiej kulturze ludowej.
To opowieść o srogości Wielkiego Postu przejawiającej się w sposobie żywienia na dawnych polskich wsiach, o zwyczajach właściwych ziemi chełmińskiej i innych regionów etnograficznych oraz o eksplozji powszechnej radości, którą przynosił wielkanocny poranek. O Palmowym Jezusie, Bożych Ranach, kroszonkach, pisankach, wyklejankach i Dyngusowym Kogutku opowie kustosz działu etnografii – Łukasz Ciemiński.

Wtorek, 15 kwietnia 2025, godz. 17.00 | Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5 | cennik: 7,00 zł
„Tu jest obrazków sto i dwadzieścia i jeden” – Męka Chrystusa w miniaturach Rozmyślań Dominikańskich
Wielki Tydzień od wieków był w kulturze, duchowości i liturgii czasem szczególnym, w którym uwaga koncentrowała się na Pasji Chrystusa. Rozmaite dzieła sztuki pobudzać miały do współuczestniczenia w wydarzeniu zbawczym - znosząc granice czasu i przestrzeni. Niejednokrotnie obraz łączył się ze słowem, by jeszcze bardziej oddziaływać na widza. Doskonałym tego przykładem są pochodzące z XVI wieku "Rozmyślania Dominikańskie", które opisując z całą brutalnością fizyczne i duchowe cierpienia Jezusa, także te nie wzmiankowane w kanonicznych tekstach, sprawiały, że pobożny czytelnik stawał się naocznym świadkiem wielkotygodniowych wydarzeń. W podróż po kartach tej wyjątkowej księgi ozdobionej malowanymi miniaturami obrazującymi poszczególne etapy Męki Pańskiej udamy się wraz z Łukaszem Ciemińskim - historykiem sztuki i etnografem, który pokaże jak wiele motywów zaczerpniętych z „Rozmyślań” przeniknęło do kultury ludowej i zbiorowej wyobraźni. Malarsko-literacką narrację ubogaci śpiew dawnych pieśni pasyjnych, w których wciąż wybrzmiewa przerażenie: „któż opłakać godnie może, za nas grzesznych śmierć Twą, Boże”!

Urząd Miejski w Grudziądzu
Data dodania 02 kwietnia 2025