Grudziądz
O dworcu w ratuszu
W środę w Urzędzie Miejskim odbyły się warsztaty kreatywne z przedstawicielami PKP S.A. oraz Centralnego Portu Komunikacyjnego. Konsultacje miały na celu zebranie opinii mieszkańców, ekspertów i interesariuszy na temat modernizacji grudziądzkiego dworca kolejowego.
Prezydent Maciej Glamowski wraz z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. zaprosili mieszkańców, architektów i projektantów oraz organizacje pozarządowe i inne podmioty zainteresowane inwestycją modernizacji grudziądzkiego dworca na warsztaty kreatywne dotyczące modernizacji dworca – stacji Grudziądz. PKP S.A. reprezentował Paweł Wróblewski z Biura Inwestycji kolejowego przewoźnika, zaś CPK – projektant kolejowych „szprych” dojazdowych do lotniska Michał Kazimierczak oraz Kazimierz Peryt - Ekspert ds. Relacji z Otoczeniem Inwestycji.
Warsztaty to pierwszy etap konsultacji społecznych, realizowany jeszcze przed przystąpieniem do prac projektowych. Podczas spotkania określone zostały ramy funkcjonalno-użytkowe inwestycji. Uczestnicy przedstawili swoje oczekiwania i uwagi, a także wzięli udział w ankiecie preferencji.
W Ratuszu swój projekt dworca przedstawiła Martyna Borek – absolwentka architektury, która w ramach pracy dyplomowej opracowała założenia projektowe dla dworca o nowoczesnej bryle. Był to dobry odnośnik do dyskusji o modernizacji stacji kolejowej i kształcie węzła przesiadkowego do realizacji z przedstawicielami Polskich Kolei Państwowych, urzędnikami oraz mieszkańcami. Prezydent Maciej Glamowski nakreślił historię dworca kolejowego w Grudziądzu, który wraz z pocztą i budynkami towarzyszącymi powstał w 1885 roku. Prawie 20 lat później powstał neogotycki gmach dworca, który stał się wizytówką miasta. Zniszczenia wojenne dotknęły także dworzec i na jego miejsce w latach 1963-65 zbudowano modernistyczny gmach z dużą, przeszkloną halą. Prezydent podkreślił, że kolejowy układ komunikacyjny w Grudziądzu ma 140 lat i przez niemal półtora stulecia nie uległ większym zmianom.
– Budowa Kolei Dużych Prędkości ma szansę to zmienić, a budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i budowa tzw. „szprych” Kolei Dużych Prędkości do tego portu jest ogromną szansą rozwojową dla Grudziądza i naszego regionu. – mówił Maciej Glamowski.
Koleje Dużych Prędkości to gigantyczny skok rozwojowy w komunikacji. Według założeń strategicznych, z Grudziądza do Centralnego Portu Komunikacyjnego mamy dojechać w godzinę i 15 minut, zaś do Warszawy w 1,5 godziny, czyli dwukrotnie krócej niż dziś. KDP to nie tylko bezpośrednie połączenie z Centralnym Portem, ale dzięki jednej przesiadce grudziądzanie w ciągu maksymalnie 3 godzin dojadą do wszystkich miast wojewódzkich w Polsce. Warsztaty kreatywne odbyły się 17 grudnia w grudziądzkim Ratuszu.
Natalia Granica
Biuro Prasowe i Medialne
Data dodania 18 grudnia 2019