Grudziądz
Prezydent na Konwencie
Prezydent Robert Malinowski uczestniczył w Konwencie Prezydentów Miast Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Tematem spotkania zorganizowanego 7 lipca w Toruniu był transport publiczny oraz koszty ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Obok włodarza Grudziądza obecny był również Michał Zaleski, Prezydent Torunia, Rafał Bruski, Prezydent Bydgoszczy, Ryszard Brejza, Prezydent Inowrocławia, a także Jacek Wojciechowski i Marek Sikora, wiceprezydenci Włocławka i Grudziądza, Zbigniew Fiderewicz, wiceprezydent Torunia oraz Rafał Pietrucień, Pełnomocnik Prezydenta Torunia ds. Rozwoju i Planowania Przestrzennego.
Jednym z zagadnień poruszanych podczas Konwentu były nowe regulacje prawne dotyczące komunikacji miejskiej i zakres stosowanych ulg w miastach prezydenckich Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Z kolei w problematykę kosztów związanych z zamiarem wprowadzenia w życie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wprowadziła zgromadzonych Kazimiera Janiszewska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu. Dodatkowo do programu Konwentu wprowadzono punkty związane z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej i projektem ustawy o wzmacnianiu udziału mieszkańców w działaniach samorządu terytorialnego, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw. Prezydenci z niepokojem przyjęli ten ostatni, stwierdzają w swoim stanowisku m.in. że „wprowadzenie ustawy w obecnym kształcie skutkować będzie szeregiem zmian, które nie uwzględniają potrzeb samorządów i nie były przez nie oczekiwane.” Najwięcej kontrowersji budzi część dotycząca zwiększenia udziału mieszkańców w działaniach jednostek samorządu terytorialnego. Zdaniem włodarzy większość samorządów ma wypracowane i sprawdzone formy partycypacji mieszkańców w swoich działaniach. Z kolei projekt ustawy spowoduje ich powielanie, a także niepotrzebnie wydłuży prace organu stanowiącego i wykonawczego gmin. Uwagi dotyczyły również nowych propozycji w zakresie form współdziałania różnych rodzajów jednostek samorządu terytorialnego, m.in. dotyczącej tworzenia konwentów powiatowych, których zadaniem byłoby organizowanie współdziałania powiatu z jednostkami samorządu terytorialnego z terenu powiatu, wypracowywanie wspólnego stanowiska i koordynacja działań mających znaczenie dla całego obszaru powiatu lub jego części. W przekonaniu uczestników „projekt ustawy, gdyby został przyjęty przez parlament, mógłby doprowadzić do anarchizacji i skłócenia lokalnych społeczności i organów wykonawczych”.
Krytycznie, gospodarze największych miast województwa, wypowiedzieli się również o przyjętej przez Sejm 9 czerwca 2011 r. ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, aktualnie oczekującej na podpis Prezydenta RP oraz o wdrożeniu systemu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, tzw. CEIDG. W stanowisku adresowanym do premiera Donalda Tuska wyrażają dezaprobatę, że nowe regulacje prawne nakładają po raz kolejny na samorządy lokalne dodatkowe zadania bez wskazania przez zlecającego źródeł finansowania przy jednoczesnym wzywaniu do ograniczania wydatków i redukcji etatów w administracji publicznej.
Biuro Prezydenta
Data dodania 08 lipca 2011
Data edycji 08 lipca 2011