Grudziądz
Niepełnosprawni na wyborach
W związku z wyborami do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonymi na 9 października 2011 r. Państwowa Komisja Wyborcza przekazała informacje o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych.
W treści komunikatu czytamy m.in. o prawie do informacji nt.: właściwego okręgu wyborczego i obwodu głosowania, lokali obwodowych komisji wyborczych przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania wyborcy, warunków dopisania wyborcy niepełnosprawnego do spisu wyborców w obwodzie głosowania, w którym znajduje się lokal obwodowej komisji wyborczej przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, terminu wyborów oraz godzin głosowania, komitetów wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatów i list kandydatów, a także warunków oraz form głosowania.
Powyższe dane podawane są do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie. Dodatkowo mogą zostać przekazane przez prezydenta miasta na wniosek niepełnosprawnego wyborcy, telefonicznie lub w drukowanych materiałach informacyjnych, w tym w formie elektronicznej. Warunkiem jest podanie nazwiska i imienia oraz adresu stałego zamieszkania.
Według PKW niepełnosprawny wyborca dysponuje możliwością głosowania korespondencyjnego. Taka forma jest przewidziana dla osób posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz tych, które posiadają orzeczenie organu rentowego m.in. o całkowitej niezdolności do pracy, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, a także orzeczenie o zaliczeniu do I i II grupy inwalidów lub o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony ustnie, pisemnie, faksem bądź w formie elektronicznej prezydentowi miasta najpóźniej do 19 września 2011 r. Na 7 dni przed dniem wyborów, wyborca otrzyma wówczas pakiet, który zostanie doręczony wyłącznie do rąk własnych, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i pisemnym pokwitowaniu odbioru.
Innym sposobem oddania głosu jest tzw. głosowanie przez pełnomocnika. Taki tryb przewidziany jest dla obywateli posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz tych, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat. Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Wyjątek stanowią członkowie komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa, a także mężowie zaufania, jak również kandydaci na posła lub senatora. Deklarację w tej sprawie należy złożyć do 29 września 2011 r.
Prawem niepełnosprawnego elektoratu jest również możliwość głosowania w wybranym przez siebie lokalu wyborczym specjalnie do tego celu przystosowanym na obszarze gminy, w której stale zamieszkuje. W tym przypadku trzeba złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w obwodzie właściwym dla tego lokalu wyborczego, do 26 września 2011 r. Informacja o lokalach obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych podana jest do wiadomości publicznej przez prezydenta miasta w obwieszczeniu o numerach i granicach obwodów głosowania.
Z kolei niewidomi mogą zagłosować w lokalu wyborczym przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a. Chęć głosowania przy użyciu nakładek muszą jednak zgłosić prezydentowi do 26 września 2011 r. Może też, niepełnosprawnemu obywatelowi pomóc w głosowaniu inna osoba. Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter i nie może polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy. Dopuszczalne jest, aby na życzenie niepełnosprawnego w pomieszczeniu za zasłoną przebywała osoba udzielająca pomocy. Osobą tą nie może być jednak członek komisji ani mąż zaufania.
Szczegółowe zasady poszczególnych form glosowania wraz z opisem procedur i terminów znajdują się na stronie internetowej PKW. Link do dokumentów jest dostępny tutaj.
Biuro Prezydenta
Data dodania 18 sierpnia 2011
Data edycji 18 sierpnia 2011