Grudziądz
Herb Grudziądza
Prezydent Robert Malinowski podjął decyzję o dostosowaniu obecnego herbu Grudziądza do kształtu ustanowionego zarządzeniem ministra spraw wewnętrznych w 1937 r. Przywrócenie poprawnej wersji heraldycznej, zgodnej z historycznymi źródłami, proponuje prof. dr hab. Krzysztof Mikulski z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu.
Zgodnie z zaleceniami naukowca zmianie powinien również ulec łańcuch prezydenta oraz flaga miejska.
- Z prośbą o opinię zwróciła się do środowiska naukowego grudziądzka Straż Miejska, której miał zostać nadany sztandar w związku z obchodami 20-lecia istnienia formacji w naszym mieście. Wcześniej jednak należało przedłożyć projekt sztandaru i uzgodnić z historykami jego merytoryczną zawartość i poprawność historyczną. Wówczas okazało się, że herb, którym się oficjalnie posługujemy nie jest zgodny ze źródłami historycznymi i ogólnymi zasadami heraldyki – mówi Tomasz Szymański, Sekretarz Miasta.
Zdaniem prof. dr hab. Krzysztofa Mikulskiego w herbie Grudziądza budowla powinna dochodzić do skraju tarczy. Ponadto, według opisu z 1937 r., dodatkowe okna w bocznych wieżach należy usunąć. Herb powinien być również spójny stylistycznie, tzn. postać biskupa jest wyobrażona przestrzennie, bez czarnych obrysów konturowych, za to obwiedziona niemożliwą do przyjęcia poświatą. Na uwagę zasługuje także tarcza herbowa, bowiem we współczesnej heraldyce samorządowej stosuje się tzw. tarczę hiszpańską, zaokrągloną u dołu. Nielogiczne są także elementy chorągiewek. Część z nich kieruje się w prawo, a inne w lewo. Innym problemem jest sylwetka kościoła trzymanego przez biskupa, która obecnie przypomina bardziej relikwiarz lub kielich.
W przypadku łańcucha uwagi dotyczą przede wszystkim ogniw, które winny być wykonane w kształcie nawiązującym do cech herbu, tj. do wież. Każde z nich ma być wykonane z metalu barwy złotej i spięte plakietką z motywem wątku muru ceglanego. Z kolei chorągiew, to postać płata białego o proporcjach 1:1 z umieszczonym pośrodku godłem, natomiast flaga to płat o proporcjach wysokości do długości 5:8, składający się z pasów: żółtego, czerwonego i białego.
Warto dodać, że do opinii dołączono również stosowne projekty emblematów, flag i łańcucha. Wykonał je artysta plastyk Lech-Tadeusz Karczewski na podstawie kwerendy historycznej przeprowadzonej przez prof. dr hab. Krzysztofa Mikulskiego.
Biuro Prezydenta
Data dodania 27 czerwca 2011
Data edycji 27 czerwca 2011