Grudziądz
List intencyjny ENERGI i Grudziądza
Prezydent Grudziądza Robert Malinowski oraz prezes ENERGA Invest Marcin Szpak w środę, 8 czerwca podpisali list intencyjny w sprawie realizacji budowy elektrowni gazowej w Grudziądzu. Koszt inwestycji w naszym mieście to 3,2 mld zł.
W dokumencie ENERGA Invest potwierdziła oficjalnie zamiar realizacji elektrowni na terenie Grudziądza. Ze strony Miasta zadeklarowano niezwłoczne, zgodne z przepisami prawa administracyjnego, wydawanie decyzji i postanowień administracyjnych niezbędnych w procesie inwestycyjnym.
- Od momentu podpisania listu intencyjnego stajemy się partnerami, którym zależy na sprawnym przebiegu procesu inwestycyjnego. Budowa elektrowni gazowej jest dla naszego miasta ogromną szansą i w tej chwili staje się dla nas jednym z priorytetów. Jestem przekonany, że cały proces przygotowawczy i budowlany będzie przebiegał zgodnie z przyjętymi harmonogramami – mówi prezydent Robert Malinowski.
Obie strony oświadczyły wolę wzajemnej współpracy i wsparcia prac projektowych, czego wyrazem stał się powołany zespół koordynatorów składający się z przedstawicieli obu stron. Na członków zespołu wybrano specjalistów w zakresie m.in. polityki informacyjnej, planistycznej, środowiskowej, infrastrukturalnej i finansowej. Dzięki tej współpracy na bieżąco będą konsultowane planowane dla projektu rozwiązania. Pierwsze posiedzenie zespołu koordynatorów odbędzie się na początku czerwca br.
- Inwestycja budowy elektrowni gazowej może przynieść Miastu wiele wymiernych korzyści w postaci nowych miejsc pracy, rozszerzenia rynku dla lokalnych dostawców oraz wpływów do budżetu z tytułu podatków. Dodatkowo nowoczesne rozwiązania technologiczne planowane do zastosowania w elektrowni charakteryzują się niskimi wskaźnikami wpływu na środowisko, a proces wytwarzania energii elektrycznej w oparciu o paliwo gazowe jest technologią bezodpadową - mówi Marcin Szpak, Prezes Zarządu ENERGA Invest.
Przypomnijmy, elektrownia gazowa ma powstać do 2015 r. i będzie największą tego typu inwestycją w Polsce, eksploatacja mogłaby się rozpocząć od I kwartału 2016 r. Stosowany w niej gaz naturalny jest tym samym paliwem, którego używa się w gospodarstwach domowych, a proces wytwarzania energii elektrycznej jest technologią bezodpadową, nie emitującą uciążliwego dymu, sadzy czy popiołu. Gaz jako nośnik energii jest najczystszym dostępnym paliwem kopalnym.
Biuro Prezydenta
Data dodania 08 czerwca 2011