Grudziądz
Rondo im. W. Pileckiego
Rondo u zbiegu ulic Bora Komorowskiego i Hallera otrzymało imię Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystości zorganizowanej dziś, tj. 12 maja uczestniczył Prezydent Grudziądza Robert Malinowski, a także dzieci Rotmistrza - Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki.
Podczas odsłonięcia tablicy z nazwą ronda byli również obecni dyrektor Adam Przybylak, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 5 na osiedlu Lotnisko, która także nosi imię tego bohatera.
Przypomnijmy, rotmistrz Witold Pilecki walczył w kampanii wrześniowej, jako dowódca plutonu w szwadronie kawalerii dywizyjnej 19. Dywizji Piechoty Armii Prusy, a następnie w 41. Dywizji Piechoty na przedmościu rumuńskim. W 1940 r. przedstawił swoim przełożonym plan przedostania się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, w celu zebrania od wewnątrz informacji wywiadowczych na temat jego funkcjonowania i zorganizowania ruchu oporu. Podczas ulicznej „łapanki” pozwolił się schwytać, by dostać się do obozu w Oświęcimiu. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Witold Pilecki, wraz z dwoma współwięźniami, zdołał uciec z obozu. Po wojnie, jesienią 1945 r., zorganizował siatkę wywiadowczą i rozpoczął zbieranie informacji wywiadowczych o sytuacji w Polsce, w tym o żołnierzach AK i 2. Korpusu, którzy byli więzieni w obozach NKWD i deportowani przez Sowietów na Syberię. W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. Torturowany i poniżany został ostatecznie skazany na karę śmierci i wkrótce stracony. W 2006 r., przy okazji obchodów 62. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, prezydent Lech Kaczyński przyznał Witoldowi Pileckiemu pośmiertnie Order Orła Białego.
Biuro Prezydenta
Data dodania 12 maja 2011
Data edycji 12 maja 2011